Zastropované ceny reťazcov nájdete v Galérii

So zastropovaním potravín to však podľa Schmögnerovej vláda už poriadne prehnala. “Pokiaľ nepresadzuje verejný záujem, tak tu nemá čo hľadať,” skritizovala otvorene dosluhujúcu vládu.

Tvrdí, že počas nákupu si išla oči vyočiť

Ako každý iný človek sa vybrala Brigita Schmögnerová po toľko sľubovanom stropovaní cien potravín do obchodu. Viac ako bežný človek si však aj z profesionálneho hľadiska všímala nálepky Protiinflačná garancia.  “Včera som bola na nákupe v jednom z reťazcov. Tiež som otvárala oči, že ako málo produktov je údajne zastropovaných. Je tam nejaká nálepka, ale skutočne to nie sú základné potraviny,” zhodnotila svoje dojmy.  

Schmögnerová: Stropovanie odráža záujmy reťazcov

Príčinu tohoto stropovacieho fiaska vidí v tom, že iniciatíva bola na strane reťazcov a nie vlády. “Toto jednoznačne odráža záujmy reťazcov a nie spoločnosti. Dohodlo sa to bez účasti Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. To sa nerobí. Opäť to len ukazuje na absolútnu nekompetentnosť tejto vlády,” vyhlásila exministerka. 

Akonáhle prichádzajú s návrhom podnikateľské subjekty, môžeme byť podľa nej s istotou presvedčení, že to bude predovšetkým vyhovovať im, čo je prirodzené. Ale nie je to v poriadku. “Podnikateľský subjekt prirodzene hľadí predovšetkým na svoj zisk. A vláda má presadzovať verejný záujem. Pokiaľ to nezvláda, nemá tu čo robiť,” hodnotí Brigita Schmögnerová. 

Pozreli sme sa na potraviny, kde exministerka nakupovala. Z chleba a pečiva garantujú ceny len pri dvoch výrobkoch: cereálne žemle, ktoré sa pečú po rozmrazení v predajni za 16 centov a štvrťkilový kváskový bochník za 1,09 eur. Pri nákupe kila chleba, tak garantujú najnižšiu sumu 4 eurá a 40 centov. Ironický človek by povedal, že matky s deťmi to určite ocenia... A čo sme ešte registrovali? Mlieko, ovocie a zelenina, mäso – žiadny cenovo garantovaný produkt. Ešteže reťazec sľubuje zachovať ceny tatárskej omáčky, piva a vína.