Tip na článok
Polícia hľadala ostatky rozštvrteného muža niekoľko hodín. K brutálnej vražde sa priznal Dušan Ondrušik.

Rozsekaná mŕtvola v Bratislave: Nové zistenia, z ktorých tuhne krv

Dušan Ondrušik sa priznal, že dobodal a rozštvrtil soka v láske a jeho ostatky rozhádzal pod mostom. Pred súd sa však zrejme nepostaví.

Galéria k článku (4 fotografie )
Pod Prístavným mostom: Polícia hľadala ostatky rozštvrteného muža niekoľko hodín.
Pod Prístavným mostom: Polícia hľadala ostatky rozštvrteného muža niekoľko hodín.
Dušan Ondrušik: Priznal sa k brutálnej vražde, no pre psychické problémy ho nemusia odsúdiť.

Je to dobrý chlapec. Nemal problém ísť mi kedykoľvek nakúpiť. Aj to hovorí rodinná známa o mužovi, ktorý sa priznal k brutálnej vražde - že dobodal a rozštvrtil telo nájdené pod bratislavským Prístavným mostom.

Týždenník PLUS 7 DNÍ zisťoval, kto je muž obvinený z beštiálneho činu, čo sa v osudný deň odohralo, či mu niekto pri vražde asistoval, i to, aký život predtým viedol. Naše zistenia môžu znamenať zásadný zvrat v celej kauze.

Priznal sa

O vražde, z ktorej vinia Dušana Ondrušika, sa hovorí ako o jednej z najbrutálnejších za posledné roky. Hoci obvinený nebol nikdy súdne trestaný, policajti išli pri jeho zadržaní na istotu.

Dušana Ondrušika prekvapili za tmy, zvalili ho na zem a ruky mu zviazali putami. Nedali mu ani najmenšiu šancu na odpor. Podľa obvinenia totiž práve on zaťal stopäťdesiatdvakrát do viackrát súdne trestaného bezdomovca, štyridsaťštyriročného Maroša Horvátha.

Dušan Ondrušik sa policajtom priznal, že Horváthovo telo rozštvrtil v pivnici, kde skladoval letáky, ktorých roznášaním sa živil. Časti tela vložil do igelitových vriec, naložil na vozík a za tmy ich odviezol pod Prístavný most, kde ich na niekoľkých sto metroch porozhadzoval.

Motívom surovej vraždy by mohla byť žiarlivosť - Dušan Ondrušik totiž prichytil Horvátha v pivnici pri sexe s jeho priateľkou Máriou. Páchateľovi ohavného činu hrozí podľa obvinenia až dvadsaťročný trest.

Keď Dušana Ondrušika predvádzali pred sudcu, na otázky nereagoval. Hlavu si zakryl futbalovým dresom, aby mu nebolo vidno do tváre. Sudca rozhodol o jeho vzatí do väzby.

Čítajte viac:

Hrôzostrašné podrobnosti o rozsekanej mŕtvole! Plus 7 DNÍ bol pri tom

Chorý?

„Viete, on je taký jednoduchší. Jeho ani nemôžu nikde zamestnať. Má psychickú poruchu, pre ktorú poberá invalidný dôchodok,“ prezradila rodinná známa Ondrušikovcov.

Obvinený Dušan je podľa nej zvláštny. „Verí na kamene. Poukladá ich okolo seba a potom v nich leží a medituje. Je veľmi pokojný, no keď od neho žiadate niečo, do čoho sa mu nechce, vedel byť veľmi agresívny,“ opisuje staršia pani.

Keď sa dozvedela, prečo polícia zadržala Dušana, očividne ju to vyľakalo. Neveriacky krútila hlavou a po chvíli rozmýšľania sa pokúsila vysvetliť, čo viedlo Dušana k spáchaniu brutálneho činu. „Naozaj nie je normálny. Jeho otec zomrel na psychiatrii a mama je tiež jednoduchšia,“ dodala.

Súd aj na základe týchto skutočností nariadil preskúmať Ondrušikov duševný stav. Ak by sa preukázalo, že trpí psychickou poruchou, nie je vylúčené, že ho zbavia obvinenia z vraždy a bude umiestnený na psychiatrii. Pred sudcu by sa tak už nikdy nepostavil.

Ďalšie obvinenie

Dušan Ondrušik žil s matkou v byte na Miletičovej ulici v Bratislave. Bol nezamestnaný a privyrábal si roznášaním letákov. Pohyboval sa medzi bezdomovcami a Rómami, kde spoznal Máriu. Práve táto Rómka mala byť dôvodom Ondrušikovho krvavého útoku na Maroša Horvátha.

Dušan Ondrušik naňho zaútočil po tom, ako ich prichytil pri sexe. Podľa niektorých zdrojov však nebola Mária „iba“ svedkyňou krvavého útoku. Hovorí sa, že mala byť pri oddeľovaní končatín a hlavy od torza Maroša Horvátha a údajne nechýbala ani pri ich rozhadzovaní pod Prístavným mostom. Na likvidácii tela sa vraj priamo podieľala.

Aj keď v prípade zatiaľ figuruje ako svedkyňa, nie je vylúčené, že v priebehu vyšetrovania ju obvinia zo spoluúčasti na beštiálnej vražde.

Momentálne je na slobode, neskôr však nemusí byť pre políciu jednoduché nájsť ju. Mária žije v rôznych príbytkoch v okolí Prístavného mosta. Nemožno vylúčiť ani to, že sa ukryla u rodiny na Záhorí.

Riešenie v nedohľadne

Informácia, že by mohol byť Dušan Ondrušik zbavený obvinenia z vraždy, vyvoláva otázky. Čo s ním bude, ak ho neodsúdia? Kde skončí a kto dohliadne, aby sa podobné konanie nezopakovalo?

Z minulosti sú známe prípady, keď duševne chorí zločinci, nebezpeční pre spoločnosť, skončili v psychiatrických nemocniciach. Inak by to nebolo ani v prípade Dušana Ondrušika. Podľa odborníkov je však pobyt takého človeka v bežnom psychiatrickom zariadení veľmi rizikový.

Vo svete majú pre takéto prípady takzvané detenčné ústavy. Ústav pre páchateľov trestných činov, ktorí trpia psychickou poruchou, prípadne sexuálnych deviantov, však na Slovensku stále chýba.

Zriadenie a sprevádzkovanie detenčného ústavu pre duševne chorých zločincov pri Psychiatrickej nemocnici Hronovce schválila vládna koalícia v zložení Smer, SNS a ĽS- -HZDS ešte v júli 2008 a na projekt vyčlenila vyše štyri milióny eur. Na detenčný ústav sa mala prestavať rozostavaná budova v areáli psychiatrickej nemocnice, všetko malo byť hotové v roku 2012.

V roku 2011 však Úrad pre verejné obstarávanie zrušil súťaž na dodávateľa stavby pre námietku jedného z účastníkov. Majiteľ viacmiliónovej dotácie - ministerstvo zdravotníctva - prišiel o peniaze, ktoré sa vrátili späť do štátnej kasy.

Otázne je, čo bude s detenčným ústavom ďalej. Súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva na čele s Viliamom Čislákom sa vyhovára na predchodcu Ivana Uhliarika, ktorý zas vinil z meškania bývalé vedenie.

Zatiaľ čo ministerskí úradníci platení z peňazí daňových poplatníkov si prehadzujú horúci zemiak, verejnosť stále čaká na bezpečné riešenie.

Aktuálny stav nenasvedčuje, že sa v dohľadnom čase niečo zmení. Hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla tvrdí, že ministerský úrad sa témou zaoberá.

„V nadväznosti na prístup predchádzajúceho vedenia ministerstva zdravotníctva však bolo nevyhnutné ‚reštartovať‘ celý proces. Hľadáme schodné riešenie spolu s ministerstvom spravodlivosti, s ktorým k danej veci zriaďujeme pracovnú skupinu a v blízkom čase sa uvedenej problematike plánujeme venovať,“ naznačil Bubla postupnosť krokov.

Na otázku, či môže uviesť aspoň predpokladaný termín vzniku detenčného ústavu, reagoval jedným veľavravným „netuším“. Aj sedem rokov od schválenia projektu je tak existencia detenčného ústavu v nedohľadne.

Trestné činy psychicky chorých

Vražda policajta

V novembri 2006 prijali policajti na tiesňovú linku volanie o pomoc od príbuzných psychicky chorého muža v Čachticiach pri Novom Meste nad Váhom. Päťdesiatštyriročný muž ohrozoval nožom vlastnú rodinu.

Keď policajti dorazili k domu, na mieste už čakali zdravotníci, aby chorého dopravili na psychiatriu. Muž pri zásahu bodol nožom tridsaťštyriročného policajta do hrudníka a druhého zranil. Policajt zraneniam na mieste podľahol. Po zásahu polície zomrel aj psychicky chorý muž.

Dieťa obeťou pedofila

Otázka chýbajúceho detenčného ústavu rezonovala na Slovensku najmä v roku 2008 po vražde deväťročného Jakuba z Havlíčkovho Brodu. Chlapca v Česku zabil a znásilnil slovenský pedofil Antonín Novák, ktorý bol dvakrát odsúdený za pohlavné zneužitie detí.

V roku 1994 dostal osemnásťmesačný trest a v roku 2004 štyri a pol roka. Po prepustení z väzenia prestal Novák užívať predpísané lieky ani nevyhľadal lekára, hoci vedel, že môže dôjsť k zhoršeniu jeho zdravotného stavu. Súd v Hradci Králové mu vymeral doživotný trest.

Spevák zabil starenku

Spevák Miroslav Ličko stál na jednom pódiu s Karlom Gottom, Helenou Vondráčkovou i Dušanom Grúňom. Po autonehode v osemdesiatych rokoch minulého storočia začal mať psychické problémy a musel užívať silné lieky.

V júni 2010, keď sa jeho zdravotný stav zhoršil, dobil na smrť kamarátku, osemdesiatšesťročnú Julianu. Tragédia sa stala v byte v bratislavskej Dúbravke. Speváka obvinili, no o pár týždňov ho zbavili obvinenia a umiestnili do Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku, kde je dodnes.

Ušiel a zabíjal

Martin K. z Topoľčian ušiel v roku 2009 zo Psychiatrickej nemocnice Veľké Zálužie a napadol dve staršie ženy. Jednu dobil na smrť jej vlastnou francúzskou barlou, druhú zachránili susedia. Martin mal vtedy osemnásť rokov. Prokurátor trestné stíhanie dvakrát zastavil, keďže podľa neho bol páchateľ v čase skutku nepríčetný.

Prípadom sa zaoberala Generálna prokuratúra SR. V prípade, že trestné stíhanie zastavia, bude sa rozhodovať o ochrannej psychiatrickej liečbe.

Sledoval moderátorku

Moderátorku Adrianu Kmotríkovú niekoľko rokov prenasledoval duševne chorý fanúšik. Igor, ktorému diagnostikovali schizofréniu, sa od roku 2012 pokúsil stretnúť alebo stretol so svojou múzou viac ako desať ráz.

Chodil za ňou do práce, čakával ju na parkovisku a vytrvalo ju sledoval na každom kroku i pred jej domom. Chorého muža museli opakovane spacifikovať policajti, no jeho trestné stíhanie nebolo pre chorobu možné.

Týždenník PLUS 7 DNÍ hovoril s Igorom vlani v júni na psychiatrii, kde bol hospitalizovaný. Počas rozhovoru tvrdil, že to už neurobí. Vo februári 2015 ho však opäť nachytali pred moderátorkiným domom. Krajský súd tak musel rozhodnúť o jeho umiestnení do väzby.

VIDEO Plus 7 Dní