Keď túžba po moci nadobudne nejakú hranicu, môže sa otočiť na niečo patologické. Do politiky chce ísť čoraz viac nových a aj mladých tvárí. Tí ostatní občania, ktorí sa tam nehrnú a vedia si len ťažko predstaviť, čo by sa muselo zmeniť, aby ich funkcia poslanca či ministra zlákala, sa môžu zamyslieť, prečo niekto túži ísť do ringu, kde nič nie je sväté. Za nich sa týždenník Plus 7 dní pýtal otázky o pôvode túžby po moci. No a za tých ľudí, ktorí práve do tej našej politiky vstúpili alebo o tom uvažujú, sme sa Martin Chylíka opýtali, čo treba robiť, aby sa nezbláznili a udržali aj chrbtovú kosť bez postihu. 

V niektorých článkoch sa píše, že medzi ľuďmi na vrchole spoločenského rebríčka je množstvo psychopatov. Aká je odborná definícia psychopata, aby sme pojem poriadne odlíšili od nadávky?

Ak by sme sa pozreli na psychopatiu z diagnostického hľadiska, znamená to, že niektorá osobnostná zložka, charakteristika, je zvýraznená, trvalá. Je ťažko korigovateľná vývojom, skúsenosťou, psychoterapiou. U mnohých psychopatov vidíme manipulatívnosť a to je atraktívne pre ľudí, ktorí sa dostanú k moci. Zrazu majú moc a môžu manipulovať ľuďmi. Ďalšia charakteristika je, že nemajú pocity viny. Niečo spáchajú, ale chýbajú im výčitky svedomia. Tretia zložka je, že títo ľudia majú zníženú schopnosť empatie, takže sa nevedia vcítiť do pocitov druhých ľudí.

Ešte sa rozdeľujú na kriminálnych, ktorí časom skončia v base, a elitných. Majú spoločnú neempatiu?

Áno. Som aj súdny znalec a vyšetrujem ľudí, medzi ktorými sú často páchatelia brutálnych činov. O tom, čo urobili, rozprávajú nezúčastnene, bez pocitov, často veci zdôvodňujú, racionalizujú. Ak sa politik so psychopatickými črtami - nie hneď psychopat, ako som vysvetlil - dostane do funkcie, existuje riziko, že svoju moc bude chcieť udržať, pretože z nej profituje. Taký človek vie napáchať veľa škôd.

Na fotkách je Martin Chýlik, psychoterapeut a psychológ.
Na fotkách je Martin Chýlik, psychoterapeut a psychológ.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Celý rozhovor so psychológom Martinom Chylíkom o tom, ako moc mení charakter človeka a kde v nás pramení túžba po nej, si prečítajte v týždenníku Plus 7 dní.

Mohlo by vás zaujímať: