Vlastným zamestnancom platí štát niekedy menej, ako je minimum, ktoré musí dodržiavať súkromný sektor. Nejde len o kuričov a kuchárky na školách, na 500 eurách sa začínajú aj tabuľky mnohých iných kvalifikovaných pozícií, bez ktorých by sa naša republika nezaobišla. Nové platové tabuľky mali byť zverejnené už na jar. Čaká sa na ne doteraz. Úrad vlády tvrdí, že rokovania o návrhu platových taríf zamestnancov vo verejnej správe s ministerstvom financií a odborármi stále prebiehajú. Dohoda by vraj mala vzniknúť do konca júna. Avšak legislatívny proces potrvá, a tak uvidíme, či ľudia, ktorí pre štát makajú za pár drobných, budú môcť od januára vyležať chrípku doma bez toho, aby ich to zruinovalo.

Liberálny ekonóm inštitútu

INESS Róbert Chovanculiak vraví, že nízke platy sú naozaj problém, na druhej strane štát by mal okrem zvyšovania miezd ľuďom, bez ktorých by fungovať nemohol, splniť iný sľub. Znížiť počet svojich úradníkov. Stretli sme desiatku ľudí rôznych povolaní verejnej správy, ktorí nám nabúrali predstavu o neochotnom, zachmúrenom a nie veľmi schopnom zamestnancovi štátu.

Pri pacientoch

Keď príde reč na platy v zdravotníctve, väčšinou si vybavíme odmeňovanie sestier. Viaceré povolania v zdravotníctve však zarábajú oveľa menej ako ony. Sanitári napríklad začínajú pri mzde 576 eur v hrubom. Pre pacientov sú to však práve oni, kto sa ocitá pri ich posteliach najčastejšie.

Od skorého rána

O štvrť na päť sa Banskobystričan Jaroslav Weisenpacher (57) budí do práce. Býva síce v meste, ale na okraji a na trase musí vymeniť autobus za trolejbus. Tesne pred piatou odchádza prvým spojom a o 5.05 nastupuje do trolejbusu. Služba v nemocnici sa mu začína o šiestej. Káva a liečivé čaje pacientom, capuccino sebe a ide sa ďalej.

„Začínam prípravou chemických prostriedkov určených na dezinfekciu všetkých nástrojov a prostriedkov, ktoré prídu do styku s pacientmi,“ opisuje. Nasledujú toalety chorých, polohovanie. Niektorých pacientov zvládne sám, v ťažších prípadoch mu pomáha službukonajúca sestra alebo zdravotný asistent. „Vždy sa snažíme, aby sme pacientov podporili v samostatnosti, či už pri hygiene, pri pití, alebo iných bežných činnostiach. Keď to ide, ide to. Keď nie, skúšame. Pre morálku pacientov je zvládanie základných úkonov vždy fajn. Motivuje ich to,“ vraví.

Pripravenú chémiu a nástroje potom Jaroslav odnáša na sterilizáciu. Nachystá aj preväzy, bandáže. Potom prebieha ranná vizita a po nej už hotoví raňajky. „Na vizite sa veľa do­zvieme, napríklad, aké má pacient cez deň vyšetrenia, čo ho bolí alebo ako s ním manipulovať,“ vysvetľuje Jaroslav. Šichta sa mu končí pred treťou.

Päťdesiatnici

Keď nám o svojej práci rozpráva, vôbec nepôsobí dojmom unaveného človeka, ktorý chodí do práce od do a nič ho v nej nenapĺňa. Naopak. „Kolegovia aj pacienti sa mi občas posmievajú a volajú ma slniečko alebo smiechota,“ objasňuje. Vraj sa drží hesla, že deň bez smiechu je premárneným dňom, a hrdo nám ukazuje svoje ocenenie TOP medicínsko-technický pracovník. „Poteší ma, keď mi pacienti povedia Jarino namiesto sanitár, lebo moja práca je komunikácia na vyššej úrovni." Zvážnie až pri otázke, čo je v jeho práci najťažšie. „Keď zomrie mladý pacient.“

Na výplate každý mesiac vidí asi 550 eur v čistom, a to po 15-ročnej praxi. „Predtým som robil obchodného zástupcu. V práci sanitára som sa našiel,“ hovorí. Na mzdu sa nesťažuje, hoci vraví, že doma má 12-ročnú dcéru. „Každý človek sa musí zorientovať a povedať si, koľko chce zarobiť, aby zabezpečil potreby svojej rodiny,“ komentuje a dodáva, že keďže v jeho povolaní je sociálne zabezpečenie nízke, vekový priemer medzi sanitármi je 50 rokov.

Vyššie mzdy?

„Najdôležitejšie je, aby sme do zdravotníctva dostali ľudí, ktorí tam chcú robiť,“ vraví, keď sa ho pýtame na otázky platov v zdravotníctve a problémy, ktoré nemocniciam spôsobujú pri náboroch. „Všetci rodičia sme si zvykli dávať deti na vysoké školy, ale zabudli na sme na sféru, ktorá má zabezpečovať služby, a to robia aj nižší zdravotnícki pracovníci,“ dodáva. Rezort priznáva, že medicínsko-technických pracovníkov je málo. „Aktívne a systematicky túto problematiku riešime,“ ubezpečujú nás a opakujú, že „nejde len o problém Slovenska, ale aj iných krajín Európy“.

„Zvýšili sa ceny potravín, nájomné, cestovné. Neskutočné sumy platíme dcére do školy. Niekedy to tak nebolo,“ cíti ťažkosti, ktoré rieši debetnými limitmi na bankových kartách či pôžičkami. Žijem na hrane. Adekvátny plat? Toľko, aby si nemusel požičiavať na zuby.

Kto bude pri posteliach?

Jaroslav Weisenpacher chodil tri roky vyjednávať zvyšovanie platov a kompetencie ôsmich povolaní za komoru, teraz ako sanitár zastupuje v tejto organizácii už len „svojich“.

„Keďže premenovali zdravotných asistentov na sestry, bude výpadok ľudí, ktorí budú chodiť k pacientom. Zdravotné sestry chcú dať za počítače, za manažérov tímov, ale bude nám predsa chýbať niekto, kto bude robiť práce, aké robia sestry doteraz. Odsudzujem to. Je to zahladenie potreby zdravotníctva. Musíme mať predsa ľudí pri pacientovi,“ nástojí, keď rozpráva, čo si myslí o najnovšej veľkej novinke v zákonoch.

Aktuálna téma

Rezort zdravotníctva vraví, že rokuje s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny o tom, aby mohli zdravotníci zo zahraničia jednoduchšie vstupovať na náš trh. Jaro to nevníma ako dobré riešenie. „Mali by sme mať taký sociálny systém, aby sme sa namiesto rakúskych dôchodcov mohli postarať o svojich ockov a mamky. Aby sme nemuseli hľadať domovy dôchodcov. Bol by som rád, aby sme sa mohli o otca, keď ochorie, postarať sami. Nechcem, aby sa starali cudzí. Keď je vám rodič prednejší ako vaša práca, mali by ste mať adekvátnu odmenu. Štát by mal zohľadniť vaše rozhodnutie a tiež by mal brať do úvahy, že ten rodič bol donedávna prínosom pre spoločnosť,“ myslí si.

Naráža na výšku opatrovateľského príspevku pre ľudí, ktorí sa starajú o chorých rodinných príslušníkov. Zaň zodpovedá rezort práce. Vlani bol okolo 250 eur, tento rok je už na úrovni čistej minimálnej mzdy, teda asi 400 eur.

Ministerka Andrea Kalavská tvrdí, že nádej na lepšie ohodnotenie zdravotníkov je živá. „Otázka zvyšovania platov je aktuálna téma. Rokujeme s ministerstvom financií a ostatnými zúčastnenými stranami, cieľom je zvýšenie platov sestier, pôrodných asistentiek, rokujeme aj o iných zdravotníckych pracovníkoch,“ napísal jej tlačový odbor. Uvidíme, kedy a aký výsledok príde.