Najsilnejšia strana v parlamente, ktorá má 53 poslancov, mala sedem ministrov a premiéra. No na oficiálnej adrese má OĽaNO Igora Matoviča len schránku. Priestory, kde by mali sídliť, sú bez označenia či zvončeka. Podľa politológa to len ukazuje, že OĽaNO nefunguje ako štandardná strana.
Bez zvončeka
Premiérska strana oficiálne sídlo uvádza v budove na Zámockej ulici, len pár sto metrov od Bratislavského hradu a parlamentu. Keď sme však na adresu prišli, nič okrem popisného čísla domu nenasvedčovalo, že sme na správnom mieste. Nápis OĽaNO sme nenašli ani len na zvončekoch. Akoby sa hnutie Igora Matoviča utajovalo.
„Dole na prízemí mali niečo ako kanceláriu, ale už rok, v podstate odkedy sa dostali do vlády, som ich tu nevidela,“ prezradila nám miestna pani. Rovnako reagovali ďalší.
„OĽaNO? Áno, toto na prízemí. Ale poriadne dlho som ich tu nevidel,“ vraví mladík ukazujúc na presklené dvere. Priestor na prízemí podľa katastra oficiálne vlastnia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, no na mieste to nevyzerá, že by sa k nemu hlásili.
Bez odkazu či nálepky
Miestnosť s dverami je presklená, no zvnútra je po celom ich obvode nalepený biely papier. Dnu teda nevidno nič a ani pri vstupe nie je akokoľvek naznačené, že by malo ísť o sídlo premiérskej strany. Na naše vyklopkávanie nik nereagoval a ani zvnútra sa neozývali žiadne zvuky. Jediné, čo nasvedčuje prítomnosť OĽaNO na adrese, je poštová schránka. Tá je však vnútri vchodu, kam sa dostanú len majitelia nehnuteľností alebo nájomcovia.
Obrátili sme sa na mediálny tím Matovičovho hnutia a pýtali sme sa, ako sa s nimi vôbec môžu ľudia na oficiálnej adrese spojiť a kde momentálne funguje manažment hnutia.
„Priestory sídla hnutia sa nachádzajú na Zámockej 14 a sú v rekonštrukcii, čo je i pri vchodových dverách písomne oznámené - vrátane telefónneho čísla na sekretariát hnutia. Tieto priestory plánuje využívať aj manažment hnutia. Všetky kontaktné údaje sú zverejnené aj na našej webovej stránke,“ dostalo sa nám odpovede. Ako môžete vidieť na fotografiách, žiaden odkaz tam nebol. Sídlo-nesídlo strany, ktorá nominovala do vlády väčšinu ministrov, skritizoval bývalý spolupracovník Igora Matoviča Alojz Hlina. OĽaNO nazval schránkovou stranou.
Ako zašitá eseročka so ziskom 18 miliónov
„Pán Hlina to vystihol dobre, keď použil ten termín. Schránková firma je obvykle eseročka, ktorá je výlučne na papieri, lebo zákon to tak umožňuje. Keď OĽaNO vznikalo, zákon prikazoval strane mať minimálne troch členov. Hnutie malo dlhé roky štyroch - predsedu, jeho bratanca a nejakých dvoch ľudí, ktorí boli prepojení tiež. OĽaNO dlho nepôsobilo ako politická strana, ale ako eseročka,“ hovorí natvrdo politológ Radoslav Štefančík. Ako vysvetľuje, keď sa pozrieme na ich financovanie za predchádzajúce roky, tak OĽaNO nemalo členské príspevky či výdavky na nejaké administratívne pracovníčky.
„Do volebnej kampane vložilo asi dva milióny eur a vytiahlo z volieb asi dvadsať miliónov eur. Čo je prakticky zisk 18 miliónov eur, ktoré nemusia zdaniť a ktoré musia použiť, ako prikazuje zákon, ktorý sa však dá obísť. Niečo o tom vie Marian Kotleba a určite aj Igor Matovič,“ vysvetľuje Štefančík.
OĽaNO je podľa politológa typický príklad antisystémovej strany. Hoci sa tak zvyknú označovať krajne pravicové strany, podľa neho je antisystémové aj OĽaNO, lebo neplní funkcie, ktoré v normálnych demokraciách strany plnia. „Takto je to len spoločenstvo pár ľudí okolo Igora Matoviča. Nebyť zákona, ktorým Andrej Danko zvýšil minimálny počet členov strany, OĽaNO by stále malo štyroch členov. Je to niečo, čo sme určite nechceli, aby sa stalo s našou demokraciou,“ hovorí Štefančík.
Stranícky na úrade vlády
Od našich zdrojov sme sa dozvedeli, že ešte donedávna malo hnutie k dispozícii aj byt na vyššom poschodí domu, kde má oficiálne sídlo. „Bol to skôr taký sklad, kde boli letáky do volieb, ale dala sa tam spraviť káva. Bol tam aj grafik, ktorý letáky pripravoval a mal tam aké-také zázemie,“ opísal priestory strany náš zdroj. Podľa neho to rozhodne nebol priestor na usporadúvanie tlačových konferencií ani na nejaké oficiálne rokovania. Asi aj preto robí OĽaNO svoje stranícke tlačovky priamo na úrade vlády a tam pozýva aj novinárov. Robiť si stranícke tlačovky na úrade vlády je pritom novinka, o ktorú sa predchádzajúci premiéri nepokúšali. Jediný, kto prekročil hranice, bol Mikuláš Dzurinda.
FOTO schránky OĽANO v GALÉRII
„Pamätám sa, že SDKÚ založili na úrade vláde,“ vraví Štefančík a dodáva, že stranícka tlačovka v oficiálnom sídle vlády dokazuje, že OĽaNO ako strana naozaj nefunguje. „Je to len taký prostriedok s podnikateľským zámerom zarábať peniaze a robiť si kampaň. Nemajú administratívne náklady, darcov. História vzniku strany je tiež dôvodom, prečo je Igor Matovič taký, aký je. Lebo sa dostal do politiky cez eseročku a nie cez stranu. V bežnej strane by musel súťažiť s inými názormi, prejsť diskusiami, hľadaním konsenzu.“