S úprimnými vyznaniami to v politike nie je nikdy ľahké. Napriek tomu sa predseda parlamentu Andrej Danko úprimnostiam pri svojich verejných vystúpeniach nebráni. Do tejto mozaiky prispel šéf národniarov v nedávnej relácii Braňa Závodského v rozhlasovej relácii na rádiu Expres, kde sa priznal, že po hokejovej prehre našich reprezentantov viac popil. Kritika na jeho vystúpenie zaznela aj z politických radov.

Ťažko vládzem

Na podobné vyjadrenia sme boli zvyknutý u predošlého predsedu SNS Jána Slotu, súčasný šéf národniarov zrejme nezaostáva. „Trošku som omámený, lebo som zapíjal smútok po tom hokeji,“ odpovedal na prvú otázku Danko moderátorovi Závodskému, ktorý sa predsedu parlamentu pýtal ohľadne jeho návštevy osláv ukončenia Druhej svetovej vojny v Moskve. Závodského „grilovanie“ predsedu parlamentu na tému rusko-slovenských vzťahov trvalo polovicu z 25-minútovej relácie, ktorými Danka očividne obťažoval. Po jednej z otázok, ktorá mierila na dodávky plynu z Ruskej federácie či ohľadne budovania rusko-nemeckého plynového projektu Nordstream 2 Danko zahlásil: „Ťažko vládzem, fakt som dosť popil,“ zareagoval na moderátora. „Tak ja dúfam, že to fakt nie je celkom vaše ospravedlnenie,“ spýtal sa vzápätí Závodský. „Veď ma valcujete pán redaktor…,“ kontroval mu Danko.

Kritika z politických radov

Zvyšná časť relácie bola zameraná na vzťahy v koalícii ako aj k téme obnovy vojenských letísk na Slovensku americkou armádou. „Ja nikdy nechcem, aby sa hovorilo, že SNS pomohla k tomu, že na území Slovenska sú cudzie ozbrojené sily, to radšej odídem z politiky,“ povedal Danko, ktorý v závere opäť vyjadril ľútosť nad stratou hokejových bodov vo včerajšom zápase našich reprezentantov s Kanadou.

Politické body očividne za vystúpenie stratil predseda parlamentu v radoch poslancov. „Nepočúvala som reláciu, lebo sme tu uväznení v parlamente. Dôstojnosť tohto úradu si vyžaduje trošku iný prístup najmä pri vystupovaní vo verejných reláciách, kde naozaj reprezentuje Národnú radu ako inštitúciu, tak by mal zapojiť sebareflexiu a keď sa takéto niečo prihodí nemal by sa verejne vyjadrovať. Ale tak pri pánovi Dankovi nás prekvapujú rôzne veci, že sa to u nás stáva štandardom," uviedla na adresu Dankovho vystúpenia poslankyňa Natália Blahová. O reakciu sme požiadali aj vládnu stranu Most-Híd, ktorá nám prisľúbila svoje stanovisko.