Tip na článok
Do tejto budovy sa chodia hlásiť nezamestnaní.

Senecký úrad práce sídli v luxusnej budove s honosným názvom

Úrad práce v Senci platí za prenajaté priestory v luxusnej novostavbe iba jedno euro mesačne za štvorcový meter. Má to však háčik.

Galéria k článku (4 fotografie )
Klientov nenadchli: Senčania sa rozčuľovali nad luxusnou budovou, v ktorej teraz sídli úrad práce.
Nevyznamenával: Minister Richter sa šetrením na seneckom úrade nepochválil. Malo totiž háčik.
Pôvodné miesto: Ešte vlani sídlil úrad v priestoroch Strednej odbornej školy na Kysuckej ulici.

Úrad práce platí až o 94 percent nižšie nájomné ako súkromné firmy sídliace v tej istej budove. Ako sa to úradníkom podarilo? Omylom. Bežný prenájom sa totiž pohybuje okolo desiatich eur za štvorcový meter. Budova, v ktorej úrad práce sídli, pôsobí mimoriadne luxusne.

Je aj architektonicky zaujímavá a hrdí sa názvom Belle epoque, čo znamená krásne časy. Nečudo, že Senčanov poriadne rozhodilo, že sa do nej presťahoval práve úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. „To nemyslia vážne! Chodia tam ľudia bez práce, čo sú na dávkach, a majú sa pozerať na tú luxusnú stavbu?“ rozčuľoval sa obyvateľ Senca, ktorého nové priestory nenadchli.

Veľké sťahovanie

Úrad predtým sídlil v budove Strednej odbornej školy na Kysuckej ulici. Mesačne platil nájomné aj s energiami vyše 3 800 eur. Kancelárie a chodby boli síce vymaľované a upravené, no úrad hľadal nové priestory. Padlo teda rozhodnutie presťahovať sa. „Oslovili sme mesto Senec, ako aj inštitúcie, ale nenašli sa vyhovujúce štátne priestory,“ vraví Matej Kankara z úradu.

Objavili však projekt, ktorý krátko predtým získal stavebné povolenie. Úrad s majiteľom budúcej budovy uzavrel zmluvu o budúcej zmluve. Oproti predchádzajúcim vyše 372 štvorcovým metrom má teraz k dispozícii takmer 600 štvorcových metrov.

Väčšie za menej

Skutočnú zmluvu uzavreli až vlani v decembri. A je naozaj šokujúca. Úrad podľa nej platí za tieto priestory 5 998,40 eura bez DPH ročne! Mesačne to teda, už aj s daňou, vychádza na jedno jediné euro za štvorcový meter. Hoci k nájmu treba pripočítať ešte aj služby a energie, ktoré sú spolu 1 836 eur mesačne, cena je stále naozaj extrémne nízka.

Až natoľko, že sme sa pre istotu opýtali priamo na úrade, či toľko naozaj platia. „V zmysle platnej a účinnej zmluvy o nájme nebytových priestorov, ktorá je verejne dostupná, je stanovená suma za nájomné a služby spojené s nájmom za jeden kalendárny mesiac 2 435,84 eura vrátane DPH,“ potvrdil nám Kankara.

Úrad zaberá druhé a tretie nadzemné podlažie. Prvé a štvrté sú zatiaľ neobsadené. Na svojej stránke majiteľ budovy Pozemné stavby SC ponúka voľné priestory na prenájom. Ale za úplne iné sumy. Za štvorcový meter pýta od záujemcu pätnásť eur mesačne, čo nám potvrdili aj pracovníčky spoločnosti, keď sme sa telefonicky zaujímali o prenájom.

Tých pätnásť eur je však bez energií. Z toho by vyplývalo, že senecký úrad práce dostal neuveriteľnú zľavu - skoro 94 percent z ceny nájmu! Ak by ste si mysleli, že úradníkom sa podarilo budovu vysúťažiť a spomedzi množstva ponúk vybrali ten najlacnejší prenájom, ste na omyle.

Podľa zákona totiž pri hľadaní prenájmu štátna inštitúcia nemusí robiť verejnú súťaž. Takže stačí, ak riaditeľ ukáže prstom, a hotovo. Úrad si teda zjavne takúto luxusnú budovu za babku našiel sám.

V čom je háčik?

Oveľa luxusnejšie priestory, navyše väčšie takmer o 230 štvorcových metrov a pritom skoro o 1 400 eur mesačne lacnejšie. Znie to ako ekonomický zázrak. Napriek tomu, že sa takéto niečo udialo, ministerstvo práce riaditeľa seneckého úradu Kamila Pajera nevyznamenalo Radom zlatého prasiatka prvého stupňa. Ako nám potvrdil Pajer, skutočne to má háčik.

„Nám túto výhodnú cenu ponúkli hneď na začiatku. Riešili sme to rok a pol a nakoniec sme aj uzavreli zmluvu s touto cenou. Tá je platná, ďalej som sa tým nezaoberal,“ vysvetľuje. Keď však majiteľ budovy zistil, akú nevýhodnú zmluvu omylom podpísal, zrejme ostal v šoku. Cena takmer šesťtisíc eur totiž nemala byť za rok, ale za mesiac.

Podľa Pajera je dosť pravdepodobné, že úrad dostane výpoveď z nájmu. Tú však bude môcť dostať až prvého júla a výpovedná lehota je pol roka, takže do konca roka má určite po starostiach.

„Momentálne je cena výhodou, ale v podstate je to nevýhoda. Budeme musieť hľadať nové priestory, keď dostaneme výpoveď,“ dodal Pajer. Ako povedal, cenu šesťtisíc eur mesačne isto akceptovať nebudú.

VIDEO Plus 7 Dní