Nasypte sem soľ a bude to úplne ako pri mori, - privítal nás na brehu Slnečných jazier v Senci s pádlom v ruke a paddleboardom Peter Kmec, poslanec za Hlas-SD. Pred vlaňajším vstupom do parlamentu pôsobil tridsať rokov v diplomacii.

„Je to tu nádherné, ale vidno pokles turistov po covide,“ prehodil s pripomienkou, že on sám je zaočkovaný, rovnako ako ostatní ľudia v predsedníctve strany. „S výnimkou Petra Pellegriniho, ale on covid prekonal.“

Peter Kmec štartuje každé ráno behom pri jazerách, keďže sa nachádzajú neďaleko jeho domu. Zabehne aj tridsať kilometrov. „Občas cvičím aj jogu,“ usmeje sa s pohľadom upretým na manželku, aby potvrdila jeho slová. Monika Kmecová je interiérovou štylistkou, ale aj inštruktorkou hot jogy a súhlasne prikyvuje, že manžela medzi svojimi cvičencami skutočne občas má.

Poslanec Peter Kmec, trávi často voľný čas na paddleboarde na Slnečných jazerách v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Po rezidenciách vo vlastnom

Cestou k domu politika riešime, ako vníma rozdiely vo svojej diplomatickej kariére a kariére politika. „Tridsať rokov som bol v diplomacii a profesijne som dosiahol diplomatický vrchol tým, že som sa stal veľvyslancom vo Švédsku a následne v Spojených štátoch amerických. Bohaté skúsenosti z diplomacie som preniesol do reálnej politiky, ktorej dôležitou súčasťou je aj tá zahraničná. Diplomatická kariéra znamená aj presúvať sa s celou rodinou z miesta na miesto, takže teraz si užívame, že sme už viac ako dva roky na jednom mieste,“ hovorí Peter Kmec.

Zvonku pôsobí biely dom Kmecovcov s jedným poschodím veľmi jednoducho. „Je to skromnejšie bývanie v porovnaní s veľvyslaneckými rezidenciami, kde sme žili predtým a prijímali sa tam aj pracovné návštevy. Je to však presne to, čo sme chceli a čo potrebujeme. Cítime sa tu výborne, je to rodinné bývanie a sme veľmi spokojní.“

Pracovné návštevy dnes domov nevodí, takže máme v podstate „výnimku“.

Rodinný dom Petra Kmeca v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Dom kúpili Kmecovci rozostavaný, asi štyri roky po narodení syna, keď bolo jasné, že ich pekný mezonetový byt v centre Senca nie je pre rodinu postačujúci. Dorobili si ho presne podľa svojich predstáv postupne, trvalo to asi tri roky, lebo rodina medzitým odišla do Švédska, kde Kmec pôsobil ako veľvyslanec. Všetko financovali z predaja bytu, úspor a zobrali si aj úver.

Interiér inšpirovaný severským dizajnom

Po vstupe do domu je zrejmé, že rodina žije na prízemí. Ocitli sme sa v moderne zariadenom interiéri, priestory nie sú obrovské, nič vás neruší. Je zrejmé, že tu dominuje praktickosť v spojení s nevtieravým vkusom. Chodbu oživujú obrazy od priateľov, na prízemí je aj spálňa, veľký šatník, obývačka a kuchyňa.

Na snímke interiér rodinného domu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu HLAS – sociálna demokracia, Petra Kmeca v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

„Áno, my žijeme tu dole, hore sú dve izby pre deti, ktoré už s nami nebývajú. Dcéra má dvadsaťpäť rokov, študuje medicínu, oslovila ju neuroveda. Syn má dvadsaťjeden, počas roka býva v Spojenom kráľovstve, na Oxfordskej univerzite, kde študuje matematiku a fyziku. Okrem detských izieb je hore odkladací priestor s kúpeľňou, ale tam veľmi nechodíme,“ hovorí Peter Kmec.

„Keďže radi bývame všetci spolu, radi trávime čas ako rodina, veľmi nám vyhovuje, že kuchyňa je v spojení s obývačkou. Je to veľmi praktické,“ hodnotí Kmec. Spomína, že keď zariaďovali dom, nebol ešte taký veľký výber nábytku, aký je dnes.

„Prioritu mali výrobky od známeho výrobcu dreveného nábytku z východného Slovenska, oslovil nás napríklad pri výbere stola, ktorý sme chceli veľký, aspoň pre šesť, sedem ľudí. Aj stoličky máme od neho a sme veľmi spokojní.“

Od slovenského výrobcu si objednali aj skrinky, ktoré sú pod televízorom. Takisto sedačka je vyrobená na Slovensku. Drahší nábytok podopĺňali lacnejšími doplnkami, napríklad plastovými stoličkami na terase a iným zariadením.

Interiér dopĺňa mnoho kvetín. Vázy sú vášňou politikovej manželky, má ich z rôznych krajín. Obývačkovému stolu dominuje kytica, ktorá je naaranžovaná vo váze zo Švédska. „Kvety vo váze, ale aj v kvetináčoch musia vytvárať balans. Drevo je ťažšie, tak aj kvet musí byť viac štruktúrovaný, mohutnejší,“ hovorí pani Kmecová.

Na snímke interiér rodinného domu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu HLAS – sociálna demokracia, Petra Kmeca v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Svietidlá na okne a na stolíku sú od známej švédskej firmy. Keďže obývačka je zároveň pracovňou Petra Kmeca, na parapete nechýbajú fotografie z „amerických čias“, keď sa stretol napríklad s vtedajším prezidentom Barackom Obamom v Bielom dome.

Na snímke interiér rodinného domu poslanca Petra Kmeca v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Zvyknutí na vysoké stropy

Zaujímavo vyberali manželia kozub do obývačky. Pri klasických kozuboch v podstate pribudne do interiéru ďalšia skrinka, ale Kmecovci ho využili aj v rámci vizuálnej potreby ťahať niečo nahor. Peter Kmec aj jeho manželka sú totiž zvyknutí na vysoké stropy a dom ich má štandardné.

„Keďže tento kozub má poz­dĺžnu rúru, opticky vyvyšuje stenu a človek nevníma nízkosť stropov. Zaujala nás na ňom práve vertikálna rúra, ktorá je priznaná, nie je zamurovaná.“

Na snímke interiér rodinného domu poslanca Petra Kmeca v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Svietniky vyberala manželka Petra Kmeca, všetky sú zo Švédska. Na jar, v jeseni a v zime si ich užívajú často. „Máme radi ponuré jesenné a zimné večery, kde sa svietniky určite hodia,“ hovorí Kmecova manželka. Svietniky mení, občas dá farebné, občas preferuje štýl vintage.

Kuchyňa Kmecovcov je veľká a dosť sa na nej pri budovaní domu „narobili“. „Chceli sme vyvýšenú pracovnú dosku na kuchynskej linke, aby sme nemali žiadne parapety, ale rovno nad ňou bolo okno,“ hovorí politik.

Kuchyňa u Kmecovcov v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Počas dňa sa v kuchyni dlho nezdržiavajú, politik často využíva parlamentný bufet. „V kuchyni sme hlavne ráno. Pravidelne si dávam ovsenú kašu a citrónovú vodu. Varenie je doménou manželky, varí skvele, ale snaží sa, aby bolo jedlo aj rýchlo hotové, žiadna zdĺhavá príprava.“

On sa stará podľa vlastných slov doma o nápoje. Teda o spomínanú citrónovú vodu s mätou a rád robí kávu.

Žiadne ďalšie sťahovanie

Hoci nemožno povedať, že dom je zariadený severským štýlom, prvotná inšpirácia pri výbere pochádza práve odtiaľ.

Po celodennej práci relaxuje Kmec s manželkou v lete najmä na terase, kde nechýba pre dokonalú pohodu ani vírivka. Sused im dal povolenie, že si môžu odtrhnúť čerstvé figy z jeho záhrady, ktoré prečnievajú za ich plot.

Na snímke exteriér rodinného domu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky za stranu HLAS – sociálna demokracia, Petra Kmeca v Senci.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

„My sme mali pred domom úžasnú čerešňu, ale, žiaľ, tento rok sa jej niečo stalo.“ O stromy sa stará Kmec, trávu v záhrade kosí raz do týždňa. Zeleninu tento rok nepestujú žiadnu, ale hriadky na ňu vyčlenené majú. „Nestíhame,“ hovorí.

Kmecovci vo voľnom čase okrem športu obľubujú turistiku, obaja radi čítajú. Kým manželkinu záľubu v interiérovom dizajnérstve prezrádzajú knihy v obývačke, odhaliť knižný vkus politika je náročnejšie. „Už dlho preferujem elektronické knihy,“ vysvetľuje Kmec a dodáva, že ho zaujíma najmä zahraničná politika a všetko s ňou súvisiace.

Našu návštevu často prerušuje ďalší člen domácnosti. Je to jedenapolročná uštekaná Želka, mix teriéra z útulku v Piešťanoch. Našli ju náhodou, keď sa Monika Kmecová vybrala s kamarátkou po jej psíka a ona tam zbadala malé šteniatko. „Vraj ju tak buchla packou po pleci, že na to nevedela zabudnúť. Ďalšie dva týždne sme doma riešili, či si psíka zobrať alebo nie.“

Domáci miláčik Kmecovcov.
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

FOTO bývania Petra Kmeca pri seneckých jazerách v GALÉRII

Myslí si Peter Kmec, že ich v budúcnosti opäť čaká sťahovanie kvôli jeho práci? „Kariéru diplomata som zavesil na klinec, takže asi nie.“

Mohlo by vás zaujímať: