Tip na článok
MUDr. Ivo Gašparovič (vľavo) výzvy na zastavenie prác ignoroval. Úrady prezidentovmu synovi napokon aj tak vyhoveli.

Rovní a rovnejší: Syn prezidenta môže stavať vilu tak, ako chce

Je rozhodnuté. Napriek viacerým výzvam na zastavenie stavby, ktorým minulý rok prezidentov syn MUDr. Ivo Gašparovič čelil a ktoré ani raz neposlúchol, napokon všetko dopadlo v jeho prospech. Nadštandardnú vilu na pozemku priamo pod vládnym hotelom Bôrik zjavne úspešne dokončí aj s požehnaním štátnych orgánov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Obor: Múr, ktorý nakoniec čnie Mrázovcom nad záhradou, by nepotešil asi žiadneho suseda.
Môže pokračovať: Zmenu stavby v poslednom rozhodnutí povolili.
Nespokojní: Bezprostrední susedia Mrázovci sa chystajú opäť odvolať. Dom podľa nich stavajú v rozpore so zákonom.

Ivo Gašparovič s manželkou Anetou začali stavať rodinný dom ešte v roku 2011. Pri kopaní základov však vraj narazili na skalu a miesto toho, aby sa držali schválenej dokumentácie, a bez toho, aby im to niekto dopredu dovolil, celú stavbu o tri metre zdvihli. Gašparovičovci tak nekopali suterén, ale dom postavili rovno na teréne s tým, že rozdiel nakoniec prisypú navozenou zeminou. To, čo malo byť podzemné podlažie, je dnes na úrovni prvého nadzemného a tak ďalej.

Vyzerá to tak, že po niekoľkomesačných ťahaniciach, keď im viackrát aspoň na papieri hrozilo, že budú musieť búrať, si môžu prominentní manželia vydýchnuť. Krajský stavebný úrad v Bratislave, ktorý spis odobral mestskej časti Staré Mesto, lebo podľa neho porušovalo práva stavbárov, im totiž doprial koncom vlaňajška vianočný darček v podobe dodatočného povolenia stavby. Bez mihnutia oka schválil všetky zmeny, ktoré urobili.

Pod zemou mala byť pôvodne garáž, sauna, hoby miestnosť, skladové priestory a práčovňa, hore byt. To však už neplatí. Okrem viacerých dispozičných zmien v obytnej časti im úrad odobril aj ďalšie úpravy. Pod úrovňou terénu teraz má byť navyše vináreň, do ktorej sa bude vstupovať zvonka cez dvere v opornom múre. Ten bude pozdĺž hraníc celého pozemku, aby stabilizoval zeminu, ktorou spomínané podzemné podlažie zasypú. Vytiahnuť sa pritom môže aj tri metre vysoko.

Múr, ktorý nakoniec čnie Mrázovcom nad záhradou, by nepotešil asi žiadneho suseda. Foto: Juraj Roščák

Všetko zamieta

„Je to paškvil, čo nemá páru. Úrady sú totálne servilné,“ krúti hlavou syn bezprostredných susedov Ján Mráz. Dôchodcovia Štefan a Margita Mrázovci viackrát upozorňovali na porušovanie nielen ich práv, ale aj nariadení, ktoré dostal sused stavebník. Bezúspešne. Hoci sa na ich stranu postavila aj okresná prokuratúra, krajský stavebný úrad ani ďalšie odvolacie orgány protestu nevyhoveli.

Aj takmer dvadsiatku námietok, ktoré Mrázovci proti dodatočnému povoleniu podali, krajský úrad v celom rozsahu zamietol. „Stále a stále sa stavia, dnes robia, včera robili, vo sviatky, v nedele, akoby to chceli rýchlo dokončiť, a veria, že keď to bude úplne dokončené, už sa s tým nebude dať nič robiť. To je ich špekulácia a taktika od počiatku,“ uvažuje architekt Štefan Mráz.

Takýto postup zatiaľ Gašparovičovcom vychádza. Jeden príklad za všetky. Mrázovci namietali, že krajský stavebný úrad nevyužil svoju právomoc a nevydal rozhodnutie o zastavení prác. Koncom septembra minulého roka totiž štátny stavebný dohľad vyzval stavebníkov na zastavenie prác, ktoré sú v rozpore s právoplatným stavebným povolením. Na stavbe sa však veselo robilo ďalej.

V novembri bol u Gašparovičovcov stavebný dohľad znova a úrad už len skonštatoval, že dotknuté zmeny už boli napriek výzve vykonané, a preto „vydávať rozhodnutie o zastavení stavebných prác sa stalo neopodstatneným“. Zjednodušene povedané, keď už raz nepočkal, kým mu to dovolíme, nebudeme mu to predsa teraz zakazovať.

„Je to demonštrácia absolútnej svojvôle a arogancie moci,“ lamentuje pani Mrázová. „Predstavme si, že sme v opačnom garde a my by sme mu postavili pri záhrade o tri metre vyšší dom a obrovský plot. Nám by to len tak prešlo? Sme od ich strany štyri mesiace otvorení. Cudzie psy mi sem chodia a môže sem prejsť aj nejaký dvojnohý gauner! On nám nielenže zatieňuje, ale aj znehodnocuje veľkú časť záhrady, ktorá je v územnom pláne tiež určená ako stavebný pozemok“.

Dôchodcovia boli aj proti výstavbe oporných múrov. Trvajú na ich znížení do výšky maximálne jedného metra, a to kaskádovito tak, ako určujú podmienky územného rozhodnutia. Odpoveď? Krajský stavebný úrad, ktorý mal v rukách všetky rozhodovacie a schvaľovacie právomoci, podľa svojho vyjadrenia „nemôže stavebníkom nariadiť prepracovanie projektovej dokumentácie“. A tak rovno schválil múry minimálne dvojmetrové.

Nespokojní: Bezprostrední susedia Mrázovci sa chystajú opäť odvolať. Dom podľa nich stavajú v rozpore so zákonom. Foto: Juraj Roščák

Dostane pokutu?

Stavba domu sa už pomaly blíži do finále. Na streche sú osadené solárne panely. Nami oslovený architekt, ktorý si želal ostať v anonymite, pôvodný projekt označil za „architektonicky zaujímavý a expresívny“. Len samotný dom bez zariadenia interiéru, záhrady a plotov by podľa neho mohol stáť okolo 500-tisíc eur. Po vykonaných zmenách odborník zo stavebnej oblasti odhadol náklady na dom ešte o stotisíc eur vyššie. Pozemok s rozlohou desať árov má hodnotu okolo milióna eur.

Neuposlúchnutie výzvy na zastavenie prác či samotné porušenie stavebného povolenia je priestupok a má byť predmetom iného konania. Krajský stavebný úrad, ktorý je od Nového roka odborom výstavby a bytovej politiky Obvodného úradu v Bratislave, by mal stavebníka pokutovať. Výška pokuty môže byť 330 eur, ale aj 33-tisíc eur. Ktovie, ako hlboko do vrecka bude musieť siahnuť syn prezidenta. A či vôbec.

VIDEO Plus 7 Dní