Tip na článok

Rošády na súde v Bratislave: Obete v šoku, sudcovia miznú!

Škandalózne chyby sudcov na Okresnom súde Bratislava I majú dohru. Obete a pozostalí sú v šoku, sudcovia plánujú útek.

Galéria k článku (4 fotografie )

Pochybách sudcov Stanislava Dutka a Juraja Mihála vyšli v novembri na slobodu dvaja muži obžalovaní z tých najzávažnejších zločinov. Jedným je Gerrit Jan Kramer, Holanďan obžalovaný z vraždy svojej priateľky Simony, druhým Pavol Ochaba, ktorého súdia za plánovanie únosu sedemročného chlapca.

V oboch prípadoch hrozí obžalovaným výnimočný trest. No dnes si pre pochybenia tých, ktorí by nás mali chrániť, užívajú slobodu. Po škandalóznych prešľapoch nasledoval zo strany predsedníčky Okresného súdu Bratislava I Evy Fulcovej tvrdý úder - návrh na vyzlečenie oboch mužov z talára. Samotní previnilci si však naplánovali vlastný postup - jeden útek do dôchodku, druhý útek na iný súd.

Život naruby

Napľula by som mu do tváre.“ To je navlas rovnaký výrok, ktorý nezávisle od seba použili po chybách sudcov dve ženy z rodín obetí. V prvom prípade sa takto na adresu sudcu Stanislava Dutka vyjadrila sesternica Simony, ktorú v novembri 2014 našli brutálne zavraždenú v bratislavskom byte na Obchodnej ulici.

Čítajte viac:

Ľudia zo súdu, ktorý pojednáva najzávažnejšie kauzy: Už nevládzeme!

Povedala nám to na chodbe súdu krátko po prepustení muža obžalovaného z tejto vraždy Gerrita Jana Krammera. Tú istú vetu vyriekla aj matka sedemročného chlapca. Tentoraz bola určená sudcovi Jurajovi Mihálovi. Strach, hnev a bezradnosť, ktoré žena prežíva po prepustení Pavla Ochabu, muža označovaného za hlavného aktéra plánovaného únosu jej syna, bolo cítiť už pri jej príchode. Stretli sme sa s ňou, aby nám vyrozprávala svoj pohľad na súdnictvo aj to, ako sa jej po Mihálovej chybe zmenil život.

Po tom, ako mi zavolala nejaká pani zo súdu a do telefónu mi stroho oznámila, že pána Ochabu prepustili, môj život sa prevrátil naruby. Zostala som v šoku, pýtala som sa jej, ako sa to mohlo stať. Ona mi odpovedala, že nič nevie, že mi to mala len oznámiť,“ opísala nám matka dnes už deväťročného chlapca, ktorý mal byť obeťou únosu.

Ochaba, ktorý údajne únos naplánoval, nie je žiadne neviniatko a obava matky je pochopiteľná - muž, ktorý si dnes užíva slobodu, už totiž v minulosti vraždil. Podľa dokumentov, ktoré máme k dispozícii, pripravil o život svojho obchodného partnera a motívom vraždy vraj bol finančný prospech.

Čítajte viac:

Súd, kde by mala pôsobiť elita justície, má na konte nehorázne kiksy

Žijú v strachu

Od momentu, keď sme sa o prepustení dozvedeli, sme neustále v strehu, viac si strážime deti,“ hovorí so strachom v hlase matka troch ratolestí. Na sudcu Juraja Mihála nemá pekného slova.

Stretli sme sa asi mesiac po prepustení. Ten pán sudca mi nepovedal ani slovo, vyzeral, akoby práve prišiel z rockového koncertu alebo zo zrazu motorkárov - na krku mal reťaz a na sebe tričko Harley-Davidson. Vyšiel z pojednávacej miestnosti, akoby sa nechumelilo, vypýtal si od prokurátora desať eur na kávu do automatu a robil si žarty. To bol moment, keď by som mu najradšej napľula do tváre.

Prípad, o ktorom je reč, sa údajne stal ešte začiatkom roku 2013. Podľa obžaloby podnikateľ Pavol Ochaba nahováral ďalšieho muža na únos vtedy sedemročného chlapca, syna svojich rodinných známych. Ich plánom bolo odviezť ho na vopred pripravené miesto v Maďarsku a potom za neho pýtať výkupné 100-tisíc eur.

Ochabovi teraz hrozí až dvadsať rokov väzenia. Tento muž má však toho na rováši oveľa viac. Okrem už spomínanej vraždy obchodného partnera spolu s ďalšími obžalovanými čelia trestnému stíhaniu za to, že sa podvodným spôsobom dostali k peňažným prostriedkom charitatívnej organizácie v sume približne 250-tisíc eur.

Čítajte viac:

Tento sudca nechal premlčať 50 prípadov. Čo všetko má na rováši?

Útek sudcov

Po pochybeniach sudcov, pre ktoré sa dostali na slobodu muži obžalovaní z najťažších zločinov, zasiahla predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Eva Fulcová. Na Najvyšší súd podala návrhy, v ktorých žiada vyzliecť oboch sudcov z talára.

Najvyšší súd zatiaľ o potrestaní sudcov nerozhodol, no treba povedať, že ani jeden nebude stáť pred disciplinárnym senátom prvýkrát. Voči Stanislavovi Dutkovi, ktorý stojí za prepustením muža obžalovaného z vraždy, boli doteraz podané tri návrhy na začatie disciplinárneho konania - vo dvoch z nich bol návrh na zníženie platu, v jednom na odvolanie z funkcie. Dutko sa „preslávil“ hlavne tým, že pre jeho chybu vyšiel na slobodu Karol Mello, vtedy obvinený z viacerých vrážd.

Juraj Mihál má toho na rováši o niečo viac. Pavol Ochaba nebol jediný, kto sa pre jeho chybu dostal na slobodu. Pre pochybenie a následné prepustenie mužov z takzvanej bankomatovej mafie sa dokonca postavil pred súd ako obžalovaný.

Čítajte viac:

Černákov výlet do Bratislavy bol drahý špás. Doplatí naň sudca Mihál?

Okresný súd v Trenčíne ho spod obžaloby oslobodil, no ešte stále sa čaká na verdikt trenčianskeho krajského súdu. Ani to nie je všetko. „Bolo voči nemu podaných spolu šesť návrhov na začatie disciplinárneho konania, v troch z nich bol návrh na zníženie funkčného platu, v troch na odvolanie z funkcie. Z podaných návrhov je jeden právoplatne rozhodnutý,“ napísali nám z Okresného súdu Bratislava I.

Zaujímavé je sledovať, ako sa obaja sudcovia k svojim prehreškom postavili. Stanislav Dutko krátko po prevalení škandálu požiadal o preradenie na iný súd. Juraj Mihál si dal žiadosť o prerušenie funkcie sudcu a uvoľnenie do dôchodku od marca 2016. „Verím, že ďalší sudca, ktorý to dostane, už bude normálny a v krátkom čase to uzavrie,“ zareagovala na informáciu o plánovanom odchode sudcu matka takmer uneseného chlapca.

Hrozba kolapsu

Okresný súd Bratislava I sa borí s akútnym nedostatkom sudcov. Minulý rok prišiel o Pavla Dekánka, ktorý je známy desiatkami premlčaných prípadov. Niekdajší vojenský sudca odišiel pred časom do dôchodku a v súčasnosti čelí obvineniu z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom. Jeho prípady rozdelili medzi ostatných sudcov.

Ďalším dvom sudcom - Jurajovi Mihálovi a Stanislavovi Dutkovi - hrozí teraz pre vážne pochybenie vyzlečenie z talára. Ak sa tak stane, ich prípady prejdú na výrazne zoštíhlený tím. V hre nie je iba zopár prípadov, ale viac ako dve stovky.

Po odchode Juraja Mihála by sa prerozdeľovalo medzi zostávajúcich sudcov stodvadsaťjeden prípadov. Po odchode Dutka by sa k nim prirátalo osemdesiatdva.

Dlhoročný sudca Ján Jamrich a jeho nadriadená Eva Fulcová bez obalu hovoria o hrozbe kolapsu. Nie preto, že „omylných“ sudcov zbavia talára, ale preto, že legislatívne pravidlá pri prijímaní nových sudcov nie sú flexibilné.

Predsedníčka súdu Eva Fulcová zachraňuje situáciu, ako sa dá. Ešte pred odchodom Juraja Mihála do dôchodku prijala na pozíciu trestného sudcu nového človeka. Koncom novembra ho spolu s ďalšími šestnástimi mužmi vymenoval za sudcu prezident Kiska. Kolaps je tak nateraz zažehnaný.

Krízový režim

Sudca Jamrich však otvorene hovorí, že ak sa budú prerozdeľovať prípady čo i len jedného sudcu, on sám odíde do dôchodku, lebo situácia bude neúnosná. Už v dnešnom stave podľa neho fungujú na Okresnom súde Bratislava I doslova v krízovom režime. Po odchode sudcu Jamricha by sa medzi zostávajúcich sudcov prerozdeľovali desiatky prípadov.

A to sa tam pojednávajú jedny z najzávažnejších káuz. Nechýbajú medzi nimi mafiánske popravy Petra Čongrádyho a Miroslava Sýkoru, ale aj kauzy bytovej i bankomatovej mafie. Všetky prípady by sa tak zrejme museli začať pojednávať úplne od začiatku.

VIDEO Plus 7 Dní