Ficova predvolebná rétorika má prvé obrovské trhliny. Jeho pompézne trhanie faktúr na elektrinu nemá oporu v zákone a bežní ľudia už cítia následky. Východoslovenská energetika už rozosiela upomienky samozrejme aj s upozornením, že ak ľudia do dvoch týždňov nezaplatia zálohovú platbu, akú im v predpise zaslali, bez upozornenia ich bez pardónu odpoja. Tieto upomienky húfne začali dostávať najmä ľudia z okolia Bardejova, či Kapušian v Prešovskom kraji.

Rôzni dodávatelia: Všetci sa však musia držať ustanovenia URSA, ktoré nariadilo výpočet zálohových platieb podľa typu a veľkosti ističa.
Rôzni dodávatelia: Všetci sa však musia držať ustanovenia URSA, ktoré nariadilo výpočet zálohových platieb podľa typu a veľkosti ističa.
Zdroj: RUDOLF FELŠӦCI

Na strede ich opravili

V novom roku sa totiž elektrárne po celom Slovensku riadili nariadením URSO, podľa ktorého sa už neplatí elektrika podľa spotreby, ale podľa ističa, aký človek v dome, či v byte má. jednoducho povedané, ak aj mal človek preplatok na elektrine za rok 2016, jeho platby na tento rok neklesli. Skôr naopak.

Vysoké preddavkové platby naštvali všetkých a zdvihla sa vlna nevôle s vládnou smeráckou politikou. Premiér Fico v snahe upokojiť situáciu verejne vyzval ľudí k neposlušnosti a prvé zvýšené zálohové platby, ktoré obdržali, mali po jeho vzore roztrhať a nezaplatiť. Lenže tento postup nemá oporu v zákone a bežným ľuďom narobili nemalé problémy.

"Podnikám a mám malý penzión. Minulý rok som platila zálohovými platbami 163,00 eur, na konci roku som mala cez 400 eur preplatok, tak som čakala, že platby budú nižšie. No prišli na 299 eur mesačne. Keď som volala do stredoslovenských elektrární, povedali mi, že bez zaplatenia ma vypnú. Ale nech ešte chvíľku počkám, že čakajú na pokyn URSA a že budú zasielať nové rozpisy. A tak sa aj stalo, znížili mi platby na 80 eur mesačne," dozvedáme sa od mladej podnikateľky Anny zo Stredného Slovenska. Je však rozhodnutá istič, ktorý má na zariadení vymeniť.

Samozrejme nebude to zadarmo, pretože podľa elektrární, aj keď to nie je ich zariadenie, ale majiteľa nehnuteľnosti, musí ho vymeniť len certifikovaný elektrikár. Je presvedčená, že k platbám podľa typu ističa sa táto vláda určite vráti a teraz len plátajú horúcu situáciu.

Zvýšené platby: Každého štvú. Ľudia sa snažia ušetriť a aj tak musia ekeltrárňam platiť nrezmyselne vysoké preddavky.
Zvýšené platby: Každého štvú. Ľudia sa snažia ušetriť a aj tak musia ekeltrárňam platiť nrezmyselne vysoké preddavky.
Zdroj: RUDOLF FELŠӦCI

Penále natvrdo

Také šťastie však na východe nemajú. Ak nezaplatia, jednoducho ich odpoja. Nemenovaný pán z Bardejova minulý rok platil zálohovo 9,50, na konci roku mal samozrejme preplatok. No namiesto nižšej zálohy dostal rozpis na platbu 32,00 mesačne. Poučený prísľubmi Fica, zaplatil iba čiastku ako minulý rok - teda 9,50.

Samozrejme Východoslovenská energetika mu zaslala upomienku o dlhu, ktorý má - teda 22,50 a samozrejme 5 eur za upomienku. Vládna demagógia mu začína brať okato peniaze z vrecka. Nielen nezmyselne vysokými zálohovými platbami, keď na konci roka po vyúčtovaní mu elektrárne budú musieť peniaze vrátiť, ale aj za upomienku, ktorú si elektrárne účtujú.

Ďalší prípad je z Kapušian pri Prešove. "Nezaplatil som faktúru podľa nového cenníka splatnú k 15.2.2017. Očakával som, že príde nová faktúra, v starej cene platná v toku 2016. Ide o stavebný pozemok, elektrinu tu využívam len pri kosení trávnika elektrickou kosačkou a počúvaní rádia. Namiesto novej faktúry mi doručili upomienku," prezrádza majiteľ pozemku. Upomienka obsahovala sumu 3 eura za upomienku a 58 eur ako zálohovú platbu splatnú 15.02.

Ľudia sú nahnevaní. Poslúchli premiéra a ten z nich urobil neplatičov a navyše musia platiť ešte aj sumy za upomienky.