Bývalý minister financií a dopravy Ján Počiatek na svojom „politickom dôchodku“ nemá pokoj. Po troch rokoch, odvtedy, čo ho síce občania do parlamentu zvolili, ale mandát sa rozhodol nevykonávať, sa našla nahrávka jeho rozhovoru v kancelárii generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Exminister sa stal aj témou volebnej kampane, keď Igor Matovič so svojimi ľuďmi vylepili na jeho vilu v Cannes plagáty s nápisom Majetok Slovenskej republiky.

JÁN POČIATEK (49) pre PLUS 7 DNÍ prehovoril o svojej francúzskej nehnuteľnosti, výpovediach na polícii, ale i o tom, či ho mrzí postoj, aký k nemu zaujali najvyšší predstavitelia strany Smer po tom, čo sa objavilo video nahraté kamerou v šperkovnici Mariana Kočnera. Vysvetlil aj vlastný pohľad na kauzu Lemikon. Exminister reagoval na otázky zaslané mailom, pričom na doplňujúce už nereagoval.

Premiér Pellegrini vás nazval „tento pán“ a expremiér Fico zas povedal, že s vašimi vystúpeniami v nahrávke nič nemá. Aký je to pocit, keď vás bývalí stranícki kolegovia takto zaprú?

Stiahol som sa z politiky dobrovoľne a plánovane a venujem sa vlastným podnikateľským aktivitám. Vnímam to neutrálne, teda že odkázali médiá s otázkami na mňa. Ja som vo svojom stanovisku jasne vysvetlil, že od generálneho prokurátora som žiadal iba to, aby verejnosti zrozumiteľne vysvetlil pravdu, teda že až do zmeny zákonov, ktoré presadil Smer, som nemal inú možnosť, ako riešiť tento problém.

Vysvetlili vám svoj postoj?

Ako som už povedal, vnímam to tak, že odkázali novinárov na mňa, aby som svoje postoje vysvetlil sám, keďže mám k tomu určite viac informácií ako oni. Ja by som na ich mieste konal podobne.

Ste ešte v kontakte s bývalými kolegami z politiky?

Stiahol som sa z politiky a z aktívnych verejných činiteľov sa pravidelne nestretávam s nikým.

Prečo ste sa rozhodli podnikať v oblasti nehnuteľností? A prečo práve v Cannes?

Podnikal som aj pred svojím vstupom do politiky a vždy som sa k aktívnemu podnikaniu chcel vrátiť. Videl som tu podnikateľskú príležitosť a rozhodol som sa ju využiť.

Ako sa darí vašej francúzskej firme? Čomu sa venujete - prenajímate vilu vo Francúzsku, keď tam nie ste? Alebo máte plány stavať či sa venovať rekonštrukciám?

V tomto prípade ide o test, či sú moje plány a odhady na trhu s nehnuteľnosťami v tejto lokalite správne. Mojím cieľom nie je tu bývať, ale dom predať a pustiť sa prípadne do ďalšieho projektu. Kým sa mi ho podarí predať, tak tu trávim nejaký čas.

Koľko ste vy, respektíve vaša firma, zaplatili za dom vo Francúzsku? Koľko stála jeho rekonštrukcia?

Ako hovorím, dom je určený na predaj a je teda prirodzené, že rovnako ako ostatní podnikatelia v tejto brandži nebudem hovoriť o svojich nákladoch, lebo by to ovplyvnilo sumu, za ktorú plánujem dom predať. Keď počúvam nezmysly, ktoré rozprávajú niektorí politici, ani neverím, že v dnešnom svete dostupných a overiteľných informácií je to vôbec možné. Ktokoľvek si dá tú námahu a zmapuje si tu trh, zistí, že takýto dom v tejto lokalite sa pohybuje v rovnakých cenách ako podobný dom na dobrej adrese v Bratislave.

Na ďalšej strane si prečítajte, či s kúpou vily v Cannes Počiatkovi radil Ficov kamarát Miroslav Výboh, ktorý má tiež rozbehnuté podnikanie s realitami.