Pošta z cudzích krajín

„To je absolútne otrasné, že sa také niečo na Slovensku deje. Ani neviem, ako je to vôbec možné," pajedí sa nad aktuálnou situáciu na Slovensku europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Tvrdí, že v Európskom parlamente sa jej ešte nikdy nestalo, aby na stôl dostala otvorený a niekým iným prečítaný list. A to jej pošta chodí skutočne z rôznych kútov sveta.

„Každá pošta, ktorá mi príde je riadne zalepená. Netvrdím, že možno neprechádzajú nejakými kontrolnými detektormi, či sa vo vnútri obálky niečo nenachádza, ale nikdy mi neprišla otvorená obálka. Dokonca ani také, ktoré boli posielané z úplne iných krajín ako je Belgicko, kde europarlament sídli," zdôrazňuje s tým, že ak sa niečo také deje v NR SR je to odsúdeniahodné.

Druhý stupeň ohrozenia

Ďalší slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik označil listovú kauzu za nehoráznu vec. Podľa neho neobstojí ani vysvetlenie, že za všetkým je nejaká bezpečnostná hrozba. V tejto súvislosti pripomenul, že bezpečnostná situácia v Belgicku, kde stále platí takzvaná žltá výzva, čo je stredý stupeň ohrozenia, je predsa len iná ako na Slovensku, listy tam však nikomu neotvárajú.

„Do europarlamentu dostavám niekoľko druhov pošty - od dôvernejších z európskych inštitúciu až po tú od obyčajných občanov, ale nikdy sa mi nestalo, že listy určené pre mňa som na stôl dostal už kýmsi prečítané," hovorí slovenský europoslanec Mikolášik.

Majú časový sklz?

Na kauzu okolo otvárania listov určených poslancom upozornili predstavitelia opozičného OĽaNO Igor Matovič, Veronika Remišová a Ján Budaj, ktorí verejnosti dokonca ukázali nariadenie podpísané 7. apríla tohto roka vedúcim Kancelárie NR SR Danielom Guspanom. Potrebu kontroly pošty práva ruka šéfa parlamentu Andreja Danka dôvodí akýsmi bezpečnostnými rizikami. Vychádza vraj pritom z nariadenia ministerstva vnútra ako i Úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Spomínané inštitúcie síce nepopierajú, že takéto nariadenie vydali, no urobili tak už vlani v novembri, v čase, kedy Slovensko ohrozoval pisateľ takzvaných rádioaktívnych listov. Toho však zhruba v polovici minuloročného decembra chytili. Odvtedy polícia podľa našich informácií neeviduje prípad nebezpečnej pošty.

Na čo presne teda Kancelária NR SR reaguje nevedno. „No tak buď majú časový sklz, ale to nepredpokladám, alebo sú úplne neschopní. Každopádne ani jedno z týchto odôvodnení nie je ospravedlnením," dodáva Monika Flašíková Beňová. Podľa nej mohli radšej nakúpiť zariadenie, ktoré dokážu možné nebezpečenstvo detekovať.