Debata o účasti slovenských diplomatov na konferencii v marockom Marrákeši, kde sa bude diskutovať o Globálnom kompakte pre migráciu, vyvolala búrlivé emócie.

“Nie som prekvapený, pretože viem, že táto téma vyvoláva emócie. Je mi to naozaj ľúto, že sme v tejto situácii, lebo to si tento dokument nezaslúži. Navyše Slovensko ako krajina, ktorá podporuje multilateralizmus OSN, systém pravidiel, si nemôže dovoliť odskakovať od takýchto procesov,” konštatuje Miroslav Lajčák rozhovore pre týždenník Plus 7 dní, kde sa veľmi otvorene vyjadril aj k jeho nezhodám s predsedom Smeru- SD Robertom Ficom, či s predstaviteľmi koaličnej SNS.

“Nemám pocit, že my máme spor. Ja som použil slovo zápecnícka politika na všetkých tých, ktorí hovoria, že nechoďme tam, kde sa rokuje, ale seďme doma za pecou. To je niečo, s čím ja nesúhlasím. Jednoducho problémy treba riešiť, alebo otázky treba diskutovať tam, kde sa diskutujú. Ale to, do čoho sa nás snaží natlačiť uznesenie Národnej rady, ktoré iniciovala SNS, je presne zápecnícka politika. Seďme za pecou, zamknime dvere a tvárme sa, že sa nás to netýka. Ale týka sa nás to. Máme možnosť povedať, ako chceme aby migrácia vyzerala, ako chceme aby nevyzerala. Keď si ako trojročné deti zakryjeme oči, tak migrácia zmizne? To je filozofia? Musím sa ozvať, lebo som jednoducho racionálny človek. Keď cítim hlúposť, tak sa proste musím ozvať,” povedal na margo aktuálneho vývoja, ktorý môže vyústiť do jeho demisie.

Viac si vypočujete vo videu a celý rozhovor vyjde v najbližšom vydaní týždenníka Plus 7 dní.