Tip na článok
Letecká doprava vyšla Kisku mesačne aj na viac ako 1 200 eur, hradil si ju z vlastného vrecka.

Rozlietaný Kiska: Nový prezident cestuje súkromným lietadlom. Koľko minie mesačne?

Prezident Andrej Kiska robí trasu Bratislava - Poprad na privátnom lietadle. Mesačne ho tento špás môže vyjsť na niekoľko tisíc eur.

Galéria k článku (3 fotografie )
Za svoje: Letecká doprava vyšla Kisku mesačne aj na viac ako 1 200 eur, hradil si ju z vlastného vrecka.
Lietadlo: Rovnaké slúžilo Andrejovi Kiskovi v čase, keď čakal na inauguráciu.
Takýto stroj má Kiska: Prezident svoje lietadlo nevyužíval.

Novopečený prezident Andrej Kiska zrejme nikdy v živote nemeral cestu z hlavného mesta do rodného Popradu tak často ako za posledných pár týždňov. A aby nemusel šoférovať alebo dať sa vyvážať v limuzíne, zvolil komfortnejší a zaujímavejší spôsob prepravy. Malé, štvormiestne lietadlo DA 42 Twin Star.

Prezident na ňom ako pasažier lietal v období, keď čakal na svoju inauguráciu, aj niekoľko ráz týždenne. „Z Popradu priletel do Bratislavy, prenocoval tu a na druhý deň letel späť. Bolo to individuálne. Priletel ním aj teraz v pondelok,“ prezradil náš zdroj, podľa ktorého takýto let trvá asi štyridsať minút.

Cestou do Bratislavy sa navyše prezident elegantne vyhne dopravnej špičke, v ktorej uviazli všetci, ktorí sa v pondelok ráno chceli dostať do hlavného mesta.

Súkromným, ale cudzím

Kiska v minulosti priznal, že vlastní súkromné lietadlo, no nie to, na ktorom aktuálne lieta naprieč Slovenskom. Pred siedmimi rokmi si dal zo Spojených štátov doviezť luxusný Piper Seneca V približne za milión dolárov. Dokonca zvažoval, že si spraví pilotný kurz, no na to si už čas nenašiel.

Prečo však nevyužíva vlastný stroj, ale lietadlo iného súkromného majiteľa, je otázne. Jeden let na spomínanej „linke“ ho vyjde okolo 150 eur. Ak by takto lietal dvakrát do týždňa, za mesiac prelieta 1 200 eur.

V každom prípade, podľa informácií z prezidentskej kancelárie, občanov Slovenska to trápiť nemusí. Pán prezident si totiž - na rozdiel od iných slovenských politikov - „náklady na lietanie hradí ako súkromná osoba a Kancelária prezidenta sa na nich nepodieľa“, povedal nám Kiskov poradca Rado Baťo.

VIDEO Plus 7 Dní