Tip na článok
Lepší život: Rodičia veria, že deti so slávnymi menami sa budú mať lepšie.

Šeherezády v osadách: Rómovia túžia po šťastí hrdinov z telenoviel

Ak hľadáte Matilu Hatum, Esmeraldu či Šeherezádu, choďte do osady na východnom Slovensku.

Galéria k článku (3 fotografie )
Ako z rozprávky?: Gabriela Čonková dala svojej dcére meno Šeherezádé podľa hrdinky telenovely Tisíc a jedna noc.
Gladiátor: Maximus Bilý má dva roky. S filmovým hrdinom zatiaľ nemá nič spoločné.
Podľa Biblie: Telenovelám konkurujú svätci. Malý Abrahám Červeňák má ešte päť súrodencov.

Tvorcovia argentínskych či tureckých telenoviel zažívajú nevídaný úspech. Najmä v rómskych osadách na východom Slovensku sledovanosť dramatických osudov z exotických krajín láme rekordy. Svedčí o tom aj široká paleta mien detí, ktoré pobehujú po chatrčiach. Namiesto klasických mien, akými sú Ivan, Anna, Oľga či Jozef, tu skôr stretnete Rozalindu, Palomu, Kevina, Šeherezádu, Esmeraldu, Abraháma či Maximusa.

Dôvod, prečo rodičia deťom dávajú mená obľúbených hrdinov, je prozaický: páči sa im život, ktorý vidia v televízii, a dúfajú, že ich deti sa budú mať aspoň spolovice tak dobre ako protagonisti v telenovele.

Šťastné konce

Osady s prominentným obyvateľstvom netreba špeciálne hľadať. Stačí si vybrať náhodne hociktorú z nich. Napríklad také Batizovce pod Tatrami. V minulosti ste v tejto dedine stretli Tarzícia či Amádea, žil tu i pán Serafín. Dnes už však do zoznamu obyvateľov pribúdajú úplne iní nováčikovia. Šeherezádé Čonková má len vyše roka a už sa pri nej mrví braček Franko. Je to desiate dieťa 30-ročnej Gabriely. Mladá čiperná mamička sa potomstvom rada pochváli.

„Mám Olinku, Romana, ten má meno po otcovi, Franka, toho som pomenovala podľa telenovely Skrytá vášeň. Gabriel dostal meno po mne, potom Šeherezádé, podľa hlavnej hrdinky Tisíc a jednej noci, Stanka, Kristiána i Sofiu. Jej meno mi poradili v nemocnici. No a, samozrejme, Kevina, je prvák, dostal meno po hlavnom hrdinovi z filmu Sám doma,“ smeje sa Gabriela, ktorá v živote nikde nepracovala, veď už desať rokov je v podstate sústavne na materskej. Rozhovorí sa, že sa jej veľmi páčia krásni ľudia a rada by dala aj svojim deťom kúsok šťastia. A aj keď tvrdí, že na ďalšie bábo sa v žiadnom prípade nechystá, človek vraj nikdy nevie, ako to osud zariadi.

Ochotne nás pozýva na návštevu k svojej mame, ona sama má totiž vo svojom chatrnom domčeku neporiadok, pretože idú prestavovať. V skromnom, ale čistom príbytku starej mamy nechýba DVD-prehrávač a zapnutá televízia, ako inak, s telenovelou. Vnútri sa to vnúčatami a deťmi od susedov len tak hemží. Každý má dvere otvorené, každý je vítaný. Darina Gáborová mala iba päť detí, no už teraz sa môže pochváliť až tridsiatimi dvoma vnúčatami.

Ako z rozprávky?: Gabriela Čonková dala svojej dcére meno Šeherezádé podľa hrdinky telenovely Tisíc a jedna noc. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

„Jeden syn má deväť detí, Gabika mala desať, Darinka sedem, Gustáv tri a toľko aj Rado,“ hrdo ráta vnúčence. „Máme aj Annu Máriu, Augustínu i Dáriusa či Dáriu,“ vysvetľuje. Sleduje pritom malú Šeherezádé, ako sa kníše na gauči a pozerá televízor. „Keď mala tri mesiace, spadla, museli jej operovať hlavičku a odvtedy je takáto iná. Neviete, ako to je so sociálnou výpomocou?“ pýta sa starostlivá babička.

Hoci si myslí, že drobcov je v rodine už dosť, keby bolo treba, ochotne by poradila s výberom mena pre ďalších. „Mne sa páči Norma alebo Chiména, ale asi by som nechala voľbu na moje deti, nech ony rozhodnú,“ uzatvára návštevu.

Inšpirácia

Nie je však jediná v osade, ktorá sa stará o vnúčatá s exotickými menami. Anna z neďalekej bytovky má pravnučku Ederu. Edera vraj bola hlavná hrdinka akéhosi filmu. Bola veľmi pekná a zomrela na leukémiu.

Ďalšia suseda si zas nechala pri rozhodovaní o mene najmladšieho syna poradiť od manžela, a tak v osade rastie malý Onur Gábor. „Mužovi sa to páčilo,“ hojdá na rukách svojho maličkého Alena Gáborová, ktorá porodila už osem detí.

V michalovskom Angi Mlyne pritom majú Onurov až šiestich, okrem toho však aj Ajšu, Jadranku a dokonca aj Matildu Hatum. No ani iné osady v pestrosti mien nezaostávajú. V Jarovniciach neďaleko Prešova stretnete Palomu, Rozalindu, dokonca i tri Šeherezády a dve Esmeraldy. Kevinov už ani len nepočítajú. Majú tu aj Brendu, ktorej rodičia sa inšpirovali ešte seriálom Beverly Hills 90210. No nájdete i Aranku, Bruna alebo Desideriu.

Veľkého gladiátora Maximusa Bilýho nájdeme v chatrči spolu s ďalšími súrodencami. Má dva roky a s filmovým hrdinom zatiaľ nemá skutočne nič spoločné. Tiché mĺkve chlapčiatko žmolí kúsok oblečenia a len nechápavo počúva. Zato jeho rodičia poznajú podrobne celý príbeh nepremožiteľného gladiátora a prajú si, aby aj ich syn bol taký statočný a silný.

Kreatívni

Ďalší otec z osady v Jarovniciach zas stavil na mená z Biblie. Vraj to tak cítil a okrem Jany, Kláry, Žanety a Patrície dal deťom mená Abrahám, Sára, Peter, Mark a Martin. Spočiatku mal síce pri spomínaní na všetky svoje deti problém, no vďaka tomu, že sa okolo neho ratolesti tmolili, si nakoniec spomenul na každé. Jeho dcéra Jana je už tiež matkou. Podľa Biblie pomenovala syna Dávida, ďalší chlapec Franko je ich malý hrdina z telenovely a najmladšia dcérka Kiara dostala pomenovanie už len tak z počutia.

Podľa Biblie: Telenovelám konkurujú svätci. Malý Abrahám Červeňák má ešte päť súrodencov. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Aj keď sú podľa štatistík u nás najpoužívanejšími menami za vlaňajší rok Jakub, Samuel, Adam a z dievčenských Sofia, Natália či Nela, čoraz viac sa objavujú mená úplne atypické pre naše zemepisné šírky. A tak na Slovensku nájdete Nathana, Zidana, Umera, Quoca, Bannera, Rihanu, Klotildu, Elifu i Dženiferu.

Budúce mamičky najmä zo sociálne slabších vrstiev si priam vychutnávajú každú novú telenovelu i seriály s ich hrdinami. Ktovie, možno k nám čoskoro dorazí i televízna sága z Číny, módny trend sa opäť zmení a niekde v chatrči pod Tatrami raz nájdeme chlapca s menom Huang-fu či malú Lin-lin.

VIDEO Plus 7 Dní