Pätnásť miliónov eur, ktoré štát získal z hazardných hier a vydelil na podporu slovenského umenia, má svojich príjemcov. Tisícky eur zo štátneho Fondu na podporu umenia (FPU), ktorý tento rok premiérovo spustil novú formu dotačného systému, dostanú desiatky subjektov.

Medzi šťastlivcami, ktorí prešli sitom výberu, je aj firma vlastnená schránkou z Oregonu v Spojených štátoch amerických.

Šikovníčkovia

„No to je úžasné,“ rozosmiala sa bývalá poslankyňa parlamentu a členka výboru pre kultúru a médiá Magdaléna Vášáryová, keď sme jej prezradili, že peniaze zo slovenského štátneho fondu určené na rozvoj slovenskej kultúry dostane aj firma Versa Media, ktorú vlastní schránková firma European Financial Services, Inc., z Portlandu v Oregone.

Keď sme si pozreli sídlo schránky na mapovej stránke Google, našli sme tam parkovisko pri supermarkete a ulicu so skromnými rodinnými domčekmi. Firma Versa Media s českým konateľom z Příbramu pôvodne žiadala o príspevok vo výške 65-tisíc eur na detský časopis Šikovníček.

Fond jej priklepol päť tisícok. Možno by si niekto povedal, že päťtisíc eur nie je tak veľa, aby sa riešilo, či ich dostane firma vlastnená zahraničnou schránkou. Lenže pravidlá hovoria niečo iné. „Fond venuje veľkú pozornosť tomu, aby sa verejné zdroje, ktoré poskytuje, pridelili iba subjektom, ktorých činnosť je prínosom pre rozvoj slovenského umenia a kultúry. Súčasťou kontroly splnenia formálnych kritérií žiadosti je preto aj overenie skutočnosti, či žiadateľ pôsobí v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu. Informáciami relevantnými na posúdenie profilu žiadateľa tiež disponujú členovia odbornej komisie, ktorí sú expertmi v danej oblasti. Je veľký predpoklad, že ak by sa medzi žiadateľmi vyskytol subjekt s nejasným pozadím, komisia by ho identifikovala,“ vysvetlila nám Lenka Kubušová z Fondu na podporu umenia.

Podľa nej je takmer vylúčené, aby bola podporená schránková firma.

Čítajte viac:

Česká novinárka o Panama Papers: Ktoré mená zo Slovenska spomenula?

Kde sa stala chyba?

„Hovorila som už od začiatku, že tento systém je zlý. Ad jedna, každý dostane málo, ad dva, opäť bude platiť princíp - ja dám dnes tebe, ty dáš zajtra mne,“ konštatuje Magdaléna Vášáryová. FPU síce tvrdil, že prideľovanie dotácií majú v rukách nezávislí hodnotitelia, ktorí budú zárukou, že peniaze neskončia v rukách „vyvolených“.

Ako sa však zdá, rozdeľovací systém má k transparentnosti ďaleko. „Prebieha to tak, že členom odbornej komisie sprístupníme v dostatočnom časovom predstihu náš registračný systém, kde si môžu naštudovať jednotlivé žiadosti o finančné prostriedky z FPU a na základe odborného a profesionálneho hodnotenia pridelia daným projektom body, ktoré môžu upravovať až do samotného rokovania,“ vysvetľuje Lenka Kubušová.

Hovorili sme off record s niektorými hodnotiteľmi a pýtali sa ich na systém, akým pracovali. Pripustili, že pri rozhodovaní napríklad nie vždy pozorne čítali celé podklady, pretože ich bolo veľa. Prípadne sa riešilo, či podporu má dostať katolícky, alebo evanjelický časopis.

Alebo padol návrh „dajme to tej Dubačovej, keď tam má toho Kotlebu“. Ďalší postup opäť vysvetľuje Lenka Kubušová: „Na zasadnutí sa členovia odbornej komisie podrobne venujú všetkým dôležitým aspektom každého podaného projektu a po vzájomnej diskusii uzatvoria bodové hodnotenie. Dôležitou skutočnosťou je, že členovia komisie nevidia hodnotenie ostatných členov. Keď sa pridelí bodové hodnotenie všetkým žiadostiam, systém sa uzavrie a zobrazí sa sumár hodnotenia. Projektom, ktoré získali viac ako 50 percent bodov, môže byť pridelená podpora. V ďalšom kroku komisia ako celok odporučí sumu pre jednotlivé žiadosti.“

Čítajte viac:

6 biliónov eur v teplúčku: Táto suma skončí ročne v daňových rajoch

Netransparentnosť

„Ide o verejné peniaze a zaujímalo by ma, kto nesie zodpovednosť za ich rozdeľovanie,“ pripomína Vášáryová a vzápätí dodáva, že zodpovednosť za dotácie v praxi nenesie nikto. Šéf odbornej komisie posunie ich závery riaditeľovi fondu Jozefovi Kovalčíkovi, ktorý vydáva rozhodnutie o dotácii.

Riaditeľ sa však môže „prikryť“ tým, že on len rozhodol podľa záverov komisie. A správna rada fondu opäť iba pokrčí plecami a skonštatuje, že rozhodnutie bolo vecou riaditeľa. Skontrolovať postup pri prideľovaní dotácie nemôžu ani samotní žiadatelia.

Oni sa totiž dozvedia iba o svojom bodovom hodnotení. Koľko bodov získali ich konkurenti, už nevidia. Fond, ktorý sa nehrá s fazuľkami, ale rozdeľuje pätnásťmiliónovú sumu, totiž nedokáže urobiť ani to, čo robí každá stredná škola po prijímačkách, keď na internet „vyvesí“ zoznam uchádzačov o prijatie a počty bodov, ktoré získali v testoch.

Každý tak vidí, koľko bodov získal. A keď ide o milióny zo štátneho, rebríček nie je zverejnený? „Žiadatelia nepoznajú kritériá, nevidia, kto koľko bodov získal. Načo sú potom bodové hodnotenia, ak neobjektivizujú poradie?“ uzatvára debatu jeden zo žiadateľov.