Unavená?

Samozrejme, únavu neviem zaprieť. Naplno som v kampani už od júna. Snažím sa plne koncentrovať na to, aby som podávala dobré výkony. Cítim veľkú podporu a volanie po nádeji, čo ma veľmi motivuje. 

Koľko hodín denne spíte?

Určite menej, ako sa odporúča.

Pripravujete v nedeľu na obed rezne?

Ani nie. Snažím sa variť zdravo, veľa zeleniny. Mám rada ryby. Aj keď raz za čas si rezeň, samozrejme, dám. Doma sa snažím do varenia zapájať dcéry.

Na fotke sú Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Kandidáti na prezidenta.
Na fotke sú Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Kandidáti na prezidenta.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Čo alebo kto vás v kampani najviac prekvapil?

Nestojím proti záujmom mocných prvýkrát. Očakávala som, že antikampaň bude súčasťou boja. Bola som pripravená žiadne útoky neopätovať, pretože nechcem, aby politika bola o osobných útokoch politikov. Prekvapilo ma však, kam až konšpirácie môžu zájsť. Napríklad fotky na internete, ktoré boli upravené tak, aby som vyzerala, že mám židovský pôvod, alebo konšpirácie o mojom otcovi. Prekvapuje ma zákernosť, s akou sa to robí.

Spomeniete si na najvtipnejší a na najsmutnejší moment v kampani?

Mám okolo seba mladý tím ľudí, majú veľa energie a je s nimi veľa zábavy. Čiže zábavných momentov zažívame každý deň hromadu. Napríklad raz cestou do Košíc, kde ma čakalo stretnutie s ľudmi a diskusia v televízii, mi na pumpe pri vystupovaní z auta vypadli šaty, ktoré som mala pripravené, priamo do mláky. Nakoniec sme ich ešte v štúdiu museli prepierať a sušiť žehličkou. Smutných momentov bolo, našťastie, pomenej.

Čo by ste vy osobne spravili inak?

Úprimne, v kampani asi nič. Od začiatku úprimne a otvorene komunikujem, čo si myslím. Snažím sa to robiť s rešpektom, citlivo aj smerom k ľuďom s inými názormi. Vďaka tomu môžem stáť za všetkým, čo som doteraz povedala.

Váš protikandidát sa chce v prípade víťazstva vzdať prezidentskej imunity. Čo by ste mu ako právnička odkázali?

Ústava to neumožňuje. Musel by o tom rozhodnúť parlament. Myslím, že to neskôr aj korigoval, že len ak by sa tak parlament rozhodol. V tom to máme rovnako, ani ja by som v takom prípade nemala problém rozhodnutie parlamentu akceptovať a o imunitu prísť. 

Čoho by ste sa vedeli vzdať?

Sľubila som, že sa vzdám napríklad členstva v Progresívnom Slovensku.

Známy humorista Oliver Andrásy si nevie predstaviť, čo bude robiť Zuzana Čaputová po skončení mandátu v prípade víťazstva v prezidentských voľbách. Čo budete robiť?

Pobavilo ma to. O tom som ešte neuvažovala. Beriem svoje šance na úspech s pokorou, preto sa sústredím na to, aby som čo najviac ľudí, ktorí volajú po nádeji, oslovila, aby prišli voliť. Určite už teraz viem, že by som bola naďalej verejne činná a robila to, čo doposiaľ. Nejakú formu služby ľuďom. 

Nebudete stále mladá na prezidentský dôchodok, ktorého súčasťou bude napríklad poskytnutie doživotnej policajnej ochrany?

Napríklad doživotnej policajnej ochrany by som sa rada vzdala, ak to bude možné.

Mimochodom, ako sa so zmenou situácie - myslím tým možno zásah do súkromia - vyrovnali vaši najbližší?

Je to pre nich, samozrejme, veľká zmena. Napríklad aj prítomnosť ochranky. Myslím, že však už si začíname zvykať aj na prísnejší režim. Je mi ľúto, že kampaň je taká polarizovaná, že niekedy negatívne zasahuje naše rodiny. Pritom tie sú pre nás to najdôležitejšie. Pripojila som sa k výzve pána Šefčoviča, ktorý reagoval na útoky na jeho pani manželku, aby sme sa všetci snažili správať slušne a so vzájomnou úctou.