Prezident českej Asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu JIŘÍ HYNEK upozorňuje na problémy, ktoré Európska únia celé roky podceňovala.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii vyzval krajiny na urýchlené dodávky munície Ukrajine v najbližších týždňoch. Je po roku od začiatku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou reálne urobiť to tak, aby samotné európske krajiny neohrozili vlastnú armádnu pripravenosť?

Všetky vyhlásenia politikov na urýchlené dodávky munície mi veľmi pripomínajú text jednej piesne o tom, aby sa šila košeľa bez ihiel a nití. Zásoby munície európskych armád sú mizivé a hovoriť o pripravenosti týchto armád je tak trochu čierny humor.

Výrobcovia munície idú na hrane svojich kapacít a je takmer nemožné tieto kapacity v dohľadnom čase zvýšiť. Namiesto takýchto výkrikov pre médiá by politici mali zaistiť, aby bol dostatok surovín na výrobu potrebnej munície.

Aká je aktuálna situácia?

Dnes sa takmer všetky základné suroviny dovážajú z krajín mimo Európy. Mali by teda riešiť, ako sa tejto závislosti zbaviť. Tiež by som politikom odporučil, aby si aspoň trochu naštudovali, ktoré chemické látky a kovy sú potrebné pre muničnú výrobu. A potom nech sa pozrú, na kom všetkom sme závislí. Ale keď to zistia, sa im bude zle spať.

Čo Európa podcenila v uplynulých rokoch pri zabezpečení armádneho materiálu?

Otázka by mala znieť skôr čo Európa nepodcenila. Potom by odpoveď bola veľmi stručná.

V rámci šetrenia na armádne rozpočty desiatky rokov všetky európske krajiny zásoby munície znižovali a len minimálne dopĺňali. Dokonca sa muničné sklady rušili, takže došlo aj k zníženiu skladových kapacít. Rovnako sa šetrilo aj na údržbe techniky, výcviku, o modernizácii ani nehovoriac. Dnes zbierame plody ignorácie potrieb obrany.

Do vypuknutia vojny na Ukrajine mnohí považovali obranný priemysel za takmer prašivý a najradšej by boli, keby vôbec neexistoval. Európski komisári ho zaradili do kategórie sociálne neudržateľný a spolu s tabakovým priemyslom a hazardnými hrami ho odsúdili k postupnému zániku. Možno keby Európa nerobila nič, tak by to bolo lepšie než, to čo robila.

Ako sú členské krajiny v súčasnosti pripravené na prípadný konflikt, čo sa týka munície?