Tip na článok
Obyvatelia Vrbnice boli po policajnom zásahu ošetrení v nemocnici. Muži zákona tvrdia, že nepoužili donucovacie prostriedky.

Rómovia sa sťažujú na nečakaný zásah policajtov: Zbili nás ako žito

Kým Rómovia hovoria o policajnej brutalite a ukazujú modriny, policajti popierajú použitie donucovacích prostriedkov.

Galéria k článku (3 fotografie )
Bez rozdielu: Bitku dostali mladí i starí.
Sami policajti hovoria, že sme bezproblémová lokalita - hovorí šokovaný starosta Jaroslav Tokár.
Ivan Hriczko: Represia podľa odborníka nepomôže.

Pätnásť dobitých mužov, vystrašené ženy i deti, pocit krivdy a nedôvera. Taký je výsledok policajného zásahu, ktorý sa uskutočnil na Zelený štvrtok vo Vrbnici pri Michalovciach ako súčasť celokrajskej akcie 100 zameranej na hľadanie osôb v pátraní. Kým policajti tvrdia, že vo Vrbnici nepoužili donucovacie prostriedky, Rómovia ukazujú modriny a hovoria o policajnej brutalite.

V dedine so sedemdesiatdvapercentnou rómskou populáciou pritom nemali v minulosti problémy s políciou. Deň pred policajnou akciou navštívili Vrbnicu muži zákona z obvodného oddelenia v Trhovišti, aby ukázali českým kolegom bezproblémovú lokalitu.

Brutálna bitka

Vrbnickí Rómovia opisujú policajný zásah ako drastický. Tvrdia, že na Zelený štvrtok sa na nich vyrútili muži zákona asi z deviatich policajných áut. Časť bola v uniforme, iní patrili k takzvaným kukláčom. Niektorí Rómovia vraj dostali priamo počas aktivačných prác, iných zbili v ich príbytkoch.

„Vleteli dnu, kričali. Práve sme s deťmi raňajkovali. Párky, čo mala dcéra, hodili psovi a vrhli sa na muža. Začali ho biť,“ opisuje jedna z manželiek napadnutého muža, ktorá si želala zostať v anonymite. Najviac ju mrzí, že všetko videli deti a dodnes majú strach. „Dnu vtrhli bez toho, aby nám ukázali povolenie. Len vrieskali a boli vulgárni,“ pokračuje.

Tvrdí, že počas policajného zásahu ženy kľačali na kolenách, plakali a prosili policajtov, aby chlapov nebili. „Mnohí muži utekali ako štvaná zver.“ Policajti vraj mužov mlátili najmä po chrbte. „Nik sa im neodvážil postaviť na odpor, radšej sa snažili pred tvrdými obuškami skryť,“ dodáva žena.

Bezproblémová?

Vrbnickí Rómovia si nevedia vysvetliť konanie mužov zákona. Už na druhý deň po zásahu sa na protest proti policajnej brutalite zhromaždili pred Obecným úradom vo Vrbnici, podporu im vyjadril aj starosta obce Jaroslav Tokár.

„Ani mne nepovedali, koho vlastne hľadajú. Veď by som im pomohol. Čo viem, od nikoho nepýtali ani občianske preukazy, aby sa presvedčili, koho vlastne preverujú,“ hovorí Tokár.

Podľa starostu je akcia viac než prekvapujúca, pretože v dedine nie je nik odsúdený ani sa nevyhýba nástupu do väzenia. „Sami policajti hovoria, že sme bezproblémová lokalita, že okrem drobných krádeží a bežných potýčiek sa tu nič nedeje. V stredu doviedli českých policajtov, aby videli, ako sme v pohode. Posedeli sme, pohostili ich. A na ďalší deň prídu s obuškami,“ krčí plecami starosta.

Tokár prišiel podľa svojich slov až na záver policajného zásahu, keď už stáli chlapi z dediny pri stene. Nepomohlo, ani keď sa predstavil ako starosta. „Jeden mladý policajt mi povedal, že ho nezaujíma, že som starosta. ‚U mňa si Cigán. Choď do p…‘,“ zopakoval slová policajta.

Vrbničania sa domnievajú, že muži zákona hľadali v dedine nejakého Kančiho. „Mnoho zbitých sa volá Kanči. Tu je to bežné priezvisko. Ale policajti nepovedali, koho presne hľadajú. Len nás bili,“ hovorí jeden z napadnutých Vrbničanov.

Opakuje, že muži zákona nežiadali občianske preukazy ani nikoho neodviedli. Košický krajský policajný riaditeľ Juraj Leško neskôr informoval, že osobu, ktorú hľadali vo Vrbnici, nakoniec chytili na inom mieste.

Bez kamery

Ako už býva v podobných prípadoch zvykom, polícia odmieta použitie donucovacích prostriedkov. „V uvedenej lokalite donucovacie prostriedky voči žiadnym osobám použité neboli,“ dušuje sa Leško. Tvrdí, že policajti nevstúpili do rómskych príbytkov a prehľadávali len vonkajšie priestory. „Nemôžeme si len tak dovoliť vstúpiť do rodinného domu. S ich povolením áno.“

Zasahujúci muži zákona sa vraj len slušne pýtali na hľadanú osobu. „Boli krátke rozhovory, vyťažovania priamo na mieste. Tie boli uskutočnené s negatívnym výsledkom a odišli sme preč. Bez akýchkoľvek problémov,“ dodáva Leško.

Hoci on sám sa na zásahu nezúčastnil a nemá k dispozícii ani videozáznam, verí veliteľovi zásahu. Za chýbajúci videozáznam vraj môže nedostatočné technické vybavenie. Leško hovorí, že keby išli na tvrdý zásah, kamera by tam rozhodne bola. „Ak by sme tušili alebo očakávali akýkoľvek problém, tak určite by tam kamera bola.“

Vrbnica však nepatrila k problematickým lokalitám. „Skutočne si myslím, že doposiaľ táto lokalita nebola vyhlásená za problematickú,“ dôvodí Leško. Do obce sa vraj vybrali na základe informácií z neďalekých Iňačoviec. Leško pripomína, že na postup policajtov sa oficiálne nikto nesťažoval ani nebolo podané trestné oznámenie.

Dotknutí Rómovia zvažujú, že tak urobia. „Každý musí konať sám za seba. Viem, že boli presvedčení, že to tak nenechajú a trestné oznámenia podajú,“ prezradil starosta Tokár.

Slovenské špecifikum

Odborník na menšinovú problematiku Ivan Hriczko upozorňuje, že vo vyspelých demokraciách si nikto vrátane polície nedovolí zneužívať zákon.

„Z mojich skúseností z Belgicka, Veľkej Británie či USA, kde som bol na stážach, polícia takto brutálne zákon neporušuje. Už zo skúseností vedia, že represia nie je riešenie. Majú totiž kvalitne prepracovaný systém riešení a postupov. Ak hľadajú jednotlivca, netrpí tým celé geto. Postihnutá je len osoba, ktorá spôsobila problém,“ vysvetľuje.

Sám žil niekoľko mesiacov v belgickom Gente a pomáhal pri riešení problémov s rómskymi prisťahovalcami. „Polícia nikdy nemusela tak brutálne zasahovať.“ Hriczko nepopiera, že v mnohých rómskych lokalitách na Slovensku to vrie.

„Osád pribúda. Bolo ich vyše šesťsto a už ich máme viac ako tisíc. Bezpečnosť v mnohých z nich je mimoriadne nízka. A to nielen pre ľudí zvonku, ale aj pre miestnych. Práve v tomto prostredí totiž funguje úžera, organizovaný zločin.

Nik však nehovorí o novodobých otrokároch, prostitúcii, drogách, obchode s orgánmi. To všetko má pritom základ v chudobe,“ načrtáva odborník komplikovanú problematiku.

Bez vinníkov

Kauza z Moldavy nad Bodvou: Podobný prípad ako vo Vrbnici sa odohral pred dvoma rokmi v osade v Moldave nad Bodvou počas akcie zameranej na pátranie po hľadaných osobách. Rómovia po zásahu ukazovali modriny, vybité zuby i zničené príbytky. Polícia odmietla, že by konala nezákonne.

Prípadom sa zaoberala verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová i Krajská prokuratúra v Prešove, ktorá prikázala vyšetrovateľovi inšpekcie ministerstva vnútra v Banskej Bystrici začať trestné stíhanie pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, z ublíženia na zdraví a porušovania domovej slobody. Prípad nie je uzavretý.

Košický škandál: Kauza rómskych detí z Luníka IX, ktoré sa museli v marci 2009 na policajnej stanici vyzliecť donaha, fackovať a plniť šikanujúce príkazy, nie je uzavretá. Desiati policajti čelili žalobe zo zneužitia právomoci verejného činiteľa s osobitným rasovým motívom.

Sudkyňa Okresného súdu Košice II však nepripustila ako dôkaz nahrávku zachytávajúcu konanie mužov zákona a všetkých obžalovaných oslobodila. Prokurátor sa proti rozsudku odvolal, na ťahu je teraz krajský súd.

VIDEO Plus 7 Dní