Kým my tu mrzneme a mokneme, poslanec Kotleba s exmanželkou prežívajú poriadne horúcu jar. Nie, teplé vzťahy medzi sebou nemajú, horúce dusno medzi nimi vytvára spor o syna. Líder ĽSNS a jeho bývalá žena Frederika začínajú novú vojnu.

Prekérna situácia

Poslanec syna Ľudovíta mesiace nevidel. Keď za ním konečne v nebezpečnej pandemickej situácii s vírusom prišiel, exmanželka mu v styku s dieťaťom, ktoré má dnes 5 rokov, nebránila. To však netušila, že politik sa rozhodne so synom odísť z Egypta. „Bol s ním v hoteli od 4. apríla. Všetko vyzeralo fajn, žiadne problémy. Nič tomu nenasvedčovalo,“ povedala s plačom pre týždenník Šarm.

Na reči o možnom odchode si spomenula, až keď exmanžel začal konať. „Keď Marian povedal, že Ľudko chce ísť na Slovensko, povedala som mu, že máme dohodu, že keď sa mu skončí škôlka, respektíve po záverečnej skúške, čo je o mesiac. Povedala som mu, že si ho môže vziať aj na celé leto,“ opísala.

Dúfala do poslednej chvíle, že sa Kotleba spamätá. Synovu školskú tašku jej bývalý muž poslal po taxikárovi.

Nikto nič nezmohol

Keďže ide o občianskoprávny spor medzi dvomi slovenskými občanmi, naše zastupiteľské úrady doň nevstupujú. Napriek tomu sa Kotlebova exmanželka obrátila so svojím problémom na úrady. 

„Ambasáda sa mi snažila pomôcť, no aj tam majú obmedzené právomoci. Bola som na polícii, riešili sme to s letiskom, s ambasádou. Nikto nemohol nič urobiť. Ešte polícia sa tu snažila, ale vzhľadom na to, že sme obaja občania Slovenska, nemôžu urobiť nič. Nemajú na to právo. Rozsudku nerozumejú, nestihla som ho preložiť. Ambasáda by to musela potvrdiť a ani tak by nám to asi nakoniec nepomohlo,“ povedala Frederika.

Dvadsaťpäťročná žena avizuje, že ak Kotleba s ich potomkom skutočne odletí na Slovensko, tak sa začne tvrdý boj o syna. 

Ako cestoval?

Poslancova exmanželka potvrdila, že politik so synom z Egypta naozaj odleteli v noci z 19. na 20. apríla. Cestovali vraj cez Istanbul do Viedne.

Frederikin priateľ je šéfom stevardov v egyptskej leteckej spoločnosti. Nový život si mladá žena pochvaľovala. „My žijeme v Sahl Hasheesh a tu sú nastavené iné podmienky a pravidlá ako v iných častiach Egypta. Žijú tu väčšinou cudzinci. V Egypte sa cítim celkovo príjemne a bezpečne,“ povedala pred časom o živote v moslimskej krajine.

Marian Kotleba svoj mobil do uzávierky nedvíhal. Je otázne, s akým pasom cestoval medzi krajinami. Ak by použil na prepravu svoj diplomatický poslanecký pas, nemusel by sa napríklad podrobiť karanténe po pristátí na Slovensku. „Na diplomatický pas iste necestoval, to viem,“ odpovedala za exmanželka Frederika. 

Kotlebova matka povedala PLUS 7 DNÍ, že sa do situácie nechce miešať, lebo je to vec medzi jej synom a exmanželkou. „Ale nie je to všetko tak, ako Frederika povedala. Čudujem sa, že sa to píše len z jednej strany bez overenia. Nemôžem však za nich hovoriť,“ odmieta vniesť viac svetla do konfliktu. „Na vnúčika sa veľmi teším, je zlatučký, dobre spolu vychádzame,“ povedala stará matka.

Spor o otcovstvo

Koniec vzťahu Kotlebovcov bol rovnako turbulentný ako jeho začiatok. Líder extrémistov pred rokmi pomohol mladej blondíne, keď ju zbili rómski výtržníci. Prečo nakoniec manželstvo nevydržalo, doteraz nepovedal jasne ani jeden z páru.

Frederika tvrdila, že pre jej neveru to nebolo. „V čase, keď do môjho života vstúpil iný muž, som s exmanželom nežila v spoločnej domácnosti dlhšie a na súde boli v tom čase už rozvodové papiere,“ povedala v rozhovore pred rokom.

Posledné chvíle pred basou?

Kotleba sa k svojmu súkromiu veľmi nevyjadroval, hoci syna rád ukazoval na videách, kde s ním vystupoval ako dobrý kresťan a vzorný otec. Ako sa ďalej bude vyvíjať jeho vzťah so synom, závisí do istej miery aj od toho, ako sa skončí súdne konanie vedené proti nemu.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Vlani v októbri ho totiž súd uznal za vinného z podpory a propagácie sympatií k hnutiam potláčajúcim základné ľudské práva. Teraz sa čaká na rozhodnutie Najvyššieho súdu. Ak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu potvrdí, Kotleba príde o poslanecký mandát a pôjde jednoducho do basy. Vyrúbený má totiž trest štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody.

 

Dráma Kotlebovcov

júl 2014 - vtedajší banskobystrický župan Marian Kotleba si berie sympatizantku svojej strany Frederiku Pospíšilovú z Kežmarku. On mal vtedy 37, ona len 19. Na obrade mali asi 50 hostí, oslavovali v hoteli Dixon

február 2015 - Kotleba manželke dohodil flek v  regionálnej správe ciest, ktorá spadá pod VÚC

apríl 2016 - Frederika porodila syna Ľudovíta

január 2019 - manželia začali žiť oddelene

september 2019 - Frederika podala žiadosť o rozvod

marec 2020 - súd manželov definitívne rozviedol

máj 2020 - Frederike sa narodila dcéra Jannat a odišla do Egypta, lebo otcom dievčatka je Egypťan, so sebou zobrala aj syna Ľudovíta, ktorého má s Kotlebom