Parlament sedí v novom zložení iba šesť mesiacov, ale o rošády v ňom nie je núdza. V poslaneckých laviciach pribúdajú od začiatku nového volebného obdobia nezaradení poslanci, iní zasa prezliekajú tričká. Zmenám v pléne však nie je koniec.

Návrat mediálneho poradcu

Po dvojmesačnej letnej prestávke sa medzi poslancov za Smer nečakane vrátil Erik Tomáš. Ten opustil miestečko štátneho tajomníka na ministerstve školstva, ktoré vedie nominant SNS Peter Plavčan.

V kuloároch sa hovorí, že Tomáš odišiel preto, lebo minister mu vzal veľkú časť kompetencií a možnosť rozhodovať o eurofondoch. Niekdajšia Ficova pravá ruka však tvrdí, že dôvodom bolo len to, že nechcel štyri roky poberať plat a užívať si šoféra.

Čítajte viac:

Vyberá si! Erik Tomáš sa vráti do parlamentu aj s manierami

Nech už to bolo akokoľvek, je isté, že jeho návrat do parlamentu spôsobil Smeru problémy. A to hneď dvakrát. Predovšetkým Smer bude musieť nájsť namiesto Tomáša na ministerstvo školstva vhodného človeka.

No a v Národnej rade zasa musí predseda poslaneckého klubu najsilnejšej vládnej strany Martin Glváč poupratovať vo výboroch.Erikovi Tomášovi totiž automaticky pripadlo miesto po jeho náhradníkovi Vladimírovi Balážovi vo výbore pre sociálne veci. On sám však priznal, že by chcel radšej sedieť vo výbore pre kultúru a médiá alebo v branno- bezpečnostnom výbore. „Budeme to musieť popresúvať. Je snaha nájsť mu výbor, ktorý mu bude odborne bližší ako výbor pre sociálne veci,“ priznal pre PLUS 7 DNÍ predseda klubu Smeru Martin Glváč.

Erik Tomáš: Návrat bývalého štátneho tajomníka ministerstva školstva, vľavo v druhom rade, do parlamentu zrejme pomení parlamentné výbory.
Erik Tomáš: Návrat bývalého štátneho tajomníka ministerstva školstva, vľavo v druhom rade, do parlamentu zrejme pomení parlamentné výbory.
Martin Domok

Erik Tomáš: Návrat bývalého štátneho tajomníka ministerstva školstva, vľavo v druhom rade, do parlamentu zrejme pomení parlamentné výbory.Foto: Martin Domok

Rošády pre poradcu premiéra pre mediálne veci sa tak zrejme dotknú aj kolegov z koaličných strán. „Hľadám riešenie aj v rámci koalície,“ potvrdil Glváč.

Zo Siete k Plavčanovi

Odchod Erika Tomáša z ministerstva školstva oslabil Smer o jedného štátneho tajomníka, na ktorého má najsilnejšia vládna strana nárok.

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ je však v hre o post štátneho tajomníka na ministerstvo školstva osoba, ktorá nie je členkou tejto strany. Ponuku vraj dostala Zuzana Zimenová, ktorá kandidovala do parlamentu za stranu Sieť.

Čítajte viac:

Náhly brífing Daniela Lipšica: Vzdal sa mandátu, prehovoril o plánoch do budúcna

Zimenová sa pritom krátko po voľbách postavila na stranu Miroslava Beblavého a odmietla spoluprácu so Smerom. Na druhej strane, hoci bývalá členka Siete odmietla byť súčasťou vlády so Smerom, nerobí jej problém pre ňu pracovať. Zimenová je totiž momentálne poradkyňou ministra Petra Plavčana. „Pýtate sa, či mi to nerobí problém? Nie, prečo? Je to pre mňa skrátka odborná funkcia,“ povedala nám Zimenová.

To, že sa o nej hovorí ako o novej štátnej tajomníčke ministerstva školstva, potvrdili pre PLUS 7 DNÍ viaceré zdroje z vládnej koalície aj sama Zimenová. „Je to pravda, ponuku som dostala. Ale odmietla som ju,“ priznala pre náš časopis.

Ďalšia zmena: Zuzana Zimenová, vpravo, odmietla byť súčasťou koalície s kolegami zo Siete, dnes pracuje pre ministra školstva.
Ďalšia zmena: Zuzana Zimenová, vpravo, odmietla byť súčasťou koalície s kolegami zo Siete, dnes pracuje pre ministra školstva.
TASR

Ďalšia zmena: Zuzana Zimenová, vpravo, odmietla byť súčasťou koalície s kolegami zo Siete, dne pracuje pre ministra školstva.Foto: TASR

Ako sme sa však dozvedeli, Smer to ešte nevzdal, a dúfa, že ju nakoniec presvedčí. Dôvod? Je prostý. Zimenová sa do Národnej rady vzhľadom na volebné prepočty zatiaľ nedostala, je však prvá náhradníčka v prípade, že strane Sieť vypadne ďalší poslanec. No a po odchode Andreja Hrnčiara a spol. ostali Sieti v pléne už len dvaja poslanci - Radoslav Procházka a Alena Bašistová.

Čítajte viac:

Čachre okolo Procházkovho fleku v Luxemburgu: Kvôli nemu odstavili známeho sudcu!

Procházka však má namierené do Luxemburgu na Všeobecný súd Európskej únie. Ak by mu tento plán vyšiel, Zimenová by sa posunula do parlamentu a - ako to tvrdila - vládnu koalíciu by zrejme nepodporila, čo by mohol byť pri hlasovaní problém. No a klebetí sa, že práve to by mohla byť príčina, prečo ju chce Smer „upratať“ na miesto štátnej tajomníčky.

Čítajte viac:

Brecelyho hviezda rýchlo zhasla: Predseda zadlženej Siere prezradil plány do budúcna

Funkcia pre exministra

Okrem rošád v rámci strany Sieť sa pripravuje ďalšia zmena v poslaneckom klube Smeru. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ nie je návrat Erika Tomáša poslednou výmenou v rámci klubu najsilnejšej strany. Rady poslancov by mal čoskoro opustiť bývalý minister hospodárstva Pavol Pavlis. Ten musel v minulosti opustiť rezort pre škandál so švagrom, ktorého firme dal štátnu zákazku na upratovacie práce.

Zdá sa, že „temná“ minulosť ho nediskvalifikuje a Smer mu opäť môže ponúknuť teplé miestečko. Pavlis by sa mal čochvíľa stať šéfom Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo.

Exminister: Z ministerstva hospodárstva musel Pavol Pavlis odísť, dnes putuje na štátny úrad.
Exminister: Z ministerstva hospodárstva musel Pavol Pavlis odísť, dnes putuje na štátny úrad.
Martin Domok

Exminister: Z ministerstva hospodárstva musel Pavol Pavlis odísť, dnes putuje na štátny úrad.Foto: Martin Domok

Mal by vymeniť súčasného predsedu úradu, 66-ročného Jozefa Mihoka, ktorý vedie úrad od júna 2012. Či a kedy by sa tak malo stať, Martin Glváč ako predseda klubu nevedel povedať. „To je otázka na vládu,“ tvrdí Glváč, keďže práve vláda menuje predsedu úradu. Reakciu Pavlisa sa nám napriek snahe nepodarilo získať.

Po zmenách v koaličných radoch visí stále otáznik aj nad opozičnou podpredsedníčkou parlamentu Luciou Nicholsonovou, ktorá nedávno porodila. S predsedom Národnej rady Andrej Dankom sa preto dostala do vážneho konfliktu. Vraj sa jej dokonca vyhrážal, že ak si nebude plniť povinnosti, z funkcie ju odvolá. To však môže urobiť iba plénum NR SR.

Čítajte viac:

Lucia Nicholsonová: Danko je mačista!

Nicholsonová si po vzájomnom osočovaní prostredníctvom médií vzala voľno a v parlamente sa zrejme minimálne mesiac neukáže. Či sa miesta podpredsedníčky vzdá, alebo Danko pristúpi k riešeniu sám, sa zrejme ukáže až po jej návrate. Isté je, že priateľský tón medzi podpredsedníčkou a predsedom parlamentu očakávať nemôžeme.