Tip na článok
Projekcia: Na Bratislavskom hrade sa na chvíľu objavil aj holandský kráľ Villem Alexander, keďže krajina veterných mlynov predsedala pred nami.

Šanca aj potemkiniáda: Čo komu prinesie slovenské predsedníctvo?

Slovensko na šesť mesiacov predsedá Rade Európskej únie. Čo to prinesie a komu?

Galéria k článku (4 fotografie )
Lídri: Už prvého júla, keď sa začalo slovenské predsedníctvo, sa stretli predstavitelia členských štátov únie v Bratislave.
Škaredá prístavba?: Modré domčeky pred architektonicky krásnou Redutou ukrývajú bezpečnostné rámy.

Naša krajina prvýkrát šéfuje Európskej únii. Od prvého júla Slovensko hostí rokovania európskych lídrov, keďže sme po Holandsku prebrali štafetu predsedníctva Rady Európy. V princípe ide o akúsi funkciu sprostredkovateľa či moderátora diskusií.

Slovenskí diplomati a lídri tak majú šancu ukázať, čo v nich je, a dodať našej krajine prestíž v tejto oblasti. A okrem toho konečne opravili aspoň časť bratislavských ciest.

Po trojiciach

Predsedníctvo rady rotuje medzi členskými štátmi Európskej únie každých 6 mesiacov. Počas tohto obdobia vedie predsedajúca krajina zasadnutia na všetkých úrovniach rady. Členské štáty, ktoré vykonávajú predsedníctvo, spolupracujú v trojčlenných skupinách, ktoré sa nazývajú triá či trojice.

Trio stanovuje dlhodobé ciele a pripravuje spoločný program, v ktorom určuje témy a hlavné otázky, ktorými sa bude rada zaoberať počas 18 mesiacov. Na základe toho potom každá z troch krajín vypracuje vlastný podrobnejší program.

V našej trojici je Holandsko, ktoré predsedalo rade pred Slovenskom, a po nás bude šéfovať Malta. Otázne je zatiaľ vedenie únie v nasledujúcom období, keďže štafetu mala prebrať Veľká Británia. Tá však v referende rozhodla o vystúpení z únie.

Lídri: Už prvého júla, keď sa začalo slovenské predsedníctvo, sa stretli predstavitelia členských štátov únie v Bratislave.
Lídri: Už prvého júla, keď sa začalo slovenské predsedníctvo, sa stretli predstavitelia členských štátov únie v Bratislave.
Foto: TASR

Lídri: Už prvého júla, keď sa začalo slovenské predsedníctvo, sa stretli predstavitelia členských štátov únie v Bratislave. Foto: TASR

Sprostredkovania

Čo znamená predsedať Rade EÚ? Predsedníctvo zodpovedá za usmerňovanie práce rady v oblasti tvorby právnych predpisov, za kontinuitu agendy únie, riadny priebeh legislatívneho procesu aj spoluprácu medzi členskými štátmi. Vyžaduje sa, aby predsedajúca krajina konala ako neutrálny sprostredkovateľ.

V zásade má predsedníctvo dve hlavné úlohy - plánovať a viesť zasadnutia rady a zastupovať radu vo vzťahoch s inými inštitúciami únie. Okrem zasadnutí rôznych zložení rady usporadúva predsedníctvo formálne a neformálne zasadnutia.

Na Slovensku sa za pol roka stretne 25-tisíc delegátov a hostí z celej Európskej únie, ale aj z iných štátov sveta. V Bratislave sa budú stretávať v historickej budove Reduty, na Bratislavskom hrade, vo vládnom hoteli Bôrik, v historickej budove Národnej rady a v kongresovej sále ministerstva zahraničia.

Opravy naoko

Rozpočet na predsedníctvo nepresiahne podľa ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka 70 miliónov eur, čo je podľa neho najmenej spomedzi krajín V4. Česi doň investovali skoro dvojnásobok, Poliaci 116 miliónov a Maďari 81 miliónov eur. Veľkú časť peňazí zhltla oprava ciest v hlavnom meste, na ktorú bolo naplánovaných 11,5 milióna eur.

Aj dlaždičky: Robotníci sa vrhli aj na menšie estetické opravy, ako úpravu vchodu na Bratislavský hrad.
Aj dlaždičky: Robotníci sa vrhli aj na menšie estetické opravy, ako úpravu vchodu na Bratislavský hrad.
Foto: Matej Kalina

Aj dlaždičky: Robotníci sa vrhli aj na menšie estetické opravy, ako úpravu vchodu na Bratislavský hrad. Foto: Matej Kalina

Prevažne sa opravovali cesty, po ktorých budú jazdiť hostia. Cesty, samozrejme, zostanú aj po skončení polročného šéfovania únii. Bratislavčania si však opravy vytrpeli nekonečnými zápchami, ktoré mesto sužovali dlho pred začiatkom predsedníctva. Kvôli predsedníctvu postavili aj neslávne známe Paškove garáže pod Bratislavským hradom, ktoré vzbudili odpor verejnosti.

Miesto vzácnych keltských pamiatok je teraz pri Hrade veľká napodobenina barokovej záhrady. Aj tá si už vyslúžila kritiku pre materiál použitý na sochy, ktorý vraj pôsobí príliš umelo a betónovo. Bdelým obyvateľom neušlo ani to, že vyschnuté a neudržiavané mestské trávniky prekrývali záhradníci narýchlo novými kobercami trávy. Ktovie, či vydržia celý polrok, ktorý máme na predsedanie.

Prekvapíme?

Slovensko sa snaží ukázať v čo najlepšom svetle, aj keď v zahraničných komentátoroch vyvoláva aj pochybnosti. Kým predsedníctvo Holandska hodnotili veľmi vysoko, očakávania ohľadom Slovenska sú rozpačité. Nielen pre postoj k politike prijímania imigrantov a odpor ku kvótam, ale aj pre voľby, ktoré ovplyvnili zloženie vlády.

Problémy totiž v minulosti spôsobilo české predsedníctvo, počas ktorého sa v krajine rozpadla vláda. Niektorým sa celkovo nepáči investícia do predsedníctva. „Je veľkým omylom a primitívnym zjednodušovaním myslieť si, že ide o vyhodené peniaze už len preto, že Slovensko dostáva z pokladnice Európskej únie viac ako 1,6 miliardy eur každý rok.

Len raz za 14 rokov však vráti únii v podobe prípravy a výkonu predsedníctva malý zlomok zo sumy, ktorú opakovane od nej dostáva,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ hovorca rezortu Peter Stano s tým, že je to príležitosť, ako sa Slovensko môže zviditeľniť a vylepšiť si imidž.

Čo robí Rada EÚ?

Rada Európskej únie je hlavným rozhodovacím orgánom Európskej únie. Nazýva sa tiež Rada ministrov alebo len rada. Je jednou zo siedmich inštitúcií Európskej únie. Tvoria ju príslušní ministri z členských štátov, ktorí sa pravidelne stretávajú a rozhodujú o spoločnej politike únie. Sídlom rady je budova Justus Lipsius v Bruseli.

Plní päť hlavných úloh:

1. Prerokúva a prijíma zákony EÚ a je teda dôležitým rozhodovacím orgánom únie. 2. Koordinuje politiky členských štátov, je zodpovedná napríklad za hospodársku a fiškálnu politiku, vzdelávanie, kultúru či politiku zamestnanosti. 3. Rozvíja spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. 4. Uzatvára medzinárodné zmluvy. 5. Prijíma rozpočet EÚ spoločne s Európskym parlamentom.

VIDEO Plus 7 Dní