Ministri Ján Počiatek a Robert Kaliňák sa netaja svojimi veľkými majetkami. Rozprávkovo luxusná Počiatkova vila pod Slavínom patrí medzi najhonosnejšie v Bratislave.

Vo funkcii ministrov pritom obaja zarábajú len niečo vyše tritisíc eur mesačne. Ich vedľajšie príjmy sú neporovnateľne vyššie. Na čom zarábajú, keď podľa Obchodného registra oficiálne vlastnia iba jednu firmu?

 

Kaviarnici

Tou je FoRest, ktorá prevádzkuje minisieť už iba troch kaviarní Steam & Coffee. Prevádzku v Carltone zavreli dávnejšie. Nejde práve o zlatú baňu. Podľa účtovnej uzávierky za rok 2014 bola síce firma po zdanení v pluse, no len 5 875 eur. A rok predtým sa dostala do mínusu 130-tisíc eur.

„To je jedna z viacerých firiem. Odkedy som v politike, mnohé podnikateľské aktivity žijú útlmovým režimom. A FoRestu sa nevenujem 13 rokov,“ vraví Kaliňák. Ján Počiatek vlastnil kedysi aj populárne nočné podniky Harley-Davidson či zaniknutý Aligátor.

Zákon o ničom

Firma FoRest je spoločníkom ďalšej eseročky FoodRest. Tá vlani podľa účtovných uzávierok skončila v strate 480 eur. Ako teda páni ministri zarábajú? Zo zverejnených majetkových priznaní sa to človek nedozvie.

Počiatek aj Kaliňák uvádzajú, že majú podiely v nejakých spoločnostiach. Podľa súčasného zákona však nemusia definovať v ktorých. Navyše podľa zákona nemusia uviesť ani percento podielu.

Bývalý šéf parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý (Sieť) s ďalšími poslancami preto pripravil zmenu zákona. Parlament by ju mal prerokovávať v čase, keď toto číslo časopisu nájdete v stánkoch.

Podľa jeho návrhu by politici mali uvádzať aj názvy akcioviek, v ktorých majú podiely. Momentálne je totiž podľa Beblavého neskontrolovateľné, či nemá politik náhodou podiel vo firme, s ktorou štát priamo obchoduje.

Nepoviem

Napríklad Ján Počiatek, ktorý za rok 2013 zarobil vyše 267-tisíc eur mimo ministerského platu a v roku 2010 takmer pokoril milión eur, dlhodobo ignoruje otázky, na čom tak dobre zarába.

„Stále na túto otázku odpovedám rovnako, že som si splnil do bodky povinnosti zo zákona. Keď bude akákoľvek novela prijatá, tak si opäť do poslednej bodky splním povinnosť,“ odbil nás aj tentoraz.

Až na otázku, či nemá podiely vo firmách ako Váhostav či Doprastav, odpovedal, že s nimi nemá nič spoločné. Odmietol tiež prezradiť, koľko zarobil vlani, hoci priznanie musel odovzdať do konca marca. Podľa majetkového priznania za rok 2013 vlastnil minister dopravy rodinný dom, byt, garáž, zastavané plochy, lesy aj ornú pôdu.

Má viac

Kataster nám však pod jeho menom len v hlavnom meste ukázal navyše jeden byt, garáže až tri a dva skladové priestory. Nebolo by to prvýkrát, čo mala stránka Národnej rady uvedený menší majetok politika. Pred pár týždňami sme chybu objavili aj u Počiatkovho štátneho tajomníka Viktora Stromčeka.

Pod jeho menom bol uvedený jeden byt, hoci ich vlastní až štyri. Po upozornení parlament chybu opravil. Jeden z bytov má Počiatek vo vychýrenom komplexe Bonaparte, kde v nájme býva aj premiér Robert Fico.

Podľa listu vlastníctva by mal mať 179 štvorcových metrov. Pri cenách za štvorcový meter od 4 100 do 4 300 eur sa tak mohla cena bytu v čase kúpy vyšplhať na 733-tisíc eur. Aj druhý byt má Počiatek v Starom Meste, na Martinengovej ulici. Pri rozlohe 100 štvorcových metrov je jeho hodnota okolo 200-tisíc eur.

Chata na Donovaloch

Vo zverejnenom priznaní za rok 2013 Počiatkovi chýba apartmánový dom, ktorý podľa katastra kúpil v septembri 2012. Cenu vtedy makléri odhadli na milión eur. Apartmán je bez hypotéky. Dvojposchodovú chatu si kúpil asi kvôli lyžovaniu a podľa miestnych na Donovaly chodil predtým celé roky.

Jeho susedom je Ladislav Bašternák, ktorý oficiálne postavil Bonaparte. Počiatek sa na svojej chate naposledy verejne ukázal na januárovej lyžovačke.

Okrem apartmánu na Donovaloch vlastní Počiatek niekoľko hektárov ornej pôdy v okrese Nové Zámky na juhu Slovenska. V roku 2013 ju podľa vlastných slov kupoval za trhové ceny.

Prepychový dom

Niekoľkonásobne drahší ako ostatné nehnuteľnosti je však Počiatkov rodinný dom pod Slavínom. Už keď ho staval, ohuroval veľkosťou aj použitými materiálmi. Len za domácu posilňovňu vraj vysolil 32-tisíc eur, za antikorovú podlahu v garáži 133-tisíc eur. Nechýba niekoľko kúpeľní, z ktorých minimálne jedna je údajne obložená mramorom, čo mohol stáť okolo 10-tisíc eur.

Dom sleduje niekoľko kamier, ktoré premietajú dianie na ulici priamo na veľké monitory pred východom. Počiatkovci sa do vily nasťahovali v roku 2010 po štvorročnej výstavbe. Makléri odhadujú cenu na 3,5 milióna eur. Ani na nej nemá podľa katastra hypotéku.

Milujú luxus

Ján a Ivana Počiatkovci radi ukazujú svoj majetok. Pred dvoma rokmi médiá nafotili šéfa rezortu dopravy so švajčiarskymi hodinkami Audemars Piquet asi za 70-tisíc eur.

Ešte drahšie hodinky mala na sebe v marci jeho manželka Ivana. Na premiéru filmu 50 odtieňov sivej si vzala rolexky z bieleho zlata, vykladané diamantmi s remienkom z krokodílej kože, aké sú v ponuke za 74-tisíc eur.

Ivana Počiatková často ohuruje v spoločnosti luxusnými šatami od známych návrhárov. Istý čas jazdila na Porsche Panamera Turbo S, ktoré sa predávalo takmer za 170-tisíc. Podľa Počiatkovho hovorcu však bolo ojazdené a patrilo firme, v ktorej pracovala. I tak vcelku slušné služobné auto.

Domáce neprezradí

Trochu zhovorčivejší ako Počiatek bol minister vnútra Robert Kaliňák. V roku 2013 v rebríčku najbohatších politikov predbehol Počiatka o sedemtisíc eur. Aj on v majetkovom priznaní uvádza, že vlastní podiely vo firmách. „Sústredím sa na spoločnosti, ktoré nepodnikajú so štátom,“ tvrdí Kaliňák.

Overiť sa to však momentálne nedá. Konkrétne mená slovenských spoločností, v ktorých má podiely, prezradiť odmietol. „Niekoľko bankových inštitúcií, poisťovní, priemyselných firiem. To nie sú podiely, ktoré by sa dali považovať za kontrolné balíky, ale venujem sa tomu dlhé roky,“ hovorí všeobecne. Najväčšiu časť príjmu podľa neho tvoria zahraničné investície.

Zarobil mu Disney a Apple

„Za prvé voľné peniaze, ktoré som mal niekedy v 90. rokoch, som kúpil akcie a za tie roky to slušne narastie,“ hovorí Kaliňák. Tvrdí, že investovanie ho baví.

„Som emotívny investor. Už som sa veľakrát aj popálil. Najviac som prerobil 24-tisíc eur na jednej firme. Stále ju však mám a zviecha sa. Ulakomil som sa na veľké dividendy,“ priznáva minister vnútra.

Podľa neho vždy treba mať portfólio rozdelené: „Zdravú banku, poisťovňu alebo zaisťovňu, veľké energetické spoločnosti a inovatívne podniky. Dnes je zaujímavá Tesla,“ vysvetľuje.

Medzi jeho prvé investície patril vraj Apple. „Dal som do nich asi stotisíc korún. Pekne narástli. To bolo ešte pred iPhonom,“ spomína. Zdá sa, že nebohý šéf Applu Steve Jobbs bol jeho obľúbenec. Inšpiroval sa ním aj pri najúspešnejšej investícii.

„Štúdiá Walt Disney urobili už 150 percent. Kúpil som ich veľmi dávno. Vtedy som si vypočul Steva Jobbsa, ktorý mal asi sedem percent štúdií,“ smeje sa.

Pomohla mu kríza

Kaliňák hovorí, že peniaze postupne začali zarábať samy. Najviac počas krízy. „Bola skvelá na investície. Do krízy sa dostali aj firmy, ktoré na to nemali dôvod. Ceny padli dolu, niekedy mali dividendy 10-12 percent,“ vysvetľuje.

„Niekedy sa dá zarobiť, aj keď sa silná spoločnosť dostane do problému. Napríklad British Petroleum padlo na cene po nehode v Mexickom zálive. Inak nebol dôvod, aby sa im nedarilo."

"Ak v tej chvíli investujete, je veľká pravdepodobnosť, že firma sa pozviecha. Tesco je tiež dobrý príklad. Keď padlo na dno, nebolo nič lepšie, ako nakúpiť akcie, lebo za tri mesiace ste urobili dvojnásobok ceny.“

Byty aj motorka

Kaliňák ukazuje svoj majetok na verejnosti podstatne menej ako Počiatek. No aj v jeho zverejnenom majetkovom priznaní je chyba. Podľa neho vlastní dva byty, no kataster ich registruje až tri. Prvý byt je na Martinengovej ulici, pár vchodov od Počiatka. S 88 štvorcovými metrami by mohol mať hodnotu okolo 176-tisíc eur.

Ružinovský byt má rozlohu 63 metrov, čo by mohlo robiť cenu okolo 113-tisíc eur. Najväčší je mezanín, v ktorom Kaliňák žije. Ten by mal mať vyše dvesto štvorcových metrov. Jeho hodnota by sa mohla vyšplhať až na 400-tisíc eur.

V priznaní chýbajú garáže, ktoré iní politici uvedené majú. Kaliňák má tri v dome, kde žije. Asi v nich parkuje aj motorku, ktorú kúpil pred dvoma rokmi. Je to Harley Davidson CVO Road Glide za 30-tisíc eur.

Aj Mečiarová

Pri obchodovaní s akciami sa Robert Kaliňák možno inšpiroval u Margity Mečiarovej, manželky Vladimíra Mečiara. Aj ona sa venovala obchodovaniu s akciami. A mimoriadne úspešne.

V roku 2005 totiž kúpila od Júliusa Rezeša akcie spoločnosti Trend Tatry za päť miliónov korún a o tri mesiace ich predala za 60 miliónov, čo je neuveriteľný zisk 1 200 percent. Kupcom bol Peter Ziegler, ktorý vraj Mečiarovcom požičal na rekonštrukciu Elektry a Mečiar takto vďaka šikovnosti manželky svoju pôžičku splatil. (lm)