Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici odsúdil mladého Róma na štyri roky za ťažké ublíženie na zdraví a za prečin násilia proti skupine obyvateľov a prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia.

Michael sa rozčertil na námestí v Banskej Bystrici, keď vošiel do bistra s kebabom s vystavenou tureckou štátnou vlajkou a zbadal v ňom zamestancov tureckej a albánskej národnosti. Hrešil a kričal, že „táto krajina začína byť islamský štát“ a vyhrážal sa: „Moslimovia, pozabíjam vás“. Von ho museli vyviesť a pracovnící bistra v strachu zamkli dvere. Michael neodišiel, počíhal si na jednu zo žien z bistra. Keď si vyšla zapáliť, loveckou dýkou s 15-centimetrovou čepeľou ju bodol do tváre. Zo spôsobených zranení sa liečila mesiac.

Muža v Banskej Bytrici odsúdili na štyri roky väzenia.
Muža v Banskej Bytrici odsúdili na štyri roky väzenia.
Zdroj: JOZEF HABOČÍK. Ľ

“Nie som rasista, som Cigáň”

Prokurátorovi sa rozhodnutie súde nepozdáva, útok z 1. decembra 2018 považuje za pokus o vraždu a požaduje, aby Michaela zavreli na dvadsať dva rokov. Prípad teda ešte nie je uzavretý, rozhodovať o ňom bude Najvyšší súd.

Michael nebol doposiaľ trestaný, stará sa o rodinu, pracuje ako zatepľovač. Z útoku si vraj na nič nepamätá, v tom čase mal viac ako tri promile alkoholu, ale nepopiera, že sa veci mohli stať tak, ako to popisujú svedkovia. Rasový motív však vylučuje: "Sám som Cigáň. Poškodenej žene sa ospravedlňujem."