Sklamanie, frustrácia, pocit zrady i priznanie vlastnej zaslepenosti. S tým všetkým zápasili tí, ktorí spoznali temnú stránku najznámejšieho propagátora jogy na Slovensku i v okolitých krajinách.

„Vzťah gurua a žiaka je vzťahom nekonečnej dôvery, oddanosti a lásky, podobný vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Rozsah zranenia, ktoré vznikne zo sexuálneho zneužitia, emocionálna bolesť a psychologická ujma sú rovnaké ako pri ‚bežnom‘ inceste,“ píše sa na jednej z webových stránok, ktoré odkrývajú „falošnú“ tvár indického gurua Paramhansa Svámi Mahéšvaránandu. Žiaci ho volajú skrátene Svámidží.

Údajný svätec, realizovaný boh a profesor jogy, ktorý má na Slovensku tisíce prívržencov, pred pár rokmi čelil sexuálnemu škandálu. Mnohí prívrženci jogy prežili veľké sklamanie. Najznámejším jogovým systémom Joga v dennom živote, ktorý pred desiatkami rokov priniesol charizmatický Ind na Slovensko, si získal zdravotníkov i politikov. Podľa mnohých má sektárske pozadie.

Mahaprabhudíp ašram: Zo zámku je od roku 1994 duchovné centrum systému Joga v dennom živote.
Mahaprabhudíp ašram: Zo zámku je od roku 1994 duchovné centrum systému Joga v dennom živote.
Matej Kalina

„Nie sme proti joge, ale sme za pravdu, lásku i jogu,“ píšu bývalí Svámidžího žiaci.

Pornoškandál

Svedectvá o tom, ako si Svámi Mahéšvaránanda užíval so svojimi žiačkami, sa začali objavovať v roku 2011. Postupne zverejňovali svoje trpké skúsenosti jeho žiačky z Chorvátska, zo Slovinska, z Nemecka i Česka.

PLUS 7 DNÍ vtedy prinieslo spoveď Češky Evy a náš článok Guru a sex sa ocitol na zahraničných weboch kritických voči údajnému indickému svätcovi. Mala len 22 rokov, keď ju v roku 1996 guru vyzval, aby si nahá k nemu ľahla. „Hovoril mi, že sme spolu tisícku životov. Stále som mala pocit, že to všetko je súčasťou nejakého duchovného vedenia. Ale keď mi zasunul ruku medzi nohy a prst do pošvy a hovoril, akoby dával pokyny na nejaké duchovné cvičenie, že je to božia blaženosť, vyslovila som rozhodné - Nie, nie je!“ opísala nám. Celé roky žila v zmätku.