Tip na článok

SEKTY NA SLOVENSKU Spoveď munistu: Mesiáš mi vybral zlú ženu!

Pridelil mi manželku z Albánska a na požehnaní som sa zúčastnil len s fotografiou. Bol to nešťastný zväzok, hovorí bývalý člen.

Galéria k článku (4 fotografie )
Obodkovaný: Červená farba na fotografii Jána Filipča znamená, že zlyhal, lebo zväzok so ženou vybranou Munom sa nenaplnil.
Miloš Klas: Hovorca Federácie rodín, známejšej skôr ako Cirkev zjednotenia či munisti, tvrdí, že sa usilujú o šťastné rodiny a krajší svet.
Vyvolený?: „Potrebujeme novú ideológiu a filozofiu, ktorá prekračuje hranice budhizmu, kresťanstva a islamu,“ píše v knihe Hľadanie strateného mieru Son-mjong Mun.

Keď si niekto osobuje právo vybrať vám životného partnera, nariadiť vám, kedy a ako s ním môžete ísť prvýkrát do postele, ťažko môže tvrdiť, že do vzťahového života svojich členov nezasahuje, - zdôrazňuje Ján Filipča.

Pre PLUS 7 DNÍ porozprával o prideľovaní partnerov aj o platení tisícok eur za hriechy predkov. V náboženskom hnutí Cirkev zjednotenia, ktoré založil Kórejčan Son Mjong Mun, prežil dvadsať rokov. Najviac sa títo veriaci dostali do povedomia verejnosti hromadnými svadbami. A nielen to! Samozvaný mesiáš im vyberal životných partnerov.

Vyvolený?: „Potrebujeme novú ideológiu a filozofiu, ktorá prekračuje hranice budhizmu, kresťanstva a islamu,“ píše v knihe Hľadanie strateného mieru Son-mjong Mun.
Vyvolený?: „Potrebujeme novú ideológiu a filozofiu, ktorá prekračuje hranice budhizmu, kresťanstva a islamu,“ píše v knihe Hľadanie strateného mieru Son-mjong Mun.
Foto: profimedia.sk

Vyvolený?: "Potrebujeme novú ideológiu a filozofiu, ktorá prekračuje hranice budhizmu, kresťanstva a Islamu," úíše v knihe Hľadanie strateného mieru Son-mjong Mun. Foto: Profimedia.sk

Nie vždy však mal šťastnú ruku. „Keby som mal inú ženu a šťastné manželstvo, som medzi nimi doteraz, taký som bol zapálený,“ priznáva Ján Filipča.

Pudy pod kontrolou

Podľa výpovede Jána Filipču sa pri nábore munisti sústredia hlavne na mladých ľudí od 18 do 23 rokov. „Jedno zo základných pravidiel, ktoré sa vštepuje novým členom je - nepozeraj, nedotýkaj sa, nerozmýšľaj o druhom pohlaví. Sexualita či akákoľvek citová náklonnosť sú až do uzavretia sektárskeho manželstva absolútne tabu. Človek musí v sebe tieto veci jednoducho vypnúť,“ zdôrazňuje.

Sexuálna čistota je aj v iných náboženských spoločenstvách prioritou. V spoločenstve založenom reverendom Munom je intímne spolužitie výsadou manželov. „Potom ho smiešne poobliekaný kórejský pár pokropí svätenou vodou, hodí mu na hlavu zopár cukríkov, čím mu odpustí jeho pôvodný hriech, a šťastlivec dostane prísľub, že sa bude môcť čoskoro zapnúť vo vzťahu k druhému pohlaviu - ale už jedine k partnerovi vybranému sektou po absolvovaní rôznych nariadených obradov a povinností,“ hovorí.

Bodkovanie

Pred tým, ako sa človek chce prihlásiť na požehnanie, teda munistickú hromadnú svadbu, musí sa vyspovedať svojmu vedúcemu. V dotazníku, čo odovzdáva spolu so svojimi fotografiami, sa priznáva k všetkým svojim sexuálnym hriechom.

Obodkovaný: Červená farba na fotografii Jána Filipča znamená, že zlyhal, lebo zväzok so ženou vybranou Munom sa nenaplnil.
Obodkovaný: Červená farba na fotografii Jána Filipča znamená, že zlyhal, lebo zväzok so ženou vybranou Munom sa nenaplnil.
Foto: ARCHÍV

Obodkovaný: Červená farba na fotografii Jána Filipča znamená, že zlyhal, lebo zväzok so ženou vybranouo Munom sa nenaplnil. Foto: Archív

„A tak tam zmagorený 25-ročný človek s veľkou hanbou a prosbami o odpustenie píše, že už mal v živote sex, a iný, ešte viac popletený, s hrdosťou uvádza, že v 25 rokoch sex ešte nemal,“ krúti dnes hlavou Ján Filipča.

Čistí mladí ľudia bez sexuálnych skúseností boli na fotkách obodkovaní na zeleno. „Tí, čo zradili mesiáša, zlyhali a ich požehnanie sa rozpadlo. Aj keď nie ich vinou, dostanú červenú bodku. Na modro sú obodkovaní tí, čo sa už v živote dopustili sexu bez mesiášovho dovolenia,“ opisuje. Ďalšiu kategóriu tvoria už zosobášené páry, ktorým mesiáš odpúšťal pôvodný hriech. Ján Filipča tvrdí, že v 90. rokoch len výnimočne dostali povolenie ísť na munistickú hromadnú svadbu ľudia vo vzťahu. „Obľúbeným, patrične teologicky zdôvodneným sektárskym športom vtedy bolo rozbiť vzťah mladých ľudí, ktorí do sekty vstúpili. A čím mal človek krajšiu frajerku, tým škaredšiu manželku mu pridelili. A on, hriešnik, to s vďakou prijal a miloval ju pravou láskou až do smrti. Teoreticky. Prakticky tí chlapi, ale aj ženy, veľmi trpia a utekajú z domu, kedy a ako ďaleko len môžu. A tak má sekta o ,dobrovoľných‘ dlhoročných misionárov postarané,“ hovorí s iróniou v hlase.

Na druhý pokus

Prvý raz mu reverend vybral nevestu z Česka. Písal sa rok 1995. Dokonalá manželka vybratá bohom sa mu páčila, zamiloval sa. „No ona väčšinu času len nepochopiteľne mlčala a utekala. Až oveľa neskôr pochopila, že do vzťahu prenášala nenávisť k svojej matke, alkoholičke, a ospravedlnila sa mi. Ja som podľa učenia Muna pokladal všetko, čo nefungovalo, za svoju chybu, mesiace som sa snažil prispôsobiť jej, prerobiť samého seba. Bol som misionár v Prešove, najvyšší dar od boha, teda požehnanie s vybratou partnerkou, vôbec nefungoval, nevedel som sa sústrediť na učenie pred štátnicami na vysokej škole. Pod náporom týchto okolností som sa psychicky zrútil a vzťah sa rozpadol úplne,“ spomína 44-ročný muž. Od munistov odišiel, ale nevedel sa zaradiť do života.

Vrátil sa medzi nich. „Už ma však považovali za problematického člena. Aj preto som súhlasil, keď mi Mun druhý raz vybral manželku. Nechcel som sklamať,“ priznáva. „Oni síce hovoria, že máte slobodnú vôľu, ale Mun takmer v každom svojom prejave k nasledovníkom vyžaduje bezpodmienečnú lásku, bezpodmienečnú vieru a bezpodmienečnú poslušnosť. Dobrí členovia sa to snažia plniť za každých okolností,“ dodáva.

„Mne sekta pridelila manželku z Albánska a na požehnaní som sa zúčastnil len s fotografiou. S tou ženou som sa nestretol, až do obradu, po ktorom už niet návratu. Ak sa teda nechcete stať najväčším hriešnikom pod slnkom a veľmi ublížiť trpiacemu bohu a svojím milujúcim ,pravým rodičom‘ - Munovi a jeho manželke. Komunikoval som s ňou len s pomocou prekladateľov a pod dôslednou kontrolou našich sektárskych šéfov.“ Ján Filipča hovorí, že vzťah s pridelenou ženou nefungoval zo žiadnej stránky - ani mentálnej, ani fyzickej.

„V takom prípade páry stavajú aspoň na viere. Ale ani to nás nespájalo, lebo ona k nej mala veľmi vlažný vzťah. Ako mnohé iné Albánky v tom čase, chcela sa hlavne vydať do zahraničia,“ pripomína. Po dvoch rokoch bol podľa jeho slov dotlačený do oficiálnej svadby.

Dostal vraj ultimátum z Albánska - buď spravia oficiálnu svadbu, alebo sa to bude pokladať za zrušenie požehnania z jeho strany. „A to oddaný nasledovník Muna spraviť nemôže bez toho, aby zradil mesiáša. Ten mu to totiž nikde priamo nedovoľuje,“ upresňuje. „Božia vôľa je v Munovej sekte zázračný pojem, ktorý sa používa na manipuláciu v akejkoľvek oblasti, vzťahový život, samozrejme, nevynímajúc. Sekta miluje ľudí s problémami vo vzťahu, lebo problémy rovná sa potreba riešiť ich, čo sa rovná zlatá baňa pre toho, kto ,pomáha‘. Majú veľké množstvo načisto nefunkčných metód, ako niekomu pomôcť s jeho životnými problémami, a za všetko si účtujú také obrovské peniaze, že ich človek ťažko dokáže zaplatiť,“ krúti dnes hlavou.

Záchrana predkov z pekla

Jeho manželstvo mala zachrániť zaujímavá praktika - takzvané oslobodzovanie predkov. „Je to šikovný výmysel staršej Kórejčanky, ktorej nemajetný manžel si zrazu mal za čo kúpiť golfový rezort,“ pripomenie. O čo vlastne ide? Podľa toho, v ktorej krajine žijete, zaplatíte od šesťtisíc eur pre Japonca až po 45 eur v Afrike či Severnej Kórei za „oslobodenie“ prvých siedmich generácií predkov.

Tí podľa Munovej vierouky trpia v pekle, pretože každý človek sa chtiac-nechtiac dopúšťa hriechov. A s tým môžu súvisieť vaše problémy vrátane tých vzťahových. „Za oslobodenie každých ďalších siedmich generácií až po Adama a Evu potom platíte desatinu z toho - napríklad Slováci to majú za 225 eur a potom vždy za 22,50 eura plus poplatok za seminár, kde sa obrad robí, a náklady na cestu. Oslobodzuje sa z otcovej a matkinej strany i starého otca a starej matky,“ upresňuje Ján Filipča. Jeho albánska manželka zaplatila na začiatku jeden dolár.

„Kórejská čarodejnica za to vytiahla jej predkov z pekla do čakacej miestnosti, kde roky čakali, pokým bude doplatená celá suma, spievajúc pritom oslavné piesne na mesiáša Muna. To, že som žil dlhší čas v Albánsku, mi umožnilo zaplatiť celú sumu, lebo bola nižšia ako na Slovensku. Ale zistil som, že nič z toho, čo munisti za tie peniaze sľubujú, sa nestane. Život sa mi nezlepšil, milovať pre mňa nemilovateľné som nezačal,“ povzdychne si.

Stratený

Aj táto skúsenosť bola pre Filipča jedným z dôležitých momentov pri odchode z Munovej náboženskej komunity. Podľa jeho slov náboženské hnutie na všetko našlo odpoveď.

„Pomoc nefunguje? Povedia vám, veď si nezaplatil celú ,podmienku odškodnenia‘. Zaplatíte celú sumu a pomoc stále nefunguje? Tvrdia, že ste nemali dostatočnú vieru a nedbanlivo naplnili svoju časť zodpovednosti - modlitby, pôsty, niekoľkohodinové čítanie sektárskych textov, 120 hlbokých kórejských úklonov denne, studené sprchy, žiadny sex na dlhý čas, povinná účasť celej rodiny na každej bohoslužbe či povinné svedčenie - naháňanie ľudí do sekty,“ vymenúva. Po odchode z Cirkvi zjednotenia, ktorá dnes používa názov Federácia rodín za svetový mier, sa jej členom snažil veľa vecí vysvetliť. „Áno, bombardoval som ich mailami, lebo som tam mal veľa priateľov. Mnohým som aj ublížil. Vtedy mi nemal kto vysvetliť, čo sa so mnou deje a že ten hnev nepatrí tým ľuďom, ale zakladateľovi,“ priznáva po rokoch.

Zostal by v tomto náboženskom spoločenstve, ak by mu reverend vybral vhodnejšiu partnerku? „Určite, bol som veľmi zapálený. Sú tam fungujúce páry. Ak si dvojica sadne, venuje sa svojmu životu a Munovo náboženstvo veľmi nepotrebuje. Mnohí nechodia von svedčiť - nejaký uznávaný profesor si nebude kaziť reputáciu kázaním na ulici. A mnohí sú tam pre dobré priateľské vzťahy. Rodiny sa spolu v nedeľu stretnú, spravia si s deťmi spoločný program a je im dobre,“ dodáva. Stretol sa s prenasledovaním zo strany súčasných členov? „Nie. Ale viem, že som pre nich satanská bytosť. Vzdali to so mnou, vedia, že som bol veľmi nahnevaný,“ priznáva.

VIDEO Plus 7 Dní