Rozkol v strane SaS, ktorý sa v piatok zdal byť zažehnaný, sa dnes naplno rozhorel. Niekoľkí poslanci parlamentu, ktorí vraj chceli, aby bolo fungovanie strany  viac demokratické, nakoniec na mimoriadny kongres nejdú. 

Len dva roky

Ako sme sa dozvedeli, vo štvrtok sa malo uskutočniť rokovanie s predsedom Richardom Sulíkom. Vzbúrenci mu ponúkli kompromis a chceli zmenu stanov strany."Predseda sa mal voliť len na dvojročné obdobie a v prípade vzdania sa mandátu predsedu by nemohol byť opätovne zvolený," dozvedeli sme sa.

Richard Sulík: Tvrdí, že demokratickejší spôsob, ako mimoriadny snem, pre umožnenie niekomu inému kandidovať, nevidí.
Richard Sulík: Tvrdí, že demokratickejší spôsob, ako mimoriadny snem, pre umožnenie niekomu inému kandidovať, nevidí.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Sulík, ktorý sa chce dnes nechať potvrdiť vo funkcii predsedu, s tým však vraj nesúhlasil. Rebelujúci členovia sa preto rozhodli, že na kongres nepôjdu. Neprítomní tak budú napríklad podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová, či predsedníčka poslaneckého klubu Natália Blahová. Dnešný kongres SaS je mimoriadny. 

Jana Kiššová
Jana Kiššová
Zdroj: TASR Martin Baumann

Kiššová aj Galko tvrdia, že Sulík má od nich mandát predsedu, ako aj volebného lídra až do júna 2020, keď sa má konať riadny snem. Šéf SaS však tvrdí, že stanovy strany umožňujú zvolať mimoriadny kongres a voliť predsedu aj skôr. "Keď sa ozvali hlasy, že niekto iný má záujem kandidovať, nepoznám demokratickejší spôsob, ako umožniť mu to,"povedal Sulík pre TASR.