Tip na článok
Nezablúdite: Nielen na Hlavnej ulici je čo vidieť. V priľahlých uličkách centra objavíte množstvo historických skvostov.

SERIÁL KRÁSY SLOVENSKA Perla východu Košice: Kam zavítať počas leta v historickej metropole?

Metropola východu dýcha históriou, kultúrou, zábavou a hlavne dobrou atmosférou.

Galéria k článku (10 fotografií )
Bukovec: Vodná nádrž láka Košičanov čistotou vody.
Vláčikom na Alpinku: Košická detská historická železnica vďaka skupine nadšencov stále žije.
Dóm svätej Alžbety: Najvýchodnejšia gotická katedrála stojí v samom srdci Košíc. Tento rok sprístupnili pre verejnosť aj jej južnú vežu.

Košice boli vždy trochu iné než zvyšok Slovenska. Možno to pramení z významnej pozície mesta v rámci Uhorska alebo z faktu, že tu vždy dokázali vedľa seba žiť viaceré národnosti a etniká. Napriek masívnej výstavbe si dodnes zachovávajú svoju tvár, obľúbené výletné zóny z minulosti sú aj dnes v kurze, legendárna záhradná piváreň Kembridž je, azda z nostalgie, ešte plnšia ako vo svojich zlatých časoch, spätosť mladých i starších s mestom či koncentrácia pekných dievčat v uliciach „západniara“ stále príjemne udivujú.

Hlavná: Historické centrum s množstvom kaviarničiek a zaplnených terás podnikov ponúka neopakovateľnú atmosféru. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

A kultúra? Tej tu vždy bolo dosť. Ako nám hovorí herec bábkového divadla Miroslav Kolbašský, výdatne obohatenej alternatívnymi smermi, ktoré sa asi tiež podpísali pod ocenením Európske hlavné mesto kultúry spred troch rokov. Skrátka, metropola východu, utopená v Košickej kotline, v náručí nádherných hôr, plná zelene, parkov a rekreačných zón dostupných z centra peši či mestskou dopravou, si zachovala to svoje a pridáva návštevníkom stále ďalšie lákadlá.

Na skok do minulosti

Pre Mira sú Košice srdcová záležitosť. Počas prechádzky Hlavnou ulicou, plnou života, hudby a citlivo rozložených terás podnikov plných ľudí, s úsmevom priznáva, že po niekoľkých pokusoch žiť inde sa sem vždy vrátil. Imponuje mu, že mesto skutočne žije multikultúrne a multinacionálne „Celé centrum je historické, aj tých pár budov, ktoré sem na prvý pohľad nepatria, má svoje opodstatnenie,“ rozreční sa.

„Mnohí napríklad nevedia, že osemposchodový dom na okraji Hlavnej pochádza ešte z prvej republiky a bol jednou z prvých výškových budov u nás.“ Domáci sa chvália skôr dávnejšou históriou. „Smerom na východ tu máme poslednú gotickú katedrálu v Európe a je skutočným skvostom.“ Dávne časy tu však na nás dýchajú zo všetkých strán.

Čítajte viac:

VIDEO Tichý pochod bez Rašiho: Košičania sa búria proti parkovacej politike a primátorovi

„Môžeš vyraziť z ktoréhokoľvek miesta a zastaviť sa kdekoľvek, všade je na čo pozerať.“ Skutočne. Pre návštevníka je takmer povinnosťou stráviť aspoň chvíľku v majestátnom Dóme svätej Alžbety, vyškriabať sa na severnú vežu katedrály a pozrieť si mesto z výšky takmer šesťdesiatich metrov, zájsť do Miklušovej väznice, v ktorej panoval krutý kat Mikluš, prejsť sa malebnou uličkou remesiel.

Môžete si obzrieť podzemné múzeum Dolná brána s hradbami z trinásteho a pätnásteho storočia, zastaviť sa pri bronzovej plastike anjela držiaceho mestský erb Košíc, najstarší v Uhorsku a jeden z najstarších na svete, či len tak posedieť v parku pri spievajúcej fontáne, kde popri hudbe o sebe pravidelne dáva vedieť zvonkohra s vyše dvadsiatimi zvonmi.

Autor niekoľkých publikácií o metropole východu, moderátor televíznej šou Bez šepkára a ostrieľaný sprievodca Košicami sprevádzajúci turistov dvadsaťštyri rokov Milan Kolcun nám rozpráva o zaujímavostiach, ktoré v turistických sprievodcoch ešte nenájdeme.

Dóm svätej Alžbety: Najvýchodnejšia gotická katedrála stojí v samom srdci Košíc. Tento rok sprístupnili pre verejnosť aj jej južnú vežu. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Napríklad, že nedávno otvorili tridsaťmetrovú južnú vežu dómu, ktorá je zaujímavá hlavne labyrintom starých schodísk, či podzemie pod Kaplnkou svätého Michala. On sám má najradšej chvíle strávené v Dóme svätej Alžbety.

Vždy keď ideme okolo, vojdeme. Posedieť, prísť na iné myšlienky. Je tam množstvo architektonických štýlov, umeleckých diel a vrelo odporúčam návštevu latinskej omše. Počas nej akoby ste sa preniesli do dávnych čias v prostredí obdivuhodnej architektúry, počúvajúc jazyk stredovekej Európy obohatený barokovými a renesančnými piesňami v podaní zboru Gregoriana.“

Milan Kolcún nám ponúka aj tipy z novšej histórie. Napríklad socialistickú krčmu vyzdobenú dobovými artefaktmi na Zvonárskej, kde je vraj také nafajčené a ceny také nízke, že máte pocit, akoby ste sa vrátili o desiatky rokov späť, alebo hudobný obchod o pár krokov ďalej, ktorý pôsobí ako výstavná miestnosť.

Nájdeme tu nielen staré vinyly, ale aj veci z 50., 60. a 70. rokov minulého storočia.

Čítajte viac:

Caravaggia hľadá už aj Peter Dvorský

Zmobilizovali sa

„Košice sú určite zaujímavé miesto na život,“ hovorí nám ďalší tunajší rodák, spevák kapely No Name Igor Timko. „Neuveriteľnou históriou dýcha celé mesto. Jeho premeny sú citeľné a myslím, že impulzom bolo práve označenie za Európske hlavné mesto kultúry, keď ľudia zistili, že sa musia mobilizovať sami. Preto sú tu dnes výnimočné reštaurácie, bary, pivárne a zaujímavé kulinárske miesta. Mesto je zelenšie, pôsobí modernejšie a s príchodom IT firiem sa omladzuje.

Nová Steel Aréna otvorila bránu do Košíc svetovým hviezdam, je tu dosť miest aj pre vyznávačov menšinovej kultúry od hudby cez výtvarné umenie až po divadlo. Budem sebecký, ale preto, že som sa po pätnástich rokoch vrátil na scénu Štátneho divadla, odporúčam muzikál Móric Beňovský.

Je dobre napísaný a umocnený krásnymi piesňami, sprevádzaný živým orchestrom, a určite by som ľudí pozval do Tabačky, kde som nedávno videl autorské predstavenie Divadla Na Peróne. Sú to mladí ľudia, ktorí si sami píšu, hrajú a tešia sa aj medzinárodnému uznaniu.“

Igor obľubuje prechádzky Hlavnou ulicou, na ktorú sú Košičania právom hrdí. „Je jedinečná v tom, že na nej žijú aj domáci a nie je len turistickou atrakciou ako napríklad Václavák v Prahe. Vždy a všade platí, že mesto možno spoznať hlavne cez jeho obyvateľov.“

Za jedlom i zábavou

Vybrať najlepšie miesta, kde sa dá posedieť, dobre sa najesť, vypiť či vypočuť hudbu, nie je jednoduché. Konkurencia je obrovská a málokto si dovolí podliezť latku kvality. „Všade je dobre, lepšie a draho,“ počúvame názory domácich. Aj tak sa však niektoré názvy opakujú. Milan Kolcun preferuje reštauráciu Baránok na okraji rekreačnej zóny Čermeľ s kvalitným personálom a výborným jedlom, Igor Timko štýlovú Vilu Regiu, Kamelot alebo U kohúta.

Jakabov palác: Pôsobivá stavba bola kedysi sídlom československého prezidenta Edvarda Beneša. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Do Kohúta nás jednoznačne posiela aj spevák Lukáš Adamec. „Mám to tam rád, majú kvalitné jedlo, pivo, stretávajú sa tam príjemní ľudia, pravidelne znie živá hudba.“ Neraz tam vraj možno stretnúť osobnosti kultúry. Možno aj preto, že podniku v Uličke remesiel šéfuje hudobník Tomáš Okres. Či už je to Milan Lasica, Miroslav Donutil, alebo Karel Roden. Dáme si poradiť a v príjemnej záhrade s bleskovou obsluhou si na záver dňa doprajeme vychladenú tankovú plzeň.

Tomáš nám vo chvíľke voľna potvrdzuje, že živú hudbu tu majú každý týždeň. Vystriedali sa tu Peter Lipa, Lukáš Adamec, Marián Čekovský, ale aj veľa zahraničných kapiel. Tomi Okres oceňuje vzmáhajúci sa turizmus, ale nemá veľké oči.

Pre mnohých zahraničných návštevníkov nie je naše mesto cieľovou stanicou. Azda len Maďari sa zdržia dlhšie. Košice pokladajú za svoje mesto a prichádzajú sem za históriou.“ Hoci sám podniká v gastronómii, nemá problém odporučiť nám ani iné podniky. Ako lokálpatriot je rád, že sa služby aj v tejto oblasti stále zlepšujú.

K reštauráciám, ktorých mená už zazneli, pridá hotel Bankov. „Rád zájdem aj do baru Pokhoi v centre. Je to také komunitné miesto priateľov piva, cyklistiky a dobrej muziky.“ A nočný život? Veľké diskotéky v meste stále fungujú, ale domáci preferujú skôr menšie podniky, hlavne na Kováčskej ulici. To je vraj miesto pre tých, ktorí hľadajú dobrú zábavu. Pojmom je v tomto smere starý dobrý Jazz klub, rezonujúci v meste už desiatky rokov ako značka kvalitnej zábavy.

Na koncertnom pódiu tu vystúpila napríklad Dara Rolins, Robo Opatovský, No Name a mnoho známych diskdžokejov. Dobrú muziku nám odporúčajú aj v Kulturparku, umenie v Kunsthalle, ktorá vznikla z bývalej mestskej plavárne na okraji vynoveného parku pri železničnej stanici.

Výlety priamo v meste

Košice sú nerozlučne spojené s prírodou. Do niektorých rekreačných oblastí dôjdete z centra pohodlne peši alebo mestskou dopravou. Azda najnavštevovanejší je rozsiahly lesopark Anička, tiahnuci sa popri brehu rieky Hornád. Počas našej návštevy tu stretávame množstvo cyklistov, bežcov, rodiny s deťmi, míňame tenisové kurty, ihriská, bufety i reštaurácie.

Pramení tu minerálna voda Gajdovka, ktorá vám upraví trávenie lepšie ako pivo v neďalekých podnikoch. No a, samozrejme, kúpalisko Ryba, ktoré sem už historicky patrí.

Okrem kúpania poskytuje športovú rybačku, pri ktorej nepotrebujete skúsenosti ani rybársky lístok. Po príjemnej prechádzke vyrazíme do Čermeľského údolia, kde na plné obrátky premáva detská železnica s najstarším funkčným rušňom na Slovensku.

Historická železnica opäť žije.

Ešte pred pár rokmi sa zdalo, že táto unikátna atrakcia, kde sa v úlohe železničiarov realizovali deti, zomrie na nedostatok financií. Našťastie sa našlo pár nadšencov, ktorí sa jej ujali.

„Pred piatimi rokmi sme dali dohromady financie, odkúpili vozový park a začali ho opravovať. Dnes sú už všetky historické vozidlá funkčné. V sezóne od apríla do decembra sa tu premelie zhruba 40-tisíc návštevníkov,“ hovorí nám riaditeľ železničky Ľubomír Lehotský.

Aj vďaka tomu Čermeľské údolie ožíva a ponúka množstvo atrakcií - lezeckú stenu, lanový park Tatralandia, údolie Manitou, kde program pre najmenších pripravujú „Indiáni“ a láka aj paintballová strelnica, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Ak si k tomu prirátame nádherné lesné prostredie plné turistických chodníčkov, pripravených ohnísk a lákavých zákutí, nie div, že práve toto údolie domáci odporúčajú návštevníkom azda najčastejšie.

Na svoje si prídete aj v kavečianskej zoologickej záhrade, ktorá je rozlohou najväčšia v strednej Európe. Ako nám hovorí tunajšia referentka pre vzdelávanie Vlasta Paľková, ročne sem príde až dvestotisíc ľudí. „Máme tu dvestotridsať druhov zvierat a ako jediní na Slovensku napríklad tučniaky jednopásové či tulene obyčajné,“ dozvedáme sa. „K tomu ponúkame detské ihriská či zážitkové programy, ako je noc v zoo alebo detské tábory.“ Súčasťou areálu je Dinopark, kde nachádzame desiatky statických i ozvučených robotických modelov dinosaurov v životných veľkostiach.

Čo všetko nájdete v košickej ZOO?

Len na skok od zoologickej záhrady vyrástla letná bobová dráha, kde sa v osemstometrovom žľabe spúšťate na vozíkoch dolu do údolia. Ak máte radšej vodné športy, ideálnou voľbou je lodenica na Aničke, kde si za 16 eur môžete vychutnať dvojhodinový splav rieky na kanoe či kajaku alebo za necelú päťdesiatku sa počas dvoch dní doplaviť do Maďarska a späť. Nestačí? Tak si vychutnajte Košice z vtáčej perspektívy.

Tu však rátajte s vyššími nákladmi. Za let balónom zaplatíte vyše 160 eur.

Za vodou i pamiatkami

V letných mesiacoch sa doslova žiada zaplávať si v chladivej vode bazénov či vodných nádrží. Ani tu nás Košice nesklamali. V ponuke majú štyri kúpaliská vrátane zrekonštruovanej Červenej hviezdy. Ak si chcete užiť príjemný celodenný výlet, oplatí sa zájsť k nádržiam Ružín a Bukovec.

Prvá s chladnejšou vodou je vhodná na plachtenie či člnkovanie, Bukovec zas obľubujú plavci. V prvej chvíli nás zaskočí oplotený areál, kde od nás nekompromisne žiadajú šesť eur za vstup a parkovanie. Bukovčania nám však radia druhú stranu nádrže, kde je všetko zadarmo. Samozrejme, okrem občerstvenia.

Vodná nádrž Bukovec je 10 kilometrov od centra Košíc.

Tunajší Beach bar funguje už piaty rok a fakt, že návštevníkom bezplatne ponúkajú nielen vstup, ale aj ležadlá či diskotéky, sa im opláca. „Vo vrcholnej sezóne sem príde aj dva a pol tisíca ľudí za deň. Býva tu doslova hlava na hlave,“ hovorí prevádzkarka Sandra Husárová. Dôvodom je podľa nej aj kvalita vody. „Máme ju takú čistú, že sú v nej raky.“ V tejto súvislosti si spomenie na nedávnu aférku, keď sa partia čínskych pytliakov snažila „uniesť“ až osemdesiat hlavonožcov.

„Našťastie ich policajti chytili a raky putovali naspäť do nádrže.“ Možnosti košického regiónu sme zďaleka nevyčerpali. Igor Timko nám radí vinársky raj v Tokaji, ktorý je len pol hodiny jazdy od mesta, alebo výšľap na Kojšovskú hoľu, Milan Kolcun Jasov s úchvatnou jaskyňou aj s kláštorom premonštrátov, Tomi Okres kaštieľ Betliar.

Stačí však pozrieť na mapu a nachádzame ďalšie ponuky. Na skok je Slovenský raj, Muránska planina či Zádielska dolina. Za návštevu rozhodne stojí aj dedina Nižná Myšľa, kde si za jedno euro môžete pozrieť múzeum vykopávok zo starobronzovej osady a ani nie tridsať minút autom vám potrvá jazda k známemu Herlianskemu gejzíru. Košice vás skrátka budú baviť...

VIDEO Plus 7 Dní