Tip na článok
Nádvorie Európy: Sú tu viac než štyri desiatky budov, reprezentujúcich architektúru rôznych krajín starého kontinentu.

SERIÁL KRÁSY SLOVENSKA Komárno: Nádvorie Európy turistom stále vyráža dych

Komárno a jeho okolie ponúkajú návštevníkom históriu, zdravú vodu aj očarujúcu prírodu.

Galéria k článku (6 fotografií )
Dôstojnícky pavilón: V minulosti slúžil ako ubytovňa pre oficierov cisárskej armády a ich rodiny.
Nádvorie Európy: Sú tu viac než štyri desiatky budov, reprezentujúcich architektúru rôznych krajín starého kontinentu.
Na kone: Na ranči v Novej Osade si môžete zajazdiť na araboch aj achaltekinských koňoch.

Rodisko spisovateľa Móra Jókaia, skladateľa Franza Lehára, ale i neslávne známej herečky Zuzany Marošovej je opradené bohatou históriou, ktorú návštevník vníma na každom kroku. Staré stavby vás zavedú ďaleko do minulosti, keď tadiaľto pochodovali rímske légie, alebo keď mesto odolávalo nielen stotisícovej armáde sinanského pašu, ale aj nájazdom povstaleckých vojsk Imricha Thökölyho.

Nájdete tu malebné zákutia, príjemné posedenie v štýlových kaviarničkách, reštauráciách a typických čárdach, môžete sa prejsť mestskými parkmi i po nábreží Dunaja, relaxovať v termálnych vodách alebo využiť spleť cyklistických chodníkov. „Komárno je primalé na toľko pamätihodností a zaujímavých miest, koľko ich tu je,“ hovorí nám Erik Sokol, učiteľ na tunajšej priemyslovke, počas plavby výletnou loďou k sútoku Váhu a Dunaja. „Máme však veľké rezervy v tom, ako turistov prilákať, zaujať a pohostiť. V tom sa musíme veľa učiť napríklad od našich južných susedov.“

Mesto plné histórie

Hoci je Komárno počas našej návštevy pod mrakom, historické centrum si nás získa na prvý pohľad. Pešou zónou míňame Dôstojnícky pavilón z polovice 19. storočia, na ktorom sa skvie motto Františka Jozefa I. „Viribus unitis“ - V jednote je sila, Zichyho palác s expozíciami Podunajského múzea, neorenesančnú budovu mestskej radnice a podchodom sa dostaneme až na Nádvorie Európy, ktoré turistom aj po šestnástich rokoch stále vyráža dych.

Dôstojnícky pavilón: V minulosti slúžil ako ubytovňa pre oficierov cisárskej armády a ich rodiny.
Dôstojnícky pavilón: V minulosti slúžil ako ubytovňa pre oficierov cisárskej armády a ich rodiny.
Ede Dömötör

Dôstojnícky pavilón: V minulosti slúžil ako ubytovňa pre oficierov cisárskej armády a ich rodiny.FOTO: Ede Domotor

Fontánu nazvanú Milénium, vyrastajúcu uprostred námestia, obklopujú viac než štyri desiatky budov, reprezentujúce architektúru rôznych krajín starého kontinentu. Nechýbajú ani sochy panovníkov a významných osobností.

Kam ďalej? Takmer všetci domáci nás posielajú obzrieť si pevnostný systém. Rovnako tak dievčatá z turistickej informačnej kancelárie (TIK). „Je najväčší v strednej Európe,“ hovorí Alexandra Vargová. „Niekedy sa mesto rozkladalo len za týmto opevnením. Takúto pamiatku nenájdete nikde inde na Slovensku. Jeho súčasťou je stará a nová pevnosť, Rímske lapidárium s vykopávkami, katakomby, máte odtiaľ pekný výhľad na Dunaj. Je to naozaj zážitok.“

Zábava a výlety

Pracovníčky TIK nám nezabudnú pripomenúť ani podujatia, ktoré stojí za to navštíviť. Či už je to Vínna terasa a Lehárovo leto s množstvom kultúrnych akcií, júnové Jókaiho dni a top akcia roka sú podľa nich Komárňanské dni. „Konajú sa koncom apríla a je to najväčší festival plný koncertov pod holým nebom, súťaží, vína, remeselníkov a zábavy. Vtedy Komárno naozaj žije.“ Určite však stojí za návštevu aj Vínne korzo, ktoré sa začne v pookolia ponúknu svoje najlepšie produkty, v stánkoch sa občerstvíte dobrým jedlom a zábavu okorenia hudobné kapely. Skrátka, veľký jarmok.

S nočným životom je to horšie. Pravidelne vraj hrá len diskotéka West, kvalitné džezové koncerty si zas môžete vychutnať v Hostinci u čierneho psa.

Po ôsmich rokoch má mesto zase aj kino. V novom šate. Popri klasických filmoch si užijete 3D produkciu aj poležiačky v špeciálnych polohovateľných sedadlách vyrobených na objednávku.

Známy rodák, futbalista Szilárd Németh sa zameria na športovú oblasť. Odporúča nám návštevu basketbalových podujatí v mestskej športovej hale, ktoré majú podľa neho najlepšiu atmosféru, akú na Slovensku zažil. Nezabudne zagratulovať strieborným kajakárom z olympiády.

Niekoľko tipov na výlet nám dá opäť Alexandra Vargová. Napríklad vyhliadkovú vežu v Kravanoch nad Dunajom, pozostatky rímskeho vojenského tábora Kelemantia pri obci Iža, ktorý vznikol počas vlády cisára Marca Aurélia, či plavbu výletnými loďami po Váhu a Dunaji. A keď už budete mať prehliadky dosť, môžete si vychutnať termálne kúpele priamo v meste. Päťdesiatstupňovú liečivú vodu čerpajú z hĺbky vyše 1 200 metrov.

Kde sa najesť a vyspať?

Azda najpopulárnejšie jedlá regiónu sú guláš, paprikáš, živánska, šomlói halušky, halászlé či Jókaiova fazuľová polievka. Kde si ich najlepšie vychutnáte? Domáci radia tradičné čárdy. V Komárne máte na výber z troch. Apály v Novej Osade, Pri Váhu a v Bašte vedľa Rímskeho lapidária. Pri pátraní po gastronomických zážitkoch by vás nemala sklamať exkluzívna reštaurácia Bella, pomenovaná po druhej manželke Móra Jókaia, Banderium alebo Prestige. Všetky v centre.

Rímske lapidárium: V bašte VI sú umiestnené rímske kamenosochárske pamiatky.
Rímske lapidárium: V bašte VI sú umiestnené rímske kamenosochárske pamiatky.
Juraj Roščák

Rímske lapidárium: V bašte VI sú umiestnené rímske kamenosochárske pamiatky.FOTO: Juraj Roščák

Dobrá kaviareň? Z hodnotení Komárňanov nám vyšlo Cafe Laro, Čili Cafe a na nádvorí Európy rodinná kaviareň Viki Rákovej Kút Cafe.

Pri výbere miest, kde na noc skloniť hlavu, si opäť necháme poradiť. Turistické ubytovne tu vyjdú dvojicu na 20-25 eur, veľmi slušné penzióny na 35-40, hotely sa pohybujú okolo päťdesiatky. Ak chcete nadštandard, zájdite do hotela Peklo, kde už nocovala skupina Venga Boys, raper Coolio, speváčka Lucie Bílá či herci Gerard Depardieu a Dominic Cooper. Tu už rátajte za izbu pre dve osoby takmer so sedemdesiatimi eurami. Vybrať si môžete aj z ubytovacích zariadení známych športovcov. Bratia Riszdorferovci ubytujú dvojicu vo svojom penzióne Olymp a Juraj Bača zase v Litovli. Na oboch miestach zaplatíte za dvojlôžkovú izbu s raňajkami 45 eur.

Kraj dobrého vína

S podunajskou oblasťou sa akosi samozrejme spája dobré víno. Azda najvychytenejšou oblasťou je Strekov. V dedine, ktorá tu obklopená vinohradmi stojí takmer tisíc rokov, sa vraj vinárstvom zaoberá takmer každá rodina. Svoje umenie si odovzdávajú z generácie na generáciu a tvrdej práci vo viniciach sa nevyhýbajú ani najmladší. Prechádzame pomedzi malebné domčeky s pivnicami a pasieme sa pohľadom na mierne zvlnenú nížinu pod nami.

„Strekov je výnimočný ílovitou zeminou a svahy sú naklonené tak, že viniču sa dostáva slnečného svitu počas celého dňa,“ hovorí nám René Dolák, ktorý sa práci vo vinohradoch venuje niekoľko rokov. Zostupujeme do pivnice, kde sa teplota pohybuje na úrovni 18 stupňov, a ochutnávame špecialitu s názvom Svojsen. „Je vyrobená z troch druhov hrozna a cukornatosť dosahuje až tridsať percent. Tak sa vlastne môže porovnávať s Tokajom.“ Ako pokračuje, v tejto oblasti sa darí všetkým odrodám. Pestovatelia preferujú Rizling vlašský a rínsky, Devín, Chardonnay, Cabernet sauvignon či Dunaj.

René Dolák: Na festivale vína sa za dva dni vystrieda viac než deväťtisíc ľudí.
René Dolák: Na festivale vína sa za dva dni vystrieda viac než deväťtisíc ľudí.
Juraj Roščák

René Dolák: Na festivale vína sa za dva dni vystrieda viac než deväťtisíc ľudí.FOTO: Juraj Roščák

V Strekove vás čaká aj dostatok zábavy. Najpopulárnejší je júlový festival vína s bohatým programom, keď sa na svahoch s vinohradmi zíde za dva dni vyše deväťtisíc návštevníkov. Na jar tu zase organizujú Kalkýšsky festival, zameraný na zachovanie tradičných pôstnych jedál predkov. Nechýbajú ani ochutnávky a súťaže.

Cestou pomedzi vínne domčeky nachádzame veselú partiu domácich pri guláši. Tí nám hovoria o ďalších prednostiach tejto lokality: „Krásny výhľad, pekné ženy, priateľské prostredie. Niekedy nám tu je lepšie ako doma!“

Na ranči

Nebaví vás bicyklovanie ani plavba loďou? Tak si zajazdite na koňoch. V okolí Komárna máte viacero možností. Nám sa zapáčil ranč v Novej Osade. Prístup k nemu je pre auto síce náročný, zato sa ocitnete v rukách skutočného odborníka. Ernest Papp je totiž vyučený chovateľ koní a jazdec. Okrem obľúbených arabov tu majú špecialitu - achaltekinské kone z Turkménska.

Toto odolné a vytrvalé plemeno je staré zhruba tritisíc rokov. Za hodinovú jazdu zaplatíte desať eur. „Ponúkame tiež lukostreľbu, priestor na oslavy, rodinné posedenia, svadby, denné detské tábory aj ubytovanie v chatkách pre osem ľudí. Jedna vyjde päťdesiatku na noc,“ hovorí nám majiteľ ranča.

Na kone: Na ranči v Novej Osade si môžete zajazdiť na araboch aj achaltekinských koňoch.
Na kone: Na ranči v Novej Osade si môžete zajazdiť na araboch aj achaltekinských koňoch.
Peter Galan

Na kone: Na ranči v Novej Osade si môžete zajazdiť na araboch aj achaltekinských koňoch.FOTO: Peter Galan

Objekt na okraji Komárna je skutočný raj pre deti. Niekoľko z nich sme zastihli počas obedňajšej pauzy vo veľkom stane. Ich učiteľka Ildikó Konczerová sem vodí svojich zverencov už druhý rok. „Je tu pekné prostredie a deti sem chodia rady,“ hovorí nám. „Lákajú ich hlavne hry a kone. Tie skúsenejšie si môžu zajazdiť aj hodinu, začiatočníci pár minút pod dohľadom inštruktora. Popri tom sem pozývame tradičných remeselníkov z okolia, aby im predstavili svoje umenie. Vďaka zaujímavému programu zabudnú, že ich doma čakajú počítače...“

VIDEO Plus 7 Dní