Rôznymi fotkami sa vo svojom albume môže pochváliť dlhoročný okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Pop­rade Ondrej Šproch. V minulosti sa mu podarilo zvečniť po boku prezidentky Zuzany Čaputovej či dnes už bývalého ministra vnútra Romana Mikulca. S oboma má spoločný obrázok zhotovený pri príležitosti oceňovania skvelej práce našich hasičov.

Zrejme najpodarenejšie fotografie však pochádzajú z obdobia posledných veľkonočných sviatkov. Na verejnosť prenikli, ako ináč, vďaka sociálnym sieťam. Ondrej Šproch je na nich zachytený počas výletu v Monackom kniežatstve v spoločnosti partie ďalších mužov. Na jednej napríklad stoja nahodení v tmavých oblekoch a so slnečnými okuliarmi na očiach v blízkosti monackého Kostola Saint-Charles. Na inej zas sedia v privátnom plážovom klube, no skupinka sa nechala odfotiť aj pri súkromnom lietadle, ktoré využila pri návrate na Slovensko. Na všetkých spomenutých snímkach sa okresný riaditeľ popradských hasičov, teda štátny zamestnanec vo vedúcej pozícii, nachádza s rovnakými osobami, medzi ktorými je i kontroverzný kežmarský podnikateľ Milan Kušmírek.

Nerobí s ním biznis

Kušmírek je pod Tatrami spájaný s rôznymi aktivitami a tiež s menami niekoľkých mafiánov. Jednu z firiem, ktorú spoluvlastní, prešetruje už vyše dvoch rokov Národná kriminálna agentúra. Polícia na jeseň 2018 lapala aj Kušmírekovho syna, ktorého obvinila z drogovej trestnej činnosti a nedovoleného ozbrojovania. Ondrej Šproch sa však bráni a hovorí, že žiadny problém v stretávaní s Kušmírekovcami nevidí. Lebo vraj čo má robiť, keď pochádza z rovnakej dediny ako manželka Milana Kušmíreka? „Vari sa mám tváriť, že ich nepoznám?“ kladie nám štátny zamestnanec záludnú otázku. „A vy v tom problém nevidíte?“ pýtame sa na revanš.

Zrejme ani nie, pretože ako Ondrej Šproch vysvetľuje, s menovaným podnikateľom nerobí žiadny biznis. Ani nič iné. A pokiaľ ide o cestu do Monaka, je síce pravda, že tam bol aj Milan Kušmírek, ale „ja som si všetko platil sám. Len som si chcel oddýchnuť. Bol som tam so svojimi synmi,“ hovorí šéf popradských hasičov. Pri zmienke o súkromnom lietadle trošku zrozpačitie. Napokon priznáva, že týmto sa vracali na Slovensko. Komu stroj patril, vraj netušil a nezaujímalo ho to, pretože všetko riešil jeho syn. Na poznámku, či mu naozaj bolo v jeho pozícii jedno, kto bol vlastníkom súkromného lietadla, Ondrej Šproch iba prehodil: „No dobre, a teraz ja som mal na letisku povedať čo? Že idem domov ináč, že nejdem s nimi?“

Kontroverzný podnikateľ

Len aby bolo jasné, prečo je dôležité pýtať sa šéfa popradských hasičov na kontakty s Milanom Kušmírekom. Už sme naznačili, že ide o kontroverzného podnikateľa, ktorý mal v minulosti blízko k mafiánom zvučných mien.

Milan Kušmírek, prezývaný Ježko, je spájaný s dnes už zosnulým Ondrejom Žembom. Spolu s ním figuroval v spoločnostiach SKI PARK Vyšné Ružbachy či Mraziarne Kežmarok, ktorej areál bol opakovane v záujme orgánov činných v trestnom konaní. Pred rokmi sa údajne kamarátil aj s obávaným bosom slovenského podsvetia Mikulášom Černákom. Práve s ním sa v okolí našich veľhôr traduje vskutku zaujímavá príhoda.

Doklady pre Černáka

Keď sa Černák dostal v roku 2002 na chvíľu na slobodu, odskočil si do Vysokých Tatier, kde veru kadečo povyvádzal. Aj sa strkal na lyžiarskom vleku, na ktorý zhodou okolností práve čakal vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda. Nuž a ten udalosť nenechal len tak. Na mafiána podal trestné oznámenie za výtržníctvo. Černák bol v čase vlekového incidentu spolu so svojou priateľkou ubytovaný v jednom z hotelov na Štrbskom Plese. Nie však pod svojím menom. Na recepcii údajne predložil doklady Milana Kušmíreka a jeho manželky.

Kežmarský podnikateľ sa k tejto príhode nikdy nevyjadril. Obdobie, keď rôzne mafiánske skupiny doslova terorizovali Slovensko, prežil bez väčšej ujmy. Dnes je váženým biznismenom, ktorý hýbe dianím vo Vysokých Tatrách. V posledných rokoch sa jeho firmy zviditeľnili najmä výstavbou rezidenčných objektov v Starom Smokovci, ktoré však podľa mnohých miestnych obyvateľov zasadili tejto oblasti veľkú ranu nevkusu. Po dokončení projektov prišlo srdce slovenských veľhôr o svoj historický kolorit, a to aj so značným prispením kompetentných štátnych či samosprávnych orgánov, ktoré čosi také povolili. 

V pozornosti NAKA 

Milan Kušmírek, respektíve jemu blízke spoločnosti nezaujali v posledných rokoch len developerskou činnosťou. Jedna z nich, Tatramarket Poprad, sa na jeseň 2020 dostala i do pozornosti Národnej kriminálnej agentúry, ktorá prešetrovala hospodárenie Mesta Vysoké Tatry. V rámci akcie Parking prehľadala polícia priestory úradu, ale i dvoch firiem. Zaistila pritom účtovné doklady, potrebné pre ďalšie trestné konanie, ktoré bolo začaté pre podo­zrenie zo spáchania zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Okrem Tatramarketu bola v tejto veci podozrivou mestská spoločnosť VPS Vysoké Tatry. V júni 2016, po odobrení tamojším zastupiteľstvom, prenajala obecné parkoviská v Starom Smokovci za 90-tisíc eur ročne práve Kušmírekovej firme, ktorá na nich zarábala minimálne dvojnásobok. Na zvláštny a pre mesto nevýhodný prenájom upozornil týždenník PLUS 7 DNÍ už v roku 2018. Polícia konala až o dva roky neskôr, pričom vyšetrovanie stále pokračuje.

Spis týkajúci sa prípadu, ktorý podľa našich informácií smeroval k obvineniu konkrétnych osôb, si však pred časom z popradskej prokuratúry vyžiadala Krajská prokuratúra v Prešove. Stalo sa tak na základe opatrenia jej šéfa, ktorý 6. apríla tohto roka rozhodol, že ,, výkon dozoru v predmetnej veci bude vykonávať prokurátor Oddelenia dozoru v trestnom konaní Krajskej prokuratúry v Prešove vzhľadom na závažnosť vzhliadaného trestného činu a náročnosť v procese dokazovania," priblížil hovorca krajskej prokuratúry Marián Spišák. Dodal, že v prípade nebolo doteraz vznesené obvinenie žiadnym osobám.

Odsúdený syn

Problémy so zákonom mal aj Kušmírekov syn Daniel. NAKA ho vytiahla z luxusného auta písaného na kežmarské mraziarne v novembri 2018 pri obci Hubová. Spolu s ním aj mladučkú dievčinu Alexandru. Vo vozidle, ktoré riadil mladý Kušmírek, našla polícia drogy, ale i elektrický paralyzér. Syn vplyvného podnikateľa aj jeho priateľka putovali do väzby. Rovnako otec dievčiny. Všetci traja sa podieľali na drogovej trestnej činnosti a nedovolenom ozbrojovaní, za čo boli neskôr aj právoplatne odsúdení.

S najmiernejším trestom vyviazol práve Kušmírek mladší. Okresný súd v Spišskej Novej Vsi mu uložil podmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov. Kušmírekova priateľka Alexandra dostala päť rokov natvrdo a jej otec si mal odsedieť šesť rokov a osem mesiacov.

Povinnosti príslušníka

Od vyrieknutia rozsudku uplynuli takmer tri roky a Daniel Kušmírek si opäť užíva. Aj krásy Monackého kniežatstva, ktoré počas veľkonočných sviatkov navštívil spolu s otcom. A šéfom popradských hasičov. Hoci Ondrej Šproch presviedča, že jeho kontakty na kontroverzného podnikateľa nie sú žiadnym problémom, nemusí to byť celkom tak. 

Hovorkyňa hasičského prezídia Katarína Križanová vysvetľuje, že príslušný zákon ani iný právny predpis nemôže zasahovať do základného ústavného práva príslušníka, ktorým je právo na súkromie. Preto podľa jej slov ani služobný úrad nemôže sledovať či skúmať, s akými osobami sa člen hasičského zboru stretáva v čase svojho osobného voľna. Na strane druhej je však „príslušník povinný zdržať sa konania, ktoré by mohlo viesť ku konfliktu verejného záujmu s osobnými záujmami, najmä nezneužívať informácie nadobudnuté v súvislosti s vykonávaním štátnej služby na vlastný prospech alebo na prospech iného. Je tiež povinný zdržať sa pri vykonávaní štátnej služby a mimo nej všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť štátnej služby alebo ohroziť dôveru v jej nestrannosť alebo nestrannosť rozhodovania,“ zdôrazňuje Katarína Križanová.

Z minulosti je pritom známy prípad, keď súkromné kontakty práve na podnikateľa Milana Kušmíreka stáli miesto šéfa krajskej vyšetrovačky v Prešove. Ten po prevalení informácie, že sa uvedený biznismen zúčastnil na jeho svadbe, opustil aj Policajný zbor.

Žiadny problém

Okresnému riaditeľovi pop­radských hasičov Ondrejovi Šprochovi sme otázky o jeho vzťahu s kontroverzným podnikateľom zašli neohlásene položiť priamo na  pracovisko. Bez problémov nás prijal a pustil sa do vysvetľovania.     

Nedávno ste navštívili Monacké kniežatstvo, pričom v rovnakom čase tam bol aj kontroverzný podnikateľ Milan Kušmírek, cestovali ste tam s ním? 

V Monaku som bol so svojimi synmi. Boli sme sa pozrieť na tenis. Áno, bol tam aj pán Kušmírek, ale na tom nevidím nič zlé. Ja s ním nemám žiadne obchodné vzťahy a ani nič iné s ním neriešim. Len som bol jednoducho tam.

Vy ste sa v Monaku s týmto podnikateľom stretli náhodou? Máme informáciu, že ste spolu cestovali súkromným lietadlom.

Nešli sme tam spoločne súk­romným lietadlom. Išiel som tam so synmi z Krakova komerčnou leteckou linkou.

A naspäť ste cestovali ako? 

Išli sme lietadlom.

Súkromným? 

Naspäť sme išli lietadlom, ale ja som to lietadlo neriešil. 

Bolo súkromné či komerčné?

Vracali sme sa lietadlom, nebolo to lietadlo riadne, bolo to akože lietadlo súkromné, ale ja som nešiel sám, išli aj moji synovia a išiel ešte jeden známy.

Kto bol vlastníkom tohto lietadla?  

Bolo to malé lietadlo a ja vám neviem povedať, kto bol jeho vlastníkom. Neviem, čie bolo. Asi nejakej súkromnej spoločnosti.

Vás to nezaujímalo, bolo vám to jedno? Čo keby ho vlastnila nejaká závadová osoba?

No dobre a teraz ja som mal na letisku povedať čo? Že idem domov ináč, že nejdem s nimi?  

Nebáli ste sa, že môžete byť vo svojej pozícii spochybňovaný, že si nechávate platiť súkromné lety?

Ale ja som si za všetko zaplatil sám. Aj za pobyt, aj za cestu.

Aj za cestu súkromným lietadlom?

Toto išlo mimo mňa, toto riešil syn.

V tomto lietadle bol aj pán Kušmírek?

Bol, samozrejme, že bol. Ale ešte raz hovorím, čo sa týka cesty späť, riešil to syn, nie ja. A myslím si, že na tom nie je nič zlé.

Nepovažujete za problém, že v minulosti bol Milan Kušmírek spájaný s mafiánmi Ondrejom Žembom či Mikulášom Černákom? 

Aby bolo jasné, pána Kušmíreka poznám od roku 1984 alebo 1985. Jeho manželka je z tej istej obce ako ja. My sa poznáme roky. Aj jeho manželky mama a moja mama boli kamarátky a ja mám povedať, že ho nepoznám? To je asi hlúpe, nie? To by bola hlúposť.

Pýtali ste sa niekedy Milana Kušmíreka na jeho vzťah s Ondrejom Žembom či Mikulášom Černákom? 

O takých veciach sa s nikým nebavím, pretože viete, zrejme by mi ani nič nepovedal. Jednoducho ho poz­nám dlho a nezaujíma ma, kto, s kým, prečo, kedy robil. Nie je moja úloha to skúmať. Koniec koncov, ide o jeho súkromie, o ktorom mi nemusí hovoriť.

V minulosti musel kvôli vzťahu s Kušmírekom odísť šéf krajskej vyšetrovačky v Prešove. Vy to necítite ako problém?

Ešte raz hovorím, ja s ním nerobím žiadny biznis ani nič.