Strana deklaruje, že výsledok prípadného platného referenda bude akceptovať. Pre TASR to uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák. Strana Za ľudí bude rešpektovať akékoľvek rozhodnutie ÚS.

"SaS rešpektuje právo prezidentky obrátiť sa na ÚS SR v súvislosti s ústavnosťou referenda o predčasných voľbách," uviedla strana. Považuje tiež za dôležité, aby bolo rozhodnutie voličov v referende pre politikov záväzné a tí následne podľa neho hlasovali aj v parlamente.

"Akékoľvek bude rozhodnutie Ústavného súdu, strana Za ľudí to bude rešpektovať," uviedla šéfka strany a vicepremiérka Veronika Remišová.

Prezidentka Čaputová v stredu oznámila, že sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady SR obráti na ÚS SR. Viacerí predstavitelia koalície a právnici spochybnili ústavnosť navrhovanej referendovej otázky. Prezidentka preto chce, aby výsledky prípadného referenda nemohli byť spochybňované. Deklarovala, že v prípade potvrdenia ústavnosti referendum vyhlási tak, aby sa mohlo konať v septembri.