Poslanci dnes konečne v parlamente diskutujú o voľbe kandidátov na ústavných sudcov. Pôvodne sa pritom uvažovalo o tom, že by hlasovali už včera. Do rozpravy sa hlásia najmä opoziční poslanci, z koaličných na nich len občas niektorí reagujú faktickou poznámkou.

Dostál: Stále to nie je 15 rokov

Zapojil sa aj poslanec a člen ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál, ktorý tvrdil, že hlavnou témou výberu kandidátov sa stali pravidlá a ich porušovanie. „Snaha ohnúť a prispôsobiť si pravidlá, sprevádza Roberta Fica celú kariéru. Ešte v roku 1998 mal zálusk na post generálneho prokurátora, no nemohol sa ním stať, lebo nespĺňal podmienku veku,“ vysvetlil Dostál s tým, že Fico mal 33, no podmienkou bol vek 35 rokov. „Boli vtedy úvahy, či neznížiť vekovú hranicu, no našťastie sa k tomu vtedy koalícia neodhodlala,“ dopĺňa Dostál.

Poslanec Dostál: Pripomenul, že už raz chcel Fico meniť pravidlá kvôli funkcii, po ktorej túžil.
Poslanec Dostál: Pripomenul, že už raz chcel Fico meniť pravidlá kvôli funkcii, po ktorej túžil.
Zdroj: MARTIN DOMOK

Podľa neho sme dnes svedkami niečoho podobného, no kým vtedy bol Fico poslanec druhej najsilnejšej strany a chceli kvôli nemu zmeniť podmienky, dnes je predsedom najsilnejšiej a má silu na to, aby pravidlá ohýbal. „Niektorí tu šíria, že podmienky spĺňa. Z dokladov, ktoré predložil, vyplývala, že má prax 13 rokov a 9 mesiacov,“ povedal Dostál a vypočítal, prečo mu rok chýba, aj keď ústavnoprávny výbor jeho kandidatúru odobril.

Robert Fico: Podľa Dostála je smiešne, že človek, ktorí používa spojenie
Robert Fico: Podľa Dostála je smiešne, že človek, ktorí používa spojenie "ľudskoprávni svätuškári" sa teraz snaží dokázať prax prednášaním ľudských práv.

Nepáči sa mu, že výbor sa prispôsoboval tomu, kedy Fico pošle chýbajúce dokumenty.  „A je minimálne smiešne, že človek, korý používa spojenie “ľudskoprávni svätuškári”, sa teraz oháňa prednášaním predmetu ľudské práva,“ dodal Dostál.

Aby mohli držať za gule

Svojho predsedu chránil poslanec Erik Tomáš, ktorý Dostálovi vyčítal, že Fica stále rieši. „Mali by ste rešpektovať rozhodnutie ústavnoprávneho výboru. Ak máte pochybnosti obráťte sa ústavný súd,“ odporúčal Dostálovi. A dodal, že jeho strana OKS nikdy nemala popularitu, ako Smer vďaka Ficovi. Dostál ho potom upozornil, že takéto podanie na ústavný súd spraviť nemôže, lebo na to nie je oprávnený. Podľa poslanca Jozefa Rajtára (SaS) je pretláčanie Roberta Fica snahou spustošiť ústavný súd. „Ani pri takejto dôležitej veci nedokážete mať nadhľad. Aj tu robíte to, čo pri iných inštitúciách, dávate tam ľudí, ktorých, ako hovorí Fico, budete držať za gule,“ rozohnil sa.

Poslanec Rajtár: Trochu sa pri diskusii o kandidátoch na ústavných sudcov rozohnil.
Poslanec Rajtár: Trochu sa pri diskusii o kandidátoch na ústavných sudcov rozohnil.

Jeho stranícky kolega Karol Galek sa zas pýtal, čím si Fico zaslúžil toto „hýčkanie a opateru“, čím zjavne narážal na uniknuté správy, ktoré mal podpredseda parlamentu Martin Glváč posielať Alene Zsuzsovej. Parlament by mal dnes zrejme rokovať do 14.hodiny, čo znamená, že hlasovať o ústavných sudcoch sa bude najskôr v utorok.