Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková začala v týchto dňoch obchádzať bratislavské súdy, aby medzi sudcami propagovala zriadenie nového mestského súdu v hlavnom meste. Ako prvý prišiel na rad najvyťaženejší slovenský súd - Bratislava I. Začiatok nebol najvydarenejší. Kolíková nechala jeho predsedu Jána Goliana čakať štyridsať minút nastúpeného vo vchode Justičného paláca. Po mnohých korupčných odhaleniach sa teraz na pretras dostali kľúčové problémy súdu. Atmosféra miestami iskrila.

Kolíkovej súdna reforma má zjednotiť niektoré menšie okresné súdy po Slovensku a zlepšiť ich špecializáciu. To isté chce ministerka urobiť aj v Bratislave, kde však už sudcovia plne špecializovaní sú. Všetky obvody a úseky, okrem trestného, majú byť spojené pod strechou veľkého kolosu mestského súdu. Kolíková ho plánuje postaviť „na zelenej lúke“ alebo získať úpravou už existujúceho objektu. „Momentálne hľadáme vhodný priestor, možností je viac. Mám už predstavu, kde by to mohlo byť,“ uviedla. Desiatky miliónov na výstavbu majú pritiecť z fondu obnovy Európskej únie.

„Ak myslíte reformu úprimne a naozaj chcete pomôcť súdnictvu, tak sa treba zaoberať praktickými problémami, nie tým, že budete stavať budovu. My všetci budeme nadšení novým mestským súdom - kimatizovaným, krásnym, čistým, nerozpadávajúcim sa, ale čo sa tým vyrieši? Nič to nepomôže bez toho, aby ste neasanovali úplné základy,“ začal diskusiu trestný sudca Marek Filo.

Pridať sudcov čiprerozdeliť spisy?

Základné problémy justície na bratislavskej „jednotke“ ležia na viacerých frontoch, no v konečnom dôsledku spolu súvisia. Preťaženosť súdu je alarmujúca. Podaktorí sudcovia majú na stole 600-700 prípadov a tým prichádza k prieťahom. Súdne spory trvajú roky až desaťročia. Riešením by mohlo byť zvýšenie počtu sudcov. Ministerka kade chodí, tam počúva: „Pridajte ľudí.“

Ona sama na nové miesta peniaze pýtať nechce. Sudcov je podľa nej dosť.

„Kardinálny problém je aj to, že za tridsať rokov sa neriešilo zastupovanie počas materských dovoleniek a dnes na ňu môžu ísť aj muži. Na civilnom úseku máme štyri kolegyne na materskej. Keď odíde poslanec z parlamentu, nastúpi náhradník, keď odíde sudca, nepríde nikto,“ opisovala stav jedna zo sudkýň.

Samozrejme, netreba zabúdať na to, že aj medzi talárnikmi sú flákači, no celkovo by podľa viacerých sudcov mohlo prieťahy a dlhoročné ťahanice na Okresnom súde Bratislava I zlepšiť prerozdelenie starých spisov. Kolíková sľúbila, že bude hľadať pre súd výnimku, aby mohli jeho staré spisy prerozdeliť. Celoplošne ju nechce zaviesť, aby sa nezneužívala.

Asistentky v poslednom rade

Drvivým problémom sú už roky platy súdneho personálu, najmä asistentov sudcov. Niekoľko stoviek eur pre asistentku, ktorá žije v hlavnom meste, je skôr výsmechom.

„Mzdové ohodnotenie ľudí je základ. Niekedy sú sudcovia aj rok bez asistentky alebo vyššieho súdneho úradníka, čiže automaticky to oddelenie nefunguje. My už nerobíme výberové konania, ale náborové, berieme každého, kto spĺňa aspoň aké-také podmienky. Asistentky sú neskutočne vyťažené, za tie peniaze toho už majú plné zuby a odchádzajú,“ podotkla dozorová úradníčka na civilnom úseku Beata Králová.

Kolíková tvrdí, že zvýšenie mzdových nákladov žiadala, no bezúspešne. „Uplatňovala som to na všetkých formálnych aj neformálnych fórach, aj v rámci koaličných rád, zatiaľ sa mi to nepodarilo. Je to problém, viem to,“ priznala v hlavnej pojednávacej miestnosti, kde nefungoval ani mikrofón. A prízvukuje, že keď nevybaví zvýšenie platov súdneho personálu, nebude ani reforma. Aj tí najusilovnejší sudcovia sú totiž bez asistentov a vyšších súdnych úradníkov, takpovediac, ako bez ruky.

„Aby som si asistentku udržala, dávam jej zo svojho 13. a 14. platu už roky päťsto eur. Tie baby majú nástupný plat štyristo eur, z toho nemôžu vyžiť. Kto sem, preboha, príde? To chcete povedať, že takýto argument vám neprejde na ministerstve financií?“ pýtala sa sudkyňa Ayše Pružinec Erenová.

Ministerka ju nervózne podpichla: „Môžem vám dať dole trinásty plat, ísť za ministrom financií: Tu som našla v justícii peniaze a pôjde to na súdnych úradníkov. To môžem urobiť hneď.“

Sudca Marek Filo na to reagoval slovami: „Ak vám neprejde požiadavka zvýšiť platy administratívneho personálu, tak nám v podstate hovoríte, že jediná cesta, ktorú my môžeme urobiť zvnútra, je štrajk.“

FOTO k článku v GALÉRII

Ako na mestský súd?

Plán ministerky spravodlivosti je taký, že pokým budovu nového mestského súdu zriadi, všetci ostanú v rámci „prechodného obdobia“ na detašovaných pracoviskách, čiže v budovách terajších okresných súdov. Čo však v prípade, ak nová budova neuzrie svetlo sveta a súdy čaká mumifikácia v provizóriu na ďalšie roky? Na Okresnom súde Bratislava II, kde Kolíkovej „tour“ pokračovala, zaznel od sudkyne Ľubice Novotnej návrh: „Veď sa odrazme od dna. Začneme zrušením a spojením tých päťčlenných okresných súdov v rámci Slovenska a reformu v Bratislave urobte, keď bude budova mestského súdu postavená a všetky súdy sa budú môcť ku konkrétnemu dátumu do nej presťahovať.“