Tip na článok

SERIÁL MAFIÁNI Brutálneho bosa žilinského podsvetia odstránil mlčanlivý sociopat. Zabíjal aj pre Černáka

Aj podsvetie deväťdesiatych rokov malo svoju „smotánku“ a plebs. Zatiaľ čo mafiánska vysoká kasta uhladených elegánov sa vyvážala v luxusných autách, pohybovala sa v celebritných kruhoch v spoločnosti známych dievčať z modelingu či súťaží Miss - predstaviteľom tejto skupiny bol napríklad Peter „Žaluď“ Steinhübel - vidiecky plebs priamo vstupoval do brutálnych mafiánskych vojen a vyvolával hrôzu u civilného obyvateľstva.

Galéria k článku (8 fotografií )
Lojzo Čistič: Aloj Kromka bol utiahnutý sociopat. Sotva by na neho niekto povedal, že ide o nájomného vraha.
Pracoval aj pre Černáka: Najznámejší slovenský zločinec mu zadal viacero zákaziek.
Zavraždil aj „kolegu“: Kromkovou obeťou bol aj jeho menovec a kolega z brandže, zabijak Alojz Házy.

Taký bol aj žilinský bos Milan Holáň, prezývaný Gorila. Jeho osudom sa venuje šiesty diel úspešného seriálu Mafiáni. Na DVD ho môžete získať vo vybraných stánkoch v PLUS 7 DNÍ č. 45 ešte aj tento týždeň.

Dedinský bitkár

Milan Holáň pochádzal z Kysuckého Lieskovca. Jeho agresívna povaha ho opakovane dostávala do väzenia v období pred revolúciou 1989. Keď vyšiel von na základe amnestie prezidenta Václava Havla začiatkom roka 1990, zistil, že oblasť Kysúc, okolie Žiliny, Považia, ale i Turca sú pre jeho aktivity „voľné“.

Milan Holáň: Bos žilinského podsvetia pochádzal z Kysuckého Lieskovca.
Milan Holáň: Bos žilinského podsvetia pochádzal z Kysuckého Lieskovca.
Foto: Archív

Milan Holáň: Bos žilinského podsvetia pochádzal z Kysuckého Lieskovca. Foto: Archív

Spolu s podobnými kumpánmi sa vrhol na vtedajší prvotnopospolný „biznis“ zločineckých skupín - vyberanie takzvaného výpalného od miestnych drobných podnikateľov. A podobne ako mnohí iní zločinci 90. rokov založil súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá niesla v názve jeho prezývku - Gorila Security.

Explózie na dennom poriadku

Pod touto esbéeskou schovali výpalníctvo ako legálnu činnosť. Výsledkom ich aktivít boli dennodenné explózie nastražených výbušných systémov, ktorými gangstri navzájom odstraňovali buď konkurenciu, alebo neposlušných, ktorí sa nemienili podriadiť Holáňovej skupine. Pri jednom takomto výbuchu prišiel o život aj príslušník polície.

Keď Holáňovi už chudobný kysucký región neposkytoval dostatok finančných prostriedkov, presunul sa do do Žiliny, v ktorej v tom čase vládol Peter Kalányi.

Zákazka na vraždu

Ako to už býva, Kalányi sa Holáňovi podriadil, až kým sa ich názory nezačali natoľko odlišovať, že sa z nich stali nepriatelia.

Kalányiho stáli ich spory život. Ale v tom čase sa na čísi zoznam smrti dostal aj Holáň. Obklopil sa mužmi hovoriacimi po rusky, ale atentátom na neho to nezabránilo.

Pracoval aj pre Černáka: Najznámejší slovenský zločinec Kromkovi zadal viacero zákaziek. Na snímke z roku 2016.
Pracoval aj pre Černáka: Najznámejší slovenský zločinec Kromkovi zadal viacero zákaziek. Na snímke z roku 2016.
Foto: TASR

Pracoval aj pre Černáka: Najznámejší slovenský zločinec Kromkovi zadal viacero zákaziek. Na snímke z roku 2016. Foto: TASR

V roku 1997 bol Holáň živým terčom na verejnej strelnici, niekoľkokrát bol zranený, ale prežil. Až kým sa nevynoril Alojz Kromka, prezývaný Čistič. Nájomný vrah z východu dostal po viacerých objednávkach aj „zákazku“ na odstránenie Holáňa.

Zastrelený v bare

Spolu s komplicom v žilinskom bare Astoria v novembri 1997 zastrelili Gorilu i jeho ochrankára, bývalého vojaka z povolania Stanislava Vnuka. Pri odchode ešte Kromka s partnerom strieľali na mestských policajtov, ktorí sa ich pokúsili zastaviť.

Mlčanlivý sociopat Kromka, ktorý podľa mnohých indícií konal často na pokyn Mikuláša Černáka, skončil nakoniec v októbri 1998 vo väzení po pokuse o útek do Českej republiky. V septembri 2003 bol odsúdený na doživotie

VIDEO Plus 7 Dní