Polícia zistila, že v  štátnej akciovke Tipos  dlhodobo  fungoval elektronický systém, ktorý umožňoval špekulatívnym hráčom prelievať peniaze na osobné účty. Ľudia, ktorí v skutočnosti možno vôbec nehrali, si vkladali peniaze na konto v internetovej herni  a odtiaľ ich zase posielali na normálny osobný účet do banky. Mohlo ísť o peniaze získané ako úplatky,  či z predaja drog, vydierania, aj nakradnuté peniaze. Do banky sa už dostali ako zdanlivo čisté. Oficiálne sa tomu hovorí legalizácia príjmov z trestnej činnosti a ľudovo zase - pranie špinavých peňazí.  Minulý rok Tipos hromadne zrušil 140 hráčskych kont.

Riaditeľ lotérie mlčí

Polícia v tejto súvislosti obvinila riaditeľa národnej lotériovej spoločnosti Tipos Jána B. a šéfa IT oddelenia Miloša P., stíha ich tiež za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. Riaditeľ Tiposu odmietol vypovedať, šéf ítečkárov sa cíti nevinný,  ale prokurátor ich chce aj počas vyšetrovania držať za mrežami. 

Obvinený riaditeľ lotérie mlčí
Obvinený riaditeľ lotérie mlčí
Zdroj: JOZEF HABOČÍK

Sudca Špecializovaného trestného súdu dôvody väzby nevidel a oboch zadržaných mužov pustil domov.  Prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry sa to nepozdáva, okamžite podal proti rozhodnutiu sťažnosť. O predstaviteľoch Tiposu bude teda rozhodovať ešte Najvyšší súd SR.

Vedúci IT oddelenia Tiposu
Vedúci IT oddelenia Tiposu
Zdroj: JOZEF HABOČÍK