Muži zákona vypočúvajú svedkov kvôli zámene budovy Majáku Nádeje za priestory v luxusnej budove Five Star Residence. Neuskutočnený obchod si Marián Kočner ocenil na 500-tisíc eur, ktoré sa nakoniec Maják zaviazal zaplatiť. Organizácia však nemala peniaze a jej budova skončila v dražbe. Prípad teraz rieši polícia ako porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.

Exriaditeľa Markízy bude opäť vyšetrovať polícia! Pre podozrenie zo sprenevery

Maják nádeje: Budova krízového centra je v exekúcii. Pre neuskutočnenú zámenu s priestormi vo Five Star Residence.
Maják nádeje: Budova krízového centra je v exekúcii. Pre neuskutočnenú zámenu s priestormi vo Five Star Residence.
Zdroj: Matej Kalina

Maják Nádeje: Túto budovu chceli vymeniť za priestory v luxusnej bytovke. Foto: Matej Kalina

Vypočúvajú

Muži zákona momentálne vypočúvajú svedkov k prípadu. Je medzi nimi aj poslankyňa Veronika Remišová, ktorá na udalosti ktoré sa diali v Majáku Nádeje upozorňovala od začiatku. „Pýtali sa ma, či som mala vedomosť, ako to prebieha. Povedala som im genézu prípadu, ako sa to vyvíjalo,“ hovorí poslankyňa. Polícia v prípade rieši, že „neznámy páchateľ vystupujúci ako štatutárny orgán, riaditeľ neziskovej organizácie Maják Nádeje…dňa 15.12.2015 na neznámom mieste neoprávnene uzatvoril za Maják Nádeje Zmluvu o budúcej zámennej zmluve so spoločnosťou Inkasný servis, predmetom ktorej bola budúca zámena nehnuteľností.“

Kontroverzný Pavol Rusko: Opäť v spoločnosti markizákov

S tým súvisia aj ďalšie konania, dohoda o novácii záväzku či uznanie dlhu u notára. Ide už o druhé vyšetrovanie v prípade Majáku. Len pred pár dňami sme písali o tom, že prokurátorka mužom zákona uložila ďalej vyšetrovať aj prípad, kedy mali byť peniaze Majáku Nádeje používané na iné účely, ako mali byť.

Veronika Remišová: Na možné problémy upozorňovala od začiatku.
Veronika Remišová: Na možné problémy upozorňovala od začiatku.
Zdroj: TASR

Veronika Remišová: Na možné problémy upozorňovala od začiatku. Foto: TASR

Najprv chcel postaviť dom

Remišová na problém Majáku Nádeje upozorňovala ako prvá. V Majáku nádeje sa vtedy začal angažovať Pavol Rusko. Centrum pre týrané ženy na úteku pred manželmi totiž založila Nadácia Markíza spolu s mestskou časťou Staré Mesto ešte v roku 2002. Staré Mesto predalo Ruskovej neziskovke trojposchodovú budovu na Karpatskej ulici za symbolických 100 korún.

Dlhé roky bolo ticho, až do začiatku 2015. Vtedy sa stal riaditeľom Rusko a prišiel so smelými plánmi. Pre ženy chcel postaviť dom s veľkou záhradou mimo centra. Za peniaze z predaja budovy Majáku na Karpatskej ulici.

Kočner ponúka 10 tisíc za špinu na Kollára: Mlátil tehotnú partnerku a s mafiánmi pašoval zlato!

Emotívne

„Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta: Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne vysvetľoval vtedy Rusko. Časom sa však plány zmenili. V decembri 2015 uzavrel Maják zmluvu so spoločnosťou Inksaný servis, kde figuroval Marián Kočner. Dohodli sa na zámene budovy na Karpatskej ulici s priestormi v luxusnej bytovke Five star Residence.

Matovič Bugára odrovnal jediným vyjadrením: Na Facebooku sa mu „lajky“ len tak sypali!

Five Star residence: Do tejto luxusnej bytovky sa mal presťahovať Maják Nádeje.
Five Star residence: Do tejto luxusnej bytovky sa mal presťahovať Maják Nádeje.
Zdroj: Juraj Roščák

Five Star residence: Do tejto luxusnej bytovky sa mal presťahovať Maják Nádeje. Foto: Juraj Roščák

Za luxusné priestory

Tá je mimochodom priamo v centre Bratislavy a obrovskú záhradu tam nenájdete. „Bolo to asi 750 metrov štvorcových, myslím že 7 bytov, ktoré boli spojené do jedného priestoru,“ vysvetľoval nám neskôr Marián Kočner. Výmena sa však neuskutočnila. Vraj kvôli predbežnému opatreniu, ktorým súd na žiadosť mestskej časti zakázal Majáku nakladať s budovou. Mesiac po vydaní predbežného opatrenia uzavrel Maják a Inkasný servis dohodu o novácii záväzku. Za neuskutočnenie zámeny mal Maják uhradiť firme 500-tisíc eur. Kočnerovi sa to nezdalo prehnané.

Vladimír Mečiar sa opäť ozval. Tentoraz to schytal Matovič a Sulík!

„Mali sme podpísanú zmluvu o zámene a na základe tej som investoval nielen finančné prostriedky, ale aj čas do toho, aby tá budova, ktorú sme mali zameniť za tie byty, mohla slúžiť v budúcnosti nejakému účelu. A tým, že sa to nezamenilo, nevyšiel podnikateľský zámer a ja som prišiel o peniaze, ktoré som zaplatil architektom, projektantom, prišiel som o jedného partnera, ktorý mal so mnou do toho ísť. Zmluvná pokuta je úplne normálna,“ argumentoval Kočner. Keďže sa k tomuto dlhu naviazali ešte ďalšie, budova krízového centra sa dostala do dražby.