Súd o pofidérnych zmenkách, v súvislosti s ktorými na lavici obžalovaných sedí podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marian Kočner a bývalý šéf televízie Markíza Pavol Rrusko, mal zaujímavé pokračovanie. Vypovedať prišla Oľga Valková, bývalá manželka zavraždeného advokáta Ernesta Valka. Nuž a tá si počas pojednávania servítku pred ústa nekládla.

Mužovi, ktorý je obvinený aj z objednania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, poriadne naložila. „Manžel sa o ňom vždy vyjadroval s dešpektom,“ povedala na súde o Marianovi Kočnerovi. Následne slovo po slove ničila jeho verziu o tom, ako zmenky údajne vznikli. Neskôr Oľga Valková vyjadrila svoje pochybnosti, že za vraždou jej exmanžela je naozaj iba zbabraná lúpež.

Ani ruku mu nepodal

Oľgu Valkovú na súd predvolali ako svedkyňu preto, lebo Kočner, obžalovaný z falšovania zmeniek, tvrdil, že o existencii zmeniek vedel jej muž. Vraj mu ich dokonca navrhol ako riešenie situácie okolo televízie Markíza.

Valko je však už dávno mŕtvy. V novembri 2010 ho v jeho vlastnom dome v Limbachu zavraždili. To, že Kočner používa Valka v procese, nahnevalo viacerých jeho známych. Ohradil sa proti tomu aj Daniel Lipšic, ktorý zastupuje televíziu Markíza. Myslí si, že Kočner využíva mená ľudí, ktorí už nemôžu svedčiť. „Nikdy som nezaregistrovala, že by si s nimi manžel podal ruku alebo s nimi viedol nejaký rozhovor. S pánom Kočnerom sa nemali radi. Vždy, keď sme boli na nejakej spoločenskej akcii a manžel ho zbadal, tak sa o ňom vyjadroval s dešpektom,“ povedala na pojednávaní manželka Ernesta Valka.

Nevážil si ho

To však nebolo všetko. Na Kočnera nena­šla jediné pekné slovo. „Nikdy by nezastupoval ako člen licenčnej rady niekoho, kto má pred radou konanie,“ vyvracala Kočnerove tvrdenia na adresu svojho bývalého muža. „Vyrušilo ma, že pán Kočner označil môjho bývalého manžela za toho, kto im tieto veci radil a mal o tom vedomosť. Myslím, že tieto veci by neurobil. Neradil by niečo, čo by nekorešpondovalo so zákonom,“tvrdila na súde Valková. Zdôraznila tiež, že jej manžel si Kočnera nevážil ako človeka, ktorý poctivo podniká. „Považoval ho za človeka, ktorý neférovým spôsobom prichádza k peniazom,“konštatovala na súde.

Rasistický výstup?

Sama Valková vraj Kočnera spoznala pri nepríjemnej situácii v reštaurácii. „Ja som pána Kočnera spoznala tak, že sme boli v jednej čínskej reštaurácii a pán Kočner mal neuveriteľný výstup s čašníkmi, kde im nadával do šikmoookých opíc. Vtedy som ho registrovala a takisto ho registroval manžel, že je to nebezpečný človek. To, čo predvádzal v reštaurácii, bolo veľmi nepríjemné, aj sme odišli. Išiel z toho až strach, všetci sme zamrzli,“ opísala situáciu, ktorá sa vraj odohrala ešte pred kauzou Markíza.

To však Kočner na súde popieral. Tvrdil, že nešlo o žiadnych šikmookých, ale o reštauráciu Chez David, kde sa stretli, keď tam sedel s Milanom Žitným a so Silošom Pohankom. Práve od neho vraj pohľadávku voči Ruskovi kúpil. Oľga Valková však zdôraznila, že odtiaľ si spomínané nepríjemné stretnutie určite nepamätá.

Kočner na súde spochybňoval, že by manželka advokáta vedela o tom, čo jej muž robil. „Prečo by pán Valko hovoril svojej manželke o zmenkách? V tom bol pán Valko korektný človek,“tvrdil Kočner. Podľa Valkovej však bol jej muž extrovert a snažil sa vraj každý deň opísať, čo robil a zažil. „Do podrobností nešiel, myslím, že nás s dcérou chcel chrániť,“ tvrdila.

Svojho bývalého manžela označila za vorkoholika, preto sa vraj odcudzili. Mávali aj výmeny názorov na nebezpečné prípady, ktoré mohli podľa nej rodinu ohroziť. „Či to bola Rašelina Quido, Devín banka, otázka piťovcov,“vysvetľovala súdu. Dodala, že Kočner v tom čase ešte nebol veľmi známy, a tak niektorým veciam ohľadom neho, napríklad, keď jej muž naznačoval súvislosti s Dobroslavom Trnkom, nevenovala pozornosť.

Vyčítal mafiánov

Kočnerovi sa výpoveď Oľgy Valkovej zjavne nepáčila. Vykreslila ho vraj ako mafiána. „Čo títo ostatní? Čo Rehák, ktorý je tiež na mafiánskom zozname s piťovcami? Pán doktor Valko zažaloval štát o nemajetkovú ujmu vo výške jeden milión eur,“rozohňoval sa na súde Kočner. Nezabudol dodať, že Valko zastupoval v spore o televíziu VTV Petra Steinhübela, prezývaného Žaluď. Išlo o obávaného mafiánskeho bosa, ktorý zomrel po atentáte.

Kočnera takisto zaujímalo, v akom vzťahu bol Valko s Jurajom Ondrejčákom, alias Piťom. „S pánom Ondrejčákom sa poznal, dokonca sme sa míňali autami pred kanceláriou, a keď som sa ho opýtala, čo to má znamenať, Ernest mi prekvapivo povedal, že ani nevie, že je v budove, a že podľa jeho informácií chodí za pánom Rehákom, keď majú tréning,“reagovala Oľga Valková.

Výpovede nesedia

Po pojednávaní sa rozrozprávala aj o vražde svojho exmanžela. „Prešla som si výpovede Klinka a Radiča. Som z toho dosť zhrozená, lebo výpovede tých dvoch sa absolútne nezhodujú,“ priblížila Oľga Valková. Podľa nej vraj padli dva výstrely a nie jeden, ako tvrdia obvinení. „Niekedy sa mi zdá, že tam ani neboli,“ hovorí Valková. Nezhodujú sa vraj ani v tom, ktorými dverami vošli, ako dopadlo telo, obviňujú jeden druhého. „Pripadá mi to, akoby to zobrali na seba alebo tam bol ešte niekto iný,“šokovala.

Neverím, že to bola lúpež

Čo mohlo byť motívom vraždy jej exmanžela, Valková netuší, no nemyslí si, že to bola lúpež. „Ostala tam peňaženka. Z toho istého kufríka zmizla zbraň a nie peňaženka. Tá mala určite väčšiu hodnotu.“Na to jej vraj vyšetrovatelia povedali, že sa páchatelia zľakli a utiekli. „Ale keď sa zľaknem, tak predsa nebudem manipulovať s telom, nebudem logicky rozmýšľať, aby ho nebolo vidno z ulice. A nebudem si ešte pozerať kufrík,“vysvetlila rozpory advokátova exmanželka. Dodala, že prípad by sa mal znova otvoriť, mieni do toho zasiahnuť, keď sa začne pojednávanie s obvinenými Jozefom Radičom a Jaroslavom Klinkom. 

Zavraždený pred deviatimi rokmi         

Ernest Valko zomrel 8. novembra 2010 vo vlastnom dome v Limbachu. Zabila ho strela priamo do srdca. Možní páchatelia sa objavili až po dlhých siedmich rokoch, keď sa o prípade rozhodol vypovedať jeden svedok. Následne sa opäť rozbehlo vyšetrovanie, ktorého výsledkom bolo, že na mieste sa podľa prokuratúry nachádzali dve osoby, Jozef Radič a Jaroslav Klinko. Druhý spomínaný je obvinený len z lúpeže a nie z vraždy.

S prokurátorom uzavreli dohodu o vine a treste. Bez jeho pričinenia by vraj nedošlo k objasneniu činu. Podľa prokurátora sa jeho výpoveď potvrdila výsledkami vyšetrovacieho pokusu v dome Ernesta Valka a následnými znaleckými posudkami. Klinko označil za strelca práve Radiča, ktorý však vinu odmieta. Klinkovi navrhuje prokurátor trest sedem rokov a dva mesiace. Klinka v roku 2017 odsúdili za inú lúpež na šesť rokov a osem mesiacov. Motívom vraždy vraj bola len lúpež, pri ktorej Valko páchateľov vyrušil.

Prečítajte si tiež: