TASR o tom vo štvrtok informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta. Ruský dodávateľ Gazprom kráti dodávky plynu do Európy cez baltský plynovod Nord Stream 1 už od stredy minulého týždňa na 20 % možnej kapacity pre údajné technické problémy.

"Dnes (4.8.) očakávame, na základe informácií od spoločnosti Gazprom Export, že dodávky plynu v rámci nášho kontraktu budú na úrovni približne 40 % objednaného objemu," uviedol Šebesta. Dodal, že SPP zabezpečuje 65 % svojej potreby z iného ako ruského zdroja a tieto dodávky fyzicky prúdia na Slovensko.

Krátenie dodávok sa prejavilo na toku plynu na Slovensko na vstupe v Lanžhote. Podľa údajov zverejnených prepravcom plynu eustream klesli z viac ako 33 miliónov metrov kubických (m3) denne zo začiatku minulého týždňa na približne polovicu. Na vstupe vo Veľkých Kapušanoch prúdi na územie Slovenska denne okolo 36 miliónov m3. Aj cez tento plynovod sú však dodávky plynu obmedzené. Ešte začiatkom apríla Rusko dodávalo cez Ukrajinu viac ako 90 miliónov m3 zemného plynu denne.