Lepší flek si šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marcel Forai nemohol ani len predstaviť. Do funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva štátnej poisťovne ho nová politická garnitúra dosadila ihneď, ako začala vládnuť.

Už pol druha roka si teda rodený Košičan a známy predsedu parlamentu Pavla Pašku užíva lukratívne miesto, ktoré mu zabezpečuje život ako z najlepšieho sna.

Byt na nábreží

Forai kúpil pár dní pred Vianocami byt v jednom z najluxusnejších bytových komplexov hlavného mesta, v River Parku na nábreží Dunaja. Jeho apartmán je na deviatom poschodí, kde sú byty vyššej kvality, s terasami a nádherným výhľadom. Nehnuteľnosti tu začínajú pri cenách 150-tisíc eur a končia pri milióne. Komplex postavila finančná skupina J&T.

Svoje nákupné chúťky šéf štátnej zdravotnej poisťovne neohraničil iba na Bratislavu, ale rozšupol sa aj v metropole východu. V Košiciach začiatkom leta kúpil byt v jednom z činžiakov Južného Mesta. Okrem toho vlastní s manželkou aj rodinný dom v obci Družstevná pri Hornáde. Všetky nehnuteľné majetky má už zapísané na listoch vlastníctva.

Paškov človek?

Tento vyštudovaný inžinier sa presunul na špičku Všeobecnej zdravotnej poisťovne z pozície jej riaditeľa v košickej pobočke. Predtým pôsobil aj ako krajský šéf Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V kuloároch sa o ňom hovorí ako o „Paškovom človeku“, napokon, on sám konexie so šéfom parlamentu v minulosti priznal.

„Poznáme sa, pravdaže, sme Košičania. Stretávame sa na spoločenských akciách, kde sa pozdravíme, vieme o sebe. Keď sa dvakrát-trikrát stretneme, tak si tykáme všetci. Tykanie považujem za štandardný pracovný vzťah. Ja viem, kto je predseda parlamentu, on asi tuší, kto je generálny riaditeľ VšZP. Poznáme sa,“ tvrdil v jednom z rozhovorov.

Známosti majú na Slovensku často väčšiu silu než čokoľvek iné. Každopádne, štyridsaťštyriročnému manažérovi sa presun do hlavného mesta vydaril. Svedčia o tom aj jeho príjmy. A tie má Forai vyššie než samotný prezident!

Jeho mesačný plat je podľa manažérskej zmluvy 4 500 eur. Ďalších 3 700 eur mesačne poberá za funkciu predsedu predstavenstva poisťovne. Na účte mu teda každý mesiac „cinkne“ 8 200 eur. A to nie je všetko. Minulý rok Marcel Forai zinkasoval aj slušnú odmenu.

„V zmysle zmluvy o výkone funkcie predsedu predstavenstva Marcelovi Foraiovi v apríli 2013 vyplatili odmenu vo výške 15 097,65 eura. Ide o variabilnú zložku odmeny za výkon funkcie, ktorá je závislá od dosiahnutia kladného hospodárskeho výsledku VšZP v roku 2012,“ informovala nás hovorkyňa poisťovne Dana Gašparíková.

Šéf štátnej zdravotnej poisťovne má k dispozícii služobné auto. „Generálny riaditeľ využíva na služobné účely služobné motorové vozidlo typ VW Passat,“ oznamuje Gašparíková. Za služobné účely sú zrejme považované aj jeho ranné cesty do práce.

Poistenci do ruín

Väčšina slovenských nemocníc rozhodne luxusom neoplýva. Mnohé sú rozpadnuté a Univerzitná nemocnica v bratislavskom Starom Meste, ktorá sa môže popýšiť špičkovými odborníkmi, pripomína priam ruiny.