Uznanie titulu JUDr. pre Maroša Šefčoviča vraj nemuselo byť úplne v poriadku. Napriek tomu, že Šefčovič zverejnil listinu, ktorou rektor Univerzity Komenského v roku 1990 uznal jeho vzdelanie z Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov v odbore medzinárodné vzťahy ako titul JUDr., jedna mimoparlamentná strana žiada, aby to univerzita prešetrila. Podľa nich osoba, ktorá konala v zastúpení rektora Miroslava Kusého nepostupovala  správne.

Mal robiť skúšky?

Domnievajú sa, že keďže Šefčovič neštudoval v Moskve priamo právo, mal vraj robiť takzvané rozdielové skúšky na to, aby sa stal doktorom práv.

Maroš Šefčovič: Študoval medzinárodné vzťahy na MGIMO, na Slovensku má titul JUDr.
Maroš Šefčovič: Študoval medzinárodné vzťahy na MGIMO, na Slovensku má titul JUDr.
Zdroj: RTVS

Argumentujú tým, že podľa dohody medzi Československom a Sovietskym zväzom sa uznávanie titulov netýkalo titulu JUDr. „Ja mám taktiež urobené dve skúšky zo zdravotníckeho práva, no neoprávňuje ma to na uznanie si lekárskeho vzdelania a získania titulu MUDr. a na vykonávanie operácii. Podobne je na tom podľa nášho názoru aj pán Šefčovič, ktorý študoval v Moskve odbor medzinárodné vzťahy a nie odbor právo, pričom v tom čase MGIMO nemalo žiadne rigorózne konanie a neudeľovalo akademické doktorské tituly za červený diplom, tak ako to bolo v CSSR. Preto sme toho názoru, že pánovi Šefčovičovi malo byt uložené vykonanie rozdielových skúšok,“ tvrdí člen mimoparlamentnej strany Národná koalícia a bývalý poslanec Smeru, Anton Martvoň.

“Stanovisko Právnickej fakulty UK je jednoznačné a tým je pre mňa táto otázka uzavretá,” reaguje Šefčovič.

Ako prvý spochybnil Šefčovičov titul Štefan Harabin, ktorý po prvom kole prezidentských volieb skončil tretí. Na jeho pochybnosti zverejnil Šefčovič nostrifikačnú doložku, ktorou rektor univerzity v roku 1990 uznal jeho štúdium na MGIMO.