Polícia vo štvrtok zverejnila informáciu, že chcela prehľadať dom 77-ročného dôchodcu z Poltára, ktorý je podozrivý z vyhrážania moderátorke RTVS Marte Jančkárovej, ale sudca domovú prehliadku nepovolil. Informácie o nezrealizovaných domových prehliadkach sú pritom utajené.

RTVS na Dvojke v piatok večer odvysiela reláciu Silná zostava o zastrašovaní novinárov a hosťom tam bude aj riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko. Nepriamo sa tam vyjadrí aj k tejto nepovolenej domovej prehliadke, hovorí však opatrne iba o bližšie nespresnených „úkonoch“.

„Ja ich nemôžem konkretizovať, ale v podstate tento súhlas na vykonanie úkonov nám sudca nedal a my sme sa museli zariadiť, osobu sme zadržali. Pre nás bola táto osoba nebezpečná aj z toho dôvodu, že mala doma legálne držanú strelnú zbraň. Vykonávali sme všetky opatrenia tak, aby sa nič nestalo,“ povie Daňko. Túto časť relácie už vo štvrtok zverejnila produkcia Silnej zostavy na Instagrame.

Náhoda

Vznikla tak zvláštna situácia. Polícia síce popchla verejnosť informáciou o nepovolenej domovej prehliadke s prídavkom, že penzista mal doma legálne držanú strelnú zbraň. Ale sudca má iba obmedzené možnosti situáciu objasniť, pretože rozhodoval v utajenom režime.

Na sudcu sa v dôsledku toho na internete a v médiách zosypala kritika. Nejeden komentár na sociálnych sieťach to spájal s tým, že v prípade rozhodoval Branislav Harabin z Okresného súdu Bratislava I.

Je to syn niekdajšieho ministra spravodlivosti či predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina, s ktorým nie je spájané najlepšie obdobie slovenskej justície. S otcom mali v minulosti rovnako kritický postoj k epidemiologickým opatreniam počas pandémie ochorenia covid-19, za čo nadriadení sudcu Branislava Harabina pokarhali. Podľa Najvyššieho správneho súdu boli jeho napomenutia nezákonné a preto boli zrušené. V tom čase nadriadení Harabinovi pridali k jeho bežnej práci trestného sudcu aj riešenie prípadov z obchodného úseku súdu.

Harabin sa k rozhodovaniu o domovej prehliadke v prípade vyhrážania novinárke RTVS dostal náhodne. Na Okresnom súde Bratislava I má tento týždeň takzvanú pohotovosť, takže rozhoduje o neodkladných návrhoch na invazívne úkony ako sú domové prehliadky alebo odpočúvania, s ktorými tam tento týždeň orgány činné v trestnom konaní prídu.

„Stále je to v režime utajenia, čiže sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ reagoval Harabin na otázky, či by mohol objasniť dôvody svojho rozhodnutia alebo komentovať vzniknutú situáciu.

Pred prehliadkou sa odtajní, inak nie

Vo všeobecnosti platí, že komunikácia o chystaných domových prehliadkach je utajená. Upravujú to interné pravidlá polície, Generálnej prokuratúry a súdov. Týka sa to podnetu, s ktorým sa vyšetrovateľ obracia na prokurátora, aby súdu navrhol vydanie príkazu. Ale utajený je potom aj samotný prokurátorský návrh. Utajenie ďalších procesov sa však môže líšiť.

Ak súd návrhu vyhovie a príkaz na domovú prehliadku vydá, tak je na ňom poznámka „Utajovať do vykonania domovej prehliadky“. Je to tak preto, že keď polícia príde namiesto prehliadky a začne s jej realizáciou, príkaz musí doručiť vlastníkovi alebo používateľovi nehnuteľnosti.

Ale ak súd návrhu prokurátora nevyhovie a príkaz na domovú prehliadku nevydá, celý proces ostáva utajený a nikto by sa nemal dozvedieť, že vôbec k takému niečomu došlo. Polícia a prokuratúra však majú právomoc dokumenty odtajniť.

Polícia: Nepochybili sme

Polícia sa v tomto prípade jasne nevyjadrila, či došlo k odtajneniu podkladov, keď informovala o neúspešnej snahe urobiť prehliadku penzistovi z Poltára.

„Poskytnutie tejto informácie v uvedenom rozsahu nebolo v rozpore so zákonom o ochrane utajovaných skutočností,“ reagoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Prezídium neodpovedalo na otázku, či riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko považuje za férové zverejňovať takéto informácie, keď samotný sudca pre utajenie procesu v podstate nemá priestor vysvetľovať dôvody svojho rozhodnutia.

Slivka však pripomenul, že Daňko v relácii Silná zostava nekonkretizoval, že v prípade vyhrážania novinárke RTVS žiadali o domovú prehliadku. Namiesto toho používal nekonkrétny pojem „úkony“. „Vyjadril sa vo všeobecnosti k úkonom trestného konania, že žiadali súd o vydanie súhlasu na nejaké úkony a sudca im na tieto úkony súhlas nedal,“ dodal.

Ale potvrdil, že o nezrealizovanej domovej prehliadke informovala samotná polícia už skôr v stanovisku pre médiá a toto stanovisko nepovažujú za porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností.

Podobnosť s Kočnerom

Z minulosti je známy podobný prípad spoločenského vzrušenia z nevydaného príkazu na domovú prehliadku.

Išlo o prehliadku vily exmanželky Mariana Kočnera Karolíny na bratislavskej Kolibe v októbri 2018, ktorú Národná kriminálna agentúra realizovala v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Ani vtedy sa sudca, ktorý prehliadku najprv neschválil, nevedel proti verejnej kritike bližšie brániť.

Prvému návrhu prokurátora na prehliadku vtedy nevyhovel sudca Špecializovaného trestného súdu Michal Truban, ktorého však Kočner spomínal v motákoch z väzby a tak to vyvolalo kontroverzie. Keď doplnenú žiadosť prokurátor podal neskôr, Trubanov kolega sudca Ján Hrubala príkaz vydal.

„Ja som rozhodoval na základe žiadosti, ktorá nespĺňala zákonné náležitosti. Na základe tohto môjho rozhodnutia polícia následne tie dôvody doplnila a predložila opäť na súd,“ vysvetľoval neskôr Truban v rozhovore pre Denník N.

Ani on však konkrétnejší byť vtedy nechcel. „Nemôžem to zverejniť. Opatrenie o nevydaní súhlasu je stále v režime utajenia,“ vysvetlil.

Z tej doby pochádza známe vyjadrenie sudcu Jána Hrubalu ako predsedu Špecializovaného trestného súdu, ktorým apeloval na verejnosť a médiá, aby vnímali rozhodovanie súdov s väčšou mierou porozumenia: „Súdenie nie je o tom, že je tu dobrý sudca Hrubala, ktorý povolí domovú prehliadku u Kočnera, a zlý sudca Truban, ktorý ju nepovolí,“ povedal vtedy.