Nakoniec však urobil kšeft s Mariánom Kočnerom a budovu Majáka vymenil za 750 štvorcových metrov vo Five Star Residence.

Obchod sa síce neuskutočnil, no stará budova je v dražbe. Kde skončia obyvatelia Majáka?

Po tichu zmeny

Na možný problém začala ešte vlani poukazovať Veronika Remišová, vtedy poslankyňa za bratislavské Staré Mesto. Maják nádeje totiž znovuobjavil Pavol Rusko. Centrum pre týrané ženy na úteku pred manželmi totiž založila Nadácia Markíza spolu s mestskou časťou Staré Mesto ešte v roku 2002.

Staré Mesto predalo Ruskovej neziskovke trojposchodovú budovu na Karpatskej ulici za symbolických 100 korún (asi 3 eurá) a do centra nalialo 500-tisíc korún (16,6 tisíca eur).

Dlhý čas bolo ticho, až do začiatku roku 2015. Vtedy sa stal riaditeľom Rusko a prišiel so smelými plánmi. Pre ženy chcel postaviť dom s veľkou záhradou mimo centra. Za peniaze z predaja budovy Majáka na Karpatskej ulici. Mestská časť vtedy asi začala šípiť problém.

Minimum práv

Na rozhodovanie neziskovej organizácie mala minimálny dosah. V správnej rade majú totiž prevahu ľudia z Ruskovej nadácie, ktorá sa ešte v roku 2006 zmenila z Nadácie Markíza na Nadáciu Priatelia. Rusko sa však pasoval do pozície záchrancu Majáka a takým spôsobom i komunikoval s médiami.

„Mohol by mať aj dvojnásobnú kapacitu, veľkú záhradu, sad, kvety, skleník, detské ihrisko, malý bazén či pracovné dielne. Jednoducho všetko, čo na úspešnú terapiu potrebujeme. Viete, čo by pre týranú ženu znamenala veta - Tu je záhon ruží, o ktoré sa môžeš starať a ktoré ťa potrebujú?“ sugestívne vysvetľoval vlani Rusko a dušoval sa, že nový objekt nebude mať na Slovensku konkurenciu.

Foto: Matej Kalina

Pavol Rusko: Pred viac ako rokom nám rozprával o dome so záhradou, kde budú môcť chránenkyne Majáka pestovať kvety. Foto: Matej Kalina

Otázky o osobných dlhoch, pre ktoré prišiel o majetok, pokladal v súvislosti s Majákom za nehoráznosť. Na to, prečo sa o centrum nezaujímal skôr, odpovedal, že niekedy to už prísť muselo. „Nech nám je odpustené, že až teraz,“ dodal.

Pokračovanie článku na druhej strane.