Tip na článok
Starosta najväčšieho rómskeho sídliska Lunik IX Dionýz Slepčík (vpravo) spáchal samovraždu.

Rómovia z Lunika IX o obesenom starostovi: Privyrábal si drogami

Nebohý starosta Dionýz Slepčík čelil počas života obvineniu z obchodovania s drogami a na súde bol ako doma.

Galéria k článku (5 fotografií )
Demolácia bytoviek, ktoré zdevastovali ich obyvatelia.
Dionýz Slepčík: Starosta vraj nechal listy na rozlúčku. Pozostalým údajne odkázal, že sa obesil pre nich.
Vo výmenníku: Nehybné starostovo telo našli minulý týždeň. Zvedavcov sa zbehlo neúrekom.

Samovražda starostu košického Luníka IX Dionýza Slepčíka vyvolala nebývalé emócie medzi miestnymi. Zatiaľ čo jedni za tridsaťdeväťročným rómskym funkcionárom plačú a velebia ho, iní pripomínajú, že až taký rovný chlap nebol.

„Baži si privyrábal, ako sa dalo. Mal drahé auto, dobre sa obliekal aj dosť pil. Dával aj drogy,“ tvrdí jeden z domácich, no odmieta povedať viac. Keď ho obklopia obyvatelia Luníka IX, očividne zasiahnutí správou o starostovom úmrtí, rýchlo sa stiahne a kričí, že to bolo dávno. A začne nebohého starostu vynášať do neba.

Na dôvažok mu to však nedá a pripomenie, že on veru takmer dvojtisícový plat nedostane. „Aj v base bol, aj tak bol na úradovni,“ dodáva ďalší anonymný obyvateľ neslávne známeho sídliska. Zrejme naráža na rok 2012, keď Slepčík skončil vo vyšetrovacej väzbe pre podozrenie, že obchodoval s pervitínom.

Rodinne založený

Pri nebohom starostovi sa vraj našli aj listy na rozlúčku „Veľmi sa ospravedlňoval svojim blízkym, vraj to urobil iba pre nich a pre ich dobro,“ tvrdí jeden z domácich. Viac však nechce prezradiť. V rómskej komunite platí - čo sa medzi nami upečie, to sa aj zje. Rómovia nemajú radi, keď sa medzi nich pletie niekto cudzí a strká nos do osobných záležitostí.

Na otázku, čo mohlo viesť starostu k samovražde, všetci krčia plecami. Nevedia, prečo si siahol na život, veď je to obrovský hriech. Navyše, opäť kandidoval. „Bol si istý, že vyhrá. Žil iba pre svoju mladú rodinu,“ dozvedáme sa z útržkov viet.

Dionýz Slepčík nebýval s oficiálnou manželkou a dcérou Carmen. Obe od neho odišli do Anglicka, keď sa prevalilo, že má mladú priateľku Katarínu. Zaľúbenci mali spolu dve deti - dvojročného syna a ročnú dcéru.

Čítajte viac:

Obesený starosta Lunika IX: Dionýz odišiel kúpiť sunar, viac sa nevrátil

Pletky s drogami

Dnes sa možno iba dohadovať, či chcel Slepčík chrániť svojich blízkych pred veriteľmi, alebo nejakými inými ľuďmi z drogovej mafie. Fakt je, že starosta Luníka IX čelil podozreniu, že na sídlisku predával pervitín. V roku 2012 Slepčíka zadržala polícia v rámci protidrogovej razie a putoval na necelé štyri mesiace do vyšetrovacej väzby. Oficiálne preto, aby nepokračoval v trestnej činnosti.

Súdu napokon stačil písomný prísľub, že nebude drogy ani predávať, ani konzumovať, a pustil ho na slobodu. Hoci sa starosta dušoval, že je nevinný, policajné vyšetrovanie pokračovalo.

Slepčík podľa polície kupoval pervitín od Gustáva na rôznych miestach v Košiciach. Drogy údajne sám konzumoval predával iným záujemcom na Luníku IX. S Gustávom tiež vraj zvádzali a podnecovali iných na konzumovanie drog. Polícia zaistila u Gustáva takmer dva gramy metamfetamínu, z ktorého by sa podľa jej odhadov dalo pripraviť až 142 jednorazových dávok drogy.

Konzumáciu drog na sídlisku potvrdzujú aj miestni. Nik sa síce otvorene nepriznáva, no takmer každý ukazuje na suseda alebo kamaráta. Najlacnejší je toluén, ktorý čuchajú už deti. Handričky namočené v riedidle sa dajú kúpiť za pár drobných.

Bezproblémový

Starosta okrem obvinení z drogovej trestnej činnosti zápasil aj s ďalšími problémami. Hovorí sa o čiernej práci v Anglicku, kde strávil v minulosti zhruba osem rokov. Na Ostrovoch sa vraj finančne postavil na nohy a mnohým Rómom tam dohodil prácu. Zlé jazyky však tvrdia, že nie vždy v súlade s dobrými mravmi.

„Najímal si chudobných Rómov a používal ich ako biele kone. Za jedlo a strechu nad hlavou museli preňho pracovať. Zobral im pasy, rodné listy i karty na pobyt,“ tvrdí na internete anonym. Starostu tiež obviňuje, že víťazstvo v komunálnych voľbách si zaistil kupovaním hlasov. Cena za jeden vraj bola desať eur. Objavili sa dokonca i reči o úžere.

Pre poriadok treba dodať, že Slepčík nikdy nebol obvinený v súvislosti s prácou na čierno ani úžerou. Náš zdroj z polície však potvrdil, že „všetky informácie, tak ako aj drogová trestná činnosť, sa podrobne preverujú“. Rodina považuje obvinenia za výmysly.

„V Anglicku Rómom pomáhal. Samozrejme, že sa naňho hnevali tí, čo sa flákali, nechceli chodiť do roboty. Ako im mal vybaviť bývanie zadarmo? Nikdy nikoho nezneužíval ani nevyužíval. Sú to iba ohovárania,“ stojí si za nebohým starostom jeho kamarát.

Blízki tvrdia, že ak aj mal problémy, nehovoril o nich. Zároveň pripúšťajú, že v poslednom čase bol utiahnutý a zdal sa utrápený. Nebohý Dionýz Slepčík bol v minulosti dvakrát súdne trestaný. V roku 1992 za krádež v spolupáchateľstve, v roku 2001 za porušovanie domovej slobody. Oba tresty mu zahladili, a tak mohol ako bezúhonný občan kandidovať na starostu.

Naposledy pred súdom vysvetľoval, prečo neoprávnene užíval byt na Podjavorinskej ulici na Luníku IX v rokoch 2006 až 2011 a prečo za jeho užívanie neplatil. Na nájomnom a nedoplatkoch dlhoval viac ako 4-tisíc eur.

Na Okresom súde Košice II čelil obžalobe z prečinu neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo nebytovému priestoru. Ani v tomto prípade nepadol právoplatný rozsudok. Smrťou sa však končia všetky Slepčíkove obvinenia i žaloby.

VIDEO Plus 7 Dní