Tip na článok

SEKTY NA SLOVENSKU: Zvrhlý jogín má u nás stále tisícky prívržencov!

Ceny za semináre sa zvyšujú, mnohí si už kurzy jogy a stretnutia s gurom nemôžu dovoliť.

Galéria k článku (6 fotografií )
Svámi Mahéšvaránanda: V mnohých krajinách bol autor systému Joga v dennom živote prijímaný ako ambasádor mieru.
Mahaprabhudíp ášram: Zo zámku v Střílkoch je od roku 1994 duchovné centrum systému Joga v dennom živote.
Základná literatúra: Patrí k nej Svámidžího kniha Joga v dennom živote a biblia jogínov Lila Amrit.

Paramhans Svámi Mahéšvaránanda je u nás najznámejším indickým guru. Žiaci ho volajú skrátene Svámidží. Údajný svätec, realizovaný Boh a profesor jogy, ktorý má na Slovensku tisíce prívržencov, pred pár rokmi čelil sexuálnemu škandálu.

Foto: Matej Kalina

Mnohí prívrženci jogy prežili veľké sklamanie. Najznámejší jógový systém Joga v dennom živote, ktorý pred desiatkami rokov priniesol charizmatický Ind na Slovensko, získal si ním zdravotníkov i politikov, má podľa mnohých sektárske pozadie.

Škandály ich nezlomili

Svedectvá o tom, ako si Svámi Mahéšvaránanda užíval so svojimi žiačkami, sa začali objavovať v roku 2011.

Postupne zverejňovali svoje trpké skúsenosti jeho žiačky z Chorvátska, zo Slovinska, z Nemecka i Česka. PLUS 7 DNÍ vtedy priniesol spoveď Česky Evy a náš článok Guru a sex sa ocitol na zahraničných weboch kritických voči údajnému indickému svätcovi.

Foto: Archív

Kritici Svámidžího na svojich stránkach prinášajú správy nielen o sexuálnom zneužívaní žiačok, ale aj o guruovom finančnom profite zo svojich žiakov. Niektorí na neho prepísali majetok, ostatní platia za rôzne semináre a stretnutia s guruom. „Po finančnej stránke to bolo pre mňa čoraz nedostupnejšie – ceny stále rástli, každú chvíľu sa na niečo vyberali peniaze. Začala som chodiť do ašrámu na karma jogu – zaplatila som nejaký základný poplatok a ostatné som si odpracovala v kuchyni či v záhrade,“ spomína bývalá žiačka.

VIDEO Plus 7 Dní