Keď bývalá podpredsedníčka Progresívneho Slovenska nastupovala v júni 2019 do najvyššej ústavnej funkcie na Slovensku, všímali sme si jej vzhľad. Keď ako ženská hlava štátu podnikala svoje prvé zahraničné cesty, všímali sme si jej šaty, do ktorých návrhár Boris Hanečka skrýval rôzne diplomatické šifry a symboly. Keď sa začala svetová pandémia, ktorej nežiaduce účinky neskôr prepukli aj v podobe vládnej krízy, nikomu už neuniklo, že politický kapitál Zuzany Čaputovej stúpa ako dym, a zdá sa, že prezidentku až tak neopája.
Je pokojnou silou
Podľa sociologičky Silvie Porubänovej potenciál mandátu Zuzany Čaputovej sa naplno prejavuje v synergii obsahu, formy, štýlu „vládnutia“ aj komunikácie. „Inými slovami - jej najväčšia sila spočíva prakticky od začiatku v neochvejnej kontinuite, presvedčivosti a čitateľnosti skutkov i slov. Vždy je sama sebou a vždy je uveriteľná. Dovolím si tvrdiť, že aktuálne ako u jednej z mála, ak nie jedinej relevantnej osobnosti na našej politickej scéne je plusom vyrovnanosť, to, že reálne pôsobí i koná ako pokojná sila.“
„Je rozvážna, najskôr myslí, potom koná,“ vyzdvihuje politologička Aneta Világi osobnostné črty, ktorými sa Čaputová vyníma na rozhádanom politickom ihrisku. Kým autentickosť sa prezidentke vypláca aj v podobe 64-percentnej dôvery občanov podľa prieskumov, „autentickosť“ dnes už expremiéra Matoviča u voličov prepadla.
Nepreceňovala by ju
Világi hodnotí doterajšie pôsobenie hlavy štátu pozitívne, myslí si však, že počas vládnej krízy robila prezidentka v podstate len to, čo mala. „Ja osobne by som nepreceňovala jej rolu v samotnej kríze. Držala sa možností, ktoré jej stanovuje ústava. Jej osobným vkladom bolo, že vo svojom doterajšom pôsobení sa prejavuje ako nadstranícka a rozvážna politička s vysokou mierou dôveryhodnosti, čo jej umožňuje rokovania naprieč politickým spektrom.“
Világi hodnotí ako menšie zaváhanie prezidentky od nástupu do úradu len zlé „načasovanie“ vyhlásenia pred celonárodným veľkým jesenným testovaním. „Rozumiem, že na základe rozhovorov s odborníkmi chcela vyslať posolstvo, povedať ho však v predvečer akcie možno nebolo najšťastnejšie,“ zhodnotila.
Porubänová na takmer dvojročnej trajektórii prezidentky žiadnu politickú chybu nenašla. „Všímam si však, že spomínaný pokoj za každých okolností časť verejnosti môže hodnotiť ako prílišnú sebakontrolu či nedostatok razancie. Záujem ľudí priťahujú výbušne prejavené emócie. Práve tie, ktoré politikom a političkám vzápätí vyčítajú,“ hodnotí.
Odborník na komunikáciu, etiketu, protokol a zároveň bývalý hovorca jedného z Čaputovej predchodcov, exprezidenta Ivana Gašparoviča, Marek Trubač je jedným z tých, ktorí by viac razancie uvítali. Podľa neho by sa Čaputová „ešte výraznejšie mohla zapojiť do politického života a vo chvíľach, keď Slovensku chýbajú lídri, by sa mala postaviť ešte viac za nás občanov“.
Inšpiratívna Zuzana
Sociologička Silvia Porubänová považuje za prirodzené, ak sa médiá zaujímajú aj o prezidentkin výzor. „Žien v najvyšších ústavných funkciách je u nás ako šafranu. Je jasné, že nás zaujíma aj tento ohľad. Čo sa výberu oblečenia a účesu týka, Zuzana Čaputová si aj v tomto vedie nadmieru dobre. Napriek tomu, že je za každých okolností dáma vedomá si aj účinnosti svojho pôvabu, cielene vysiela signály, ktoré zdôrazňujú iné významné priority. Všimnime si, s akou samozrejmosťou napríklad opakovane ‚vynesie‘ akékoľvek zo svojich elegantných šiat,“ komentuje.
Pozorné oko si všimlo, že ekológia a móda idú v paláci ruka v ruke. Tmavomodré šaty županového strihu sme videli azda už aj desaťkrát.
Viac FOTO Zuzany Čaputovej v GALÉRII >>
Porubänovú teší, že Čaputová má potenciál inšpirovať ďalšie ženy. „Jej doterajšie pôsobenie významne posilnilo sebavedomie žien, aj pokiaľ ide o motivácie a odvahu vstupovať do politiky. Pozícia prezidentky sa stala jedným „z povolaní“, na ktoré sa hrajú malé dievčatká, a tie trochu väčšie píšu na tému svojich budúcich prezidentských ambícií slohy, eseje a blogy. Myslím, že to hovorí za všetko.“