Tip na článok
Daniela Švecová: Na poste šéfa Najvyššieho súdu vystriedala Štefana Harabina.

Šéfke Najvyššieho súdu vynovili kanceláriu. Cena nábytku vás šokuje

Kanceláriu predsedníčky Najvyššieho súdu zariadili nábytkom v cene, za ktorú sa dá v Snine kúpiť zrekonštruovaná garsónka.

Galéria k článku (3 fotografie )

Môže začať naplno úradovať. Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová má vyše mesiaca od vymenovania do funkcie konečne k dispozícii kanceláriu hodnú jej postavenia. Pracovný priestor nástupkyne Štefana Harabina je od minulého týždňa zariadený nábytkom v hodnote prevyšujúcej desaťtisíc eur a pokrytý zrejme kvalitným kobercom, keďže stál takmer tisíc eur.

Hoci celková suma zariadenia pracovne sa blíži k cene, za ktorú si možno v Snine na východe Slovenska kúpiť zrekonštruovanú garsónku, kompetentní v tom problém nevidia.

Lebo, ako nám dali vedieť, „vybavenie, ktoré bolo zakúpené, zodpovedá účelu a zohľadňuje aj potrebu aspoň elementárnej reprezentatívnosti priestorov, v ktorých predsedníčka Najvyššieho súdu prijíma okrem iného aj zahraničných hostí“.

Kvalita z Talianska

Zodpovední ľudia z Najvyššieho súdu sa síce rozhodli pre drahý a luxusný, no kvalitný nábytok hodný reprezentovať našu krajinu. Nezvolili domáceho výrobcu ani kúsky, ktoré vyrobili slovenskí väzni. Vybrali taliansku firmu, keďže Taliansko má vo svete dizajnu výbornú povesť.

Zariadenie objednali u slovenského dovozcu a, ako sme sa dozvedeli, pri výbere predsa len brali ohľad na to, že ide o štátnu inštitúciu. V praxi to znamená, že vzhľadom na ponúkaný sortiment sa dalo minúť oveľa viac, no zodpovednosť za peniaze daňových poplatníkov nepustila.

A tak sa zodpovední „dizajnéri“ z Najvyššieho súdu uskromnili so skriňou a s komodami temer za štyritisíc eur, so sedacou súpravou a s konferenčným stolíkom približne za tritisíc eur a s pracovným stolom s otáčacím koženým kreslom v hodnote asi dvetisíc eur. Vyplýva to z faktúr zverejnených na stránke Najvyššieho súdu, z ktorých však nie je celkom zrejmé, či sumy sú uvedené aj s DPH.

Keďže sme sa dozvedeli, že celková suma, ktorú dovozcovi nábytku zaplatili, prevyšovala desaťtisíc eur, súd podľa všetkého uvádzal ceny bez dane. Ďalších zhruba deväťsto eur stál koberec, ktorým pokryli podlahu pracovne.

Lacnejší variant

V čase, keď sa na Slovensku azda ani nenájde štátna inštitúcia, ktorá by nenariekala nad zúfalo nízkym rozpočtom, môže laik nadobudnúť pocit, že zo strany Najvyššieho súdu šlo o zbytočné mrhanie.

Navyše, keď reprezentatívny nábytok za oveľa lepšiu cenu možno zohnať aj u iných, hoci domácich výrobcov. Nehovoriac o tom, že na kvalitné kancelárske zariadenie zameriavajú výrobu aj niektoré slovenské väznice.

Pri pohľade do katalógu výrobkov, zverejneného na internetovej stránke Zboru väzenskej a justičnej stráže, sme zistili, že nábytok (bez sedacej súpravy) do kancelárie predsedníčky Najvyššieho súdu sa dal kúpiť za dvetisíc eur. A to sme do výpočtov zarátali najdrahšie kúsky z dielne slovenských väzňov.

Ak by Najvyšší súd zvolil túto možnosť, nielenže by podporil a zviditeľnil prácu odsúdených, ale aj ušetril peniaze daňových poplatníkov a pomohol ďalšej štátnej inštitúcii.

Holé steny, vytrhaný koberec

Na zariadenie kancelárie sme sa chceli opýtať aj predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej. Jozef Kaffka, riaditeľ kancelárie predsedníčky súdu, ktorý je zároveň zodpovedný za správu súdu, nám odpísal, že „predmetné objednávky boli zrealizované ešte pred vymenovaním JUDr. Daniely Švecovej do funkcie“.

Z Kaffkových vyjadrení zároveň vyplýva, že to bol on, kto v tejto veci konal. „Podľa informácií, ktoré dostala predsedníčka Najvyššieho súdu, musela byť objednávka realizovaná bezodkladne v záujme toho, aby bola čo najskôr vybavená kancelária predsedníčky a aby predsedníčka mohla riadne vykonávať svoju funkciu,“ zdôraznil Kaffka.

Narážal tým zrejme na stav, v akom bola kancelária po odchode Švecovej predchodcu. Fakt je, že nie práve v reprezentatívnom. Ba dalo by sa povedať, že v žalostnom. Dokazovali to fotografie, ktoré sa podarilo získať denníku Sme.

V miestnosti, v ktorej mala Švecová úradovať, nebol nábytok a koberec bol vytrhaný. Nachádzal sa v nej len rebrík, staré magnetofónové rádio, niekoľko vedier a ďalších pomôcok na maľovanie. Aby bolo napriek všetkému predsa len jasné, že ide o priestor určený pre predstaviteľa štátnej moci, v miestnosti nechýbala slovenská zástava zastoknutá v stojane.

Niektoré kusy nábytku skončili v kancelárii Švecovej predchodcu Štefana Harabina, súčasného predsedu Trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu.

Aj Kaffka potvrdil, že v čase vymenovania Švecovej do funkcie boli v kancelárii len holé steny bez nábytku a podlaha, z ktorej bol vytrhaný koberec. V snahe napraviť neutešený stav úradovne teda začal konať.

Reprezentatívny

Keďže nábytok, ktorý sa nachádza v kancelárii Daniely Švecovej, sa dá objednať len osobne u dovozcu na základe katalógov, ktoré vám poskytne ochotný personál priamo na mieste, zrejme tam musel zájsť i Kaffka. Ako prišiel na to, že treba nakupovať práve tu, nevedno. Zostáva veriť, že aspoň čiastočne trafil do Švecovej vkusu.

Nie je však vylúčené, že objednávku si osobne skontrolovala. Klebetné jazyky totiž vravia, že personál predajne prekvapila návštevou aj novozvolená predsedníčka Najvyššieho súdu. A čo si myslí nová šéfka Najvyššieho súdu o cene? Nejde podľa nej o neprimerané míňanie peňazí daňových poplatníkov v neľahkých časoch?

„Vzhľadom na to, že objednávka bola zrealizovaná ešte v čase, keď JUDr. Švecová nekonala za Najvyšší súd, k otázke adekvátnosti sa vyjadrovať nebude,“ dozvedeli sme sa od pána Kaffku.

V závere odpovede však nezabudol poznamenať, že „podľa názoru predsedníčky Najvyššieho súdu do budúcna treba podobné investície lepšie plánovať, aby nevznikali také situácie, že nový predseda nebude mať v kancelárii ani jednu stoličku“.

VIDEO Plus 7 Dní