Na bratislavskom okresnom súde malo pred pár dňami pokračovať hlavné pojednávanie vo veci brutálnej vraždy desaťročného chlapca a mladej ženy z decembra 2004 v Moste pri Bratislave. Pred senát sa mala postaviť štvorica obžalovaných - Branislav Adamčo, Nikola Pajdič, Jozef Balogh a Karol Mello.

Hoci termín procesu bol známy mesiace, pre neprítomnosť advokátov musel byť odročený. Frašku na pojednávaní, žiaľ, musela sledovať aj zúfalá matka zavraždeného chlapca. Predvolaná bola ako svedkyňa. Stalo sa tak prvýkrát od začiatku procesu. Asi aj posledný.

Keď totiž zistila, ako sa proces s údajnými vrahmi jej syna vyvíja, rozplakala sa a ctenému senátu roztraseným hlasom oznámila, že už viac nepríde. Lebo je to nad jej sily.

„Dajte mi pokutu, predveďte ma, ale neprídem. Pochopte ma...“ povedala roztraseným hlasom a opustila súdnu sieň. Bol to doteraz azda jeden z najsilnejších momentov procesu.

Čítajte viac:

Marošová a jej sladký život v Belize: PLUS 7 DNÍ zistil, čo robí

Pokuty pre advokátov

Zaskočený zostal tiež predseda senátu. Vyzeralo to, že so vzniknutou situáciou sa nevie celkom vyrovnať. Nečudo. Čo povedať zúfalej žene, ktorá sa má pozerať do očí muža obžalovaného z toho, že chladnokrvne priložil zbraň k hlave jej syna?

Reakcia matky, ktorá zistila, že na pojednávanie prišla zbytočne, tak vyvolala v súdnej sieni doslova hrobové ticho. Po jej odchode nahnevaný predseda senátu pristúpil k tvrdým sankciám.

Rozhodol, že dvom advokátom, ktorí sa ani len neunúvali zaslať vyjadrenie či, nedajbože, ospravedlnenie svojej neúčasti na dlho plánovanom pojednávaní, uloží pokuty. Každému po päťsto eur. Nech si nemyslia, že si budú z pojednávania robiť dobrý deň! Vysvetlenie prijal len v prípade obhajcu, ktorý poveril zastupovaním svojho kolegu.

Čítajte viac:

Žralok medzi žralokmi: Mello si užíval dovolenku s právnikom a s rodinou

Ušlý, ktorý si poštu preberá

Povedzme si však úprimne, správanie obhajcov už ani neprekvapí. Laická verejnosť môže mať občas až pocit, že poniektorí z nich patria na rovnaké miesto ako ich klienti. Čo však na poslednom posedení v pojednávacej miestnosti prekvapilo, bolo konštatovanie predsedu senátu, že predvolanie si prevzal aj obžalovaný Karol Mello.

Vzápätí informoval, že na súd neprišiel, a vedie sa voči nemu konanie ako voči ušlému. Čiže ako voči človeku, o ktorom nemá oficiálne nikto ani len tušenie, kde sa nachádza, schováva, pohybuje či žije.

Znie to síce úsmevne, ale na Slovensku je aj také čosi možné. Mellov advokát Peter Schmidl potvrdzuje, že jeho klient si súdne zásielky skutočne osobne preberá. Samozrejme, v Belize, veď kde inde, keď žije práve tam a práve do tejto krajiny mu ich súd posiela.

„Viete, to je taká schizofrénia tohto súdu, on proti nemu koná ako proti ušlému, predvolania mu však posielajú, on si ich preberá, on aj komunikuje so súdom, píše mu. Konať by teda mal v jeho neprítomnosti, o čo už žiadal, a nie ako voči ušlému. Je to vážny procesný problém,“ tvrdí advokát Schmidl.

Na tieto veci vraj senát upozorňoval od začiatku, už to však nerobí, aby to nevyzeralo, že si ho neváži. Podľa neho však reálne hrozí, že ak sa prípad aj dostane na vyššiu inštanciu, celé sa to zruší práve pre toto procesné pochybenie.

Zaskočená postupom súdu zostala aj odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. „Je to veľmi zvláštne. Mal konať v jeho neprítomnosti, lebo ak si preberá poštu, so súdom komunikuje, žiadal dokonca, aby sa pojednávalo v jeho neprítomnosti, tam nie je dôvod konať ako voči ušlému,“ hovorí Lucia Kurilovská.

Na druhej strane si myslí, že v konečnom dôsledku by nemala nastať situácia, že by bolo celé konanie vyhlásené za nezákonné. „Jeho práva porušené neboli. O pojednávaní vedel, nechcel sa na ňom zúčastňovať, hoci mohol. Nemôže tak žiadať ani o opätovné konanie.“