Tip na článok
Autor inzerátu sa odvoláva na zlé pracovné skúsenosti s Rómami.

Rómovia nevolať! Žiada autor rasistického inzerátu

Na sociálnych sieťach koluje inzerát, ktorý uverejnila firma RAKMONT CZ. Nielenže je plný gramatických chýb, no možných uchádzačov drzo varuje, aby tí rómski radšej ani netelefonovali.

Takáto diskriminácia je u nás nielen v rozpore s dobrými mravmi, ale navyše je aj protiústavná.„Firma RAKMONT s.r.o ponúka prácu na Morave pre vodičov VZV s platím preukazom a praxou,“ píše sa v inzeráte, za ktorý je zodpovedný Slovák Kamil Juščák, konateľ firmy. Pôsobí v Olomouci, sídlo má v Brne.

Zmenil rétoriku

„Prečo vás to zaujíma? Mám zlé skúsenosti s Rómami. Robia deň, dva, potom zrazu sa im nemôžem dovolať. Odídu s peniazmi vo vrecku,“ hovorí Juščák. Keď ho informujeme, že sme z týždenníka PLUS 7 DNÍ, zmierni rétoriku. „Nevravím, že som nemal zlé skúsenosti aj s bielymi. Teda, ak ich tak môžem nazvať bez toho, aby ste ma obvinili z rasizmu. Ale posledný mesiac je to s Rómami zlé,“ dodáva. Inzerát po tom, ako ho kontaktovalo niekoľko ľudí, zmazal. Nečakal však, že pobúri toľko ľudí a bude si ďalej žiť svojím životom na internete.

Autor inzerátu ho po kontaktovaní médiami stiahol. Foto: Screenshot

Na incident, na ktorý sme upozornili, reagoval aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz: „Považujeme to za nesprávny prístup a neschvaľujeme to v žiadnom prípade. Je to porušenie ustanovenia Antidiskriminačného zákona, ktorý zakazuje, aby osoby len z dôvodu svojej etnicity boli vylúčené z prístupu na pracovný trh.“ Či budú podnikať právne kroky, zatiaľ úrad nepotvrdil.

VIDEO Plus 7 Dní