„Mali sme rozhodne väčšie ambície,“ netají sa predseda strany Sloboda a solidarita (SaS). Predčasnú radosť po zverejnení exit pollu, ktorú sprevádzal búrlivý potlesk a burácanie v centrále strany, vystriedalo sklamanie. „Mojím osobným želaním je, aby to bolo osem plus," povedal pred novinármi líder, ktorý si so spokojným úsmevom robil selfie so svojimi najbližšími spolupracovníkmi. Ten mu však z tváre postupne mizol. Namiesto exit poolom avizovaných 8,3 percent Sulíkova strana, ktorú symbolizovala zelená farba, získala 6,22 percenta. V parlamente by mala obsadiť  trinásť kresiel. „Čakali sme viac, ale zažili sme horšie,"uviedol pre TA3. 

Na snímke je Richard Sulík, Juraj Droba, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Branislav Gröhling, Jana Cigániková v centrále politickej strany SaS počas volebnej noci do Národnej rady Slovenskej republiky, 29.2.2020.
Na snímke je Richard Sulík, Juraj Droba, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Branislav Gröhling, Jana Cigániková v centrále politickej strany SaS počas volebnej noci do Národnej rady Slovenskej republiky, 29.2.2020.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Veľká podpora

V Liberálnom dome počas volebnej noci vládla tradične dobrá nálada. Zišli sa tam stovky ľudí, pred budovou stáli zelené stany a Richard Sulík pred novinárov najčastejšie predstupoval v sprievode Juraja Drobu a Martina Klusa.

 

Teší ma, že sem prišli kolegovia zo strany Hlas pravice, pred voľbami odstúpili z volebného boja a podporili nás,“ priznal pred kamerami a nezabudol ani na svoju veľkú obdivovateľku. „Kto mi tu chýba, je moja najobľúbenejšia asistentka Mária Urbanová, naša taká echtovná členka, aktivistka z Banskej Bystrice, ktorá bohužiaľ pre ťažkú chorobu nemohla prísť,“ dodal.

Sulíkovi v Liberálnom dome chýbala asistentka Mária Urbanová z Banskej Bystrice.
Sulíkovi v Liberálnom dome chýbala asistentka Mária Urbanová z Banskej Bystrice.
Zdroj: Facebook

Po zverejňovaní výsledkov, keď už bol víťaz takmer istý,  Sulík na diaľku pozdravil svojho úspešnejšieho kolegu. „Úplne ako prvé a najdôležitejšie chcem zagratulovať Igorovi Matovičovi, urobil strašidelnú, pekelnú jazdu, uvidíme, čo si s tým počne," povedal za silného aplauzu preplneného Liberálneho domu.

Riško a balóniky

Šéf liberálov veril, že aj po odchode Veroniky Remišovej a trojice Natália Blahová, Ľubomír Galko a Jozef Rajtár, ktorí išli do volieb s vlastnou Demokratickou stranou, ich strana nestratí na atraktivite.

Richard Sulík je dôkazom, že strany ťahajú lídri, aj na sociálnych sieťach ľudia počas noci reagovali viac na jeho stránku než tú stranícku. Niektorí mu nezabudli pripomenúť aj „balóniky“ a zaspomínali si na voľby 2010, kedy sa legendárnou stala veta Ivety Radičovej. Keď predseda SaS Richard Sulík dorazil do volebného štábu SDKÚ, kde spolu s Ivetou Radičovou reagoval na špekulácie o tom, že by sa SNS nemusela dostať do parlamentu, podotkol: „Ježíš to by bolo úžasné. Kokso - Johny Cash by nebol v parlamente?“Na jeho nadšenie Radičová reagovala slovami? „Riško, drž balónik a čakaj!“ „Držím,“ odpovedal spokojný Sulík, ktorý mal naozaj v ruke modrý balón. Tentoraz balóniky chýbali.

Legendárny záber, ktorý zachytila televízia TA3 v roku 2010.
Legendárny záber, ktorý zachytila televízia TA3 v roku 2010.
Zdroj: archív

Uskromní sa

„Našou silnou stránkou je program, máme vyše 1100 konkrétnych riešení,“ prízvukoval Sulík aj počas volebnej noci. Šéf liberálov sa dlhšie netajil tým, že poškuľuje po funkcii ministra financií. Teraz je však situácia úplne iná. Aj Igor Matovič mu v diskusnej relácii na TV Markíza pripomenul, že keby bola SaS druhá v poradí, tak by si mohol tento rezort nárokovať, ale v tejto situácii treba dať šancu niekomu inému. Sulík podotkol, že si vie predstaviť pre seba aj inú pozíciu ako ministra financií.

Je však zrejmé, že Sulíkovci patria medzi strany, ktorých očakávania sa nenaplnili. Šéf liberálov dokonca naznačil, že zvažuje zloženie svojej funkcie. To však v prípade tejto strany nepadne na úrodnú pôdu, Sulík má veľkú podporu.